رکورد زنی بی سابقه قیمت وام مسکن در سال گذشته

رکورد زنی بی سابقه قیمت وام مسکن در سال گذشته

رکورد زنی بی سابقه قیمت وام مسکن در سال گذشتهاملاک صدف  : ​ قیمت اوراق در سال ۱۴۰۰ به قله ۱۶۰ هزار تومان رسیده و رکوردی بی سابقه را در سال های اخیر از خود به جا گذاشت. این اتفاق موجب شد تانرخ سود وام مسکن نیز به تبع قیمت اوراق تغییر داشته و در این مقطع تا مرز ۲۴ درصد رشد کند.

هزینه وام مسکن در سال ۱۴۰۰ مسیر پر نوسانی را سپری کرد. آمارها نشان می دهد این قیمت ها در نیمه نخست این سال در سطح پایینی قرار داشته و در ادامه با چند تغییر دره و قله متفاوتی را به ثبت رسانید.

به طور کلی اوراق تسهیلات بانک مسکن به صورت روزانه در بازار وام مسکن خریداری می شود. این اوراق را متقاضیان به منظور خرید خانه از بانک مسکن خریداری کرده و سپس به ازای هر ورق اعتبار ۵۰۰ هزار تومان وام دریافت می کنند. این وام صرفا جهت تعمیرات و خرید خانه است.
قیمت اوراق تسهیلات بانک مسکن در ابتدای سال در کانال ۶۰ هزار تومان قرار داشت. این قیمت باوجود نوسانات مکرر در همین سطح ثابت مانده و در نهایت در ابتدای پاییز در کانال ۷۰ هزار تومان قرار گرفت.
در پایان آذر ماه بانک مسکن در اطلاعیه ای سقف وام را افزایش داد. سقفی که در سال گذشته در مرز ۱۴۰ میلیون تومان برای مجردین و ۲۴۰ میلیون تومان برای متاهلین قرار داشت به دو برابر خود افزایش پیدا کرد.

این رقم در ابتدای پاییز برابر با ۲۴۰ میلیون تومان برای متقاضیان مجرد و  ۴۸۰ میلیون تومان برای زوج ها افزایش یافت.

این اتفاق خود موجب موج جدیدی از تقاضا در بازار اوراق تسه شد. اتفاقی که به دلیل کمبود عرضه اوراق در بازار، موجب شد تا قیمت اوراق تسه رشد قابل توجهی داشته و به مرز ۱۱۲ هزار تومان برسد.

در واکنش به عرضه کم بانک مسکن به مناسبت سالروز تاسیس این بانک فاعده ای جدید برای دریافت وام تعیین کرد. در این قاعده متقاضیان کافی بود نیمی از وام خود را اواراق تهیه کرده و نیمی دیگر را از بانک مسکن وام ۱۸ درصد دریافت کنند.

این اتفاق به منظور افزایش عرضه در بازار شکل گرفت. اما خود موج جدیدی از تقاضا را در بازار  شکل داده که عاملی برای رشد قیمت اوراق تسه در بازار شد.

قیمت این اوراق در پایان بهمن ماه تا سطح ۱۶۰ هزار تومان افزایش یافت. یعنی ۱۰۰ هزار تومان بیش تر از آن چه در ابتدای فروردین ماه ثبت شده بود.

در انتها با توجه به سررسید و تمام شدن قاعده وام ۱۸ درصدی اوراق، و عرضه مجدد آن در بازار ، قیمت اوراق تا پایان بهمن ماه مسیری نزولی اتخاذ کرده و در سطح ۱۰۰ هزار تومان آرام گرفت.

این تغییرات موجب شد تا نرخ سود واقعی در این بازار نیز تغییر داشته باشد.

از آن جا که در تهیه وام مسکن از این طریق متقاضیان باید هزینه ای را درابتدا برای اخذ وام پرداخت کنند. این رقم موجب می شود تا نرخ سود وام از میزان اسمی خود فاصله بگیرد. طبق قواعد دریافت وام در این بازار نرخ سود اسمی در سطح ۱۷.۵ درصد اعلام شده بود اما این رقم به صورت موزون سطح دیگری دارد.

این متغیر در روزهای ابتدایی بهار ۱۴۰۰ در سطح ۲۰ درصد قرار داشته وحتی به کانال ۱۹ درصد نیز در مقاطعی تنزل پیدا کرد. این در حالی است که در ماه های بعد این نرخ باافزایش قیمت و حتی تغییر برنامه خرید وام، نرخ روندی صعودی داشته و تا مرز ۲۴ درصد افزایش پیدا کرد. البته در صورتی که قاعده وام ۱۸ درصدی در این بازار نبود می توانست این نرخ تا سطح بالاتری افزایش پیدا کند.

 

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 (1 رای)