خط فقر 80 درصدی تهران / بازار مسکن متشنج است !

خط فقر 80 درصدی تهران / بازار مسکن متشنج است !

خط فقر 80 درصدی تهران / بازار مسکن متشنج است !


 


املاک صدف  : معاون شهرسازی شهردار تهران با بیان اینکه ۴۳ درصد تهرانی ها مستاجرند گفت: بر اساس مطالعات ۴۲ درصد مردم در کشور زیر خط فقر مسکن هستند که این رقم در استان تهران ۸۰ درصد است.

صارمی امروز با حضور در جلسه علنی شورای شهر تهران در مورد قرارگاه جهادی مسکن توضیحاتی به اعضای شورا داد و گفت: تهران سالانه به ۱۵۰ هزارواحد نیاز دارد و بر اساس آمارهای جهانی در بحث مسکن فقط شهر دمشق وضعیتی بدتر از ما دارد.

وی با بیان این که بر  اساس قانون واسناد بالا دستی شهرداری تهران می تواند در مورد مسکن ورود داشته باشد گفت: در این چند ساله مطالعات زیادی در خصوص مسکن انجام شده و دیگر جامعه قبول نمی کند که بخواهیم در حوزه مسکن آزمون و خطا داشته باشیم.
وی با بیان این که تغییرات جمعیتی تهران بیشتر از شهرهای دیگر است  گفت: شهردارتهران سیاستش این است که ما نمی توانیم در موضوعات شهری بی تفاوت باشیم و به همین علت در همان اول کاراعلام کردند که هفته ای دو ساعت وقتشان را به قرارگاه مسکن اختصاص می دهند و به حق این اتفاق افتاد.
وی با بیان این که شهرداری در اعطای تسهیلات می تواند به مسکن سازی کمک کند گفت: روزی درتهران شاهد بودیم که سالانه ۳۲ هزار پروانه صادر می شد اما حالا این عدد به ۵۰۰۰ رسیده و این در حالی است که مطالعات نشان می دهد تاسال ۱۴۳۰ رشد جمعیت تهران افزایش خواهد داشت و ما باید آینده نگر باشیم. به طوری که در حال حاضر جمعیت تهران که در سال ۹۵ بیش از ۸ میلیون بوده حالا احتمالا با انحراف معیاردو درصدی به بیش از ۹ میلیون رسیده است.

وی با بیان این که به ما می گویند که جمعیت پذیری تهران را افزایش ندهید گفت: ما که نمیتوانیم مردم را بیرون کنیم چرا که مردم با بخشنامه به تهران نیامدند که حالا با بخشنامه از تهران بروند و این در حالی است که بررسی ها نشان داده در سال آینده جمعیت تهران یک و نیم تا ۴ میلیون بیشتر می‌شود.
 تهران سالانه به ۱۵۰ هزار واحد مسکونی احتیاج دارد

وی با بیان این که در سال گذشته تنها ۵۳۰۰ پروانه صادر شده اما این اتفاق فقط در تهران نشان می دهد گلوگاهی وجود دارد وباید رفع شودگفت: آمارها نشان می‌دهد وضعیت در این حوزه خوب نیست وامسال حتی تعداد پروانه های صادره به نسبت سال ۹۹ هزارو ۷۰۰ پروانه کمتر شده و این در حالی است که بسیاری از مناطق همچون منطقه ۲۱ ظرفیت پذیری جمعیت دارد.

وی با بیان این که فکر نکنید که اگردر تهران ساخت و ساز وتراکم کاهش یابد جمعیت کم می شود بلکه این جمعیت به حومه و حاشیه تهران می رود گفت: تهران سالانه به ۱۵۰ هزار واحد مسکونی احتیاج دارد و این به گونه ای است که ازسال ۹۳ تعداد واحدها به سالانه۶۵ هزارواحد رسیده است و به رغم فشارتقاضا عرضه پایین امده است به گونه ای که یک متر واحد مسکونی مثلا در خیابان کارگر شمالی در سال ۹۷ ،۷ میلیون بوده اما حالا ۸۰ میلیون شده و این افزایش در عرض ۳ سال رخ داده است.

وی با بیان این که بر اساس مطالعات ۴۲ درصد مردم در کشور زیر خط فقر مسکن هستند گفت:  در استان تهران ۸۰ درصد زیر خط فقر مسک هستند که البته باید بگویم بر اساس تعریف ها اگر سهم هزینه مسکن در سبد خانوار بیش از ۳۰ درصد باشد ،خط فقر مسکن اعلام می شود. و باید دولت ملزم شود که نگاه ویژه تری به مسکن تهران داشته باشد. چراکه آمارها نشان می دهد سهم مسکن در سبد خانوارها ۸۰ درصد است.

وی با بیان این که سهم مسکن در سبد هزینه خانوار تهرانی از سال ۹۶ به بعد به ۶۵درصد رسیده است گفت: یعنی اگر متوسط درآمد یک خانواده ۱۰ میلیون تومان باشد ۶ و نیم میلیون به اجاره اختصاص داده میشود.
۳۴ درصد خانوارهای تهرانی ۱و ۲ نفره هستند

وی با بیان این که بعد خانوار یک نفره درتهران ۱۱ درصد،دو نفره ۲۳ درصد و ۳ نفره ۳۰ درصد است گفت: ۳۴ درصد جامعه تهران خانوارهای ۱و ۲ نفره تشکیل می دهند واین در حالی است که ۴۳ درصد تهرانی ها مستاجرهستند و اما متوسط کشور ۲۵درصد است و اجاره نشینی در مناطق ۴ و ۱۵ بیشتر است .

وی با بیان این که شاید باید الزام پارکینگ برای واحدهای کوچک را برداریم گفت: شورا اگر بتواند که طرحی بدهد که پارکینگ برای خانواده هایی که ماشین دارند الزامی شود ، خوب است.

وی با بیان این که تا پایان سال عملیات اجرایی نوسازی ۵ محله شروع می شود گفت: حدود ۵۰۰۰ واحد مسکونی برای اولین بار با مرکزیت محلات ساخته میشود که بخش خصوصی نیز در این خصوص فعال است که خبر خوبی است.

وی افزود:اما اگرمناطق ملزم شوند که زمین های در اختیارشان را به سازمان نوسازی بدهند می‌توانیم به این امر سرعت بیشتری بدهیم چرا که ما اراضی مستعد برای مسکن را در تهران شناسایی کردیم و حدود ۱۸ میلیون متر مربع زمین که امکان بار گذاری مسکن دارد را شناسایی و مناطق را ملزم کردیم که در امر تولید مسکن فعال باشند.
درخواست برای ساخت و ساز تا حریم ۳۰ متری راه آهن

وی در مورد تفاهم نامه ها نیز گفت: تفاهم نامه ای با بنیاد مسکن برای ساخت ۱۰ هزار واحد مسکونی منعقد کردیم که کار ساخت ۴ هزار واحد در منطقه ۵ و ۱۶ آغاز شده است که سهم شهرداری زمین و پروانه بود و آنها نیز باید هزار میلیارد تومان در منطقه ۵ به شهرداری برای توسعه خط مترو کمک کنند و این تعاملات دو طرفه است.

وی با بیان این که الزام داریم که در قرارگاه جهادی صدور پروانه بیش از ۲ ماه طول نکشد گفت: پروژه های پیشتاز ما در محلات بریانک ،مینایی، رجایی، فدائیان اسلام و غیره است.

وی در پایان از شورای شهر خواست که یک نوار ۱۰۰ متری در حریم راه آهن در منطقه ۱۷ و۱۸ وجود دارد که حالا با پایین رفتن خط راه آهن بلا استفاده مانده و دولت باید حریم راه آهن را کم کند و از شورا می خواهیم که ما را ملزم کند  که تا حریم ۳۰ متری مجوز بدهیم.

 

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 بدون امتیاز