زمان مناسب برای خرید و فروش امتیاز های منطقه ۲۲

زمان مناسب برای خرید و فروش امتیاز های منطقه ۲۲
  • منتشر شده در : ۰۶ تیر , ۱۳۹۷
  • نویسنده :
  • تعداد بازدید : 1982
  • 2

فروشنده ها به گوش!

عجب بازاری شده. دقیقا شبیه پنجشنبه بازارهای شمال هر کسی در هر گوشه ای قیمتی می دهد و خریدارها نیز در بازار پخش هستند و یکی قیمت می گیرد و دیگری خرید می کند. در حالت منطقی شاید نباید به اینگونه باشد، اما واقعا نمی شود تقصیر را به گردن یک نفر یا یک جریان خاص انداخت. اقتصاد جاری جامعه- به طور خاص منظور بازار ملک و مسکن- به مثابه قایق شکسته ای اسیر رودخانه ای خروشان است که با هر خروشی به صخره ای می خورد و اگر چه مقداری به جلو پیش می رود اما تکه ای از پیکره اش زخمی یا جدا می شود و هرچه که پیش می رود از کلیت وجودی اش کاسته می شود و اگر ناخدای مدبر و شجاعی نداشته باشد، در انتهای رود که برسد دیگر از قایق جز تخته پاره ای برجای نمی ماند.
روی سخن در این مقال بیشتر با فروشنده هاست مخصوصا آندسته از فروشنده ها که قیمت ملک شان را با هر خروش بازار تغییر می دهند و انگار یادشان رفته که دقیقا سال پیش اوضاع عکس امروز بود. چنان نماند و چنین نیز نخواهد ماند.
اگر فراز و فرود بازار را همانند تپه ای در نظر بگیریم، هم اکنون از نظر میزان تقاضا و قیمت دقیقا روی نقطه ی اوج تپه قرار داریم. یعنی نقطه ای که دیگر پس از آن سرازیری است و قیمت ها رو به سقوط. همان اتفاقی که سال ۹۲ پس از آن اوج رویایی افتاد و خریداران شتاب زده ای را که با عجله و قیمت های سرسام آور خرید کرده بودند در شوک رخوت انگیزی فرو برد. هر چه پیش رفتیم شیب سقوط قیمت ها تندتر شد و روحیه ی صاحبان امتیازها ضعیف تر. چه آنها که در گرانی خرید کرده اند و چه آنها که در گرانی نفروخته اند به امید گرانترتر شدن.
اتفاقی که بعد از این مرحله می افتد، مسموم تر شدن بازار است. عده زیادی بر اثر تصمیم اشتباه و انتخابی هیجانی دچار ضررهای هنگفت می شوند و درصد بسیار اندکی نیز از ناآگاهی بقیه استفاده کرده و سودهای میلیاردی به حسابشان سرازیر می شود. در نتیجه فاصله بین طبقات اجتماعی بیش از پیش شده و تبعات بعدی آن اگر چه از بحث ما خارج، اما پیش آمدنش گریزناپذیر است.
بدیهی ترین وظیفه یک مشاور املاک، مخصوصا بخش پیشفروش، ارائه مشاوره صحیح و منطقی است نسبت به فیلترها و انتظارات مشتری. مشاور با توجه به شناختی که از منطقه و پروژه های در حال ساخت دارد و همینطور تحلیلی که از روند بازار دارد، به مشتری پیشنهادات خود را ارائه می دهد. اینکه خریدار یا فروشنده چه تصمیمی بگیرند در نهایت به خودشان مربوط است و مشاور در این بین تنها نقش راهنما و تسهیل کننده را دارد.
سخن پایانی اینکه با این حرف موافقم که فروشنده ی ملک همیشه ضرر می کند اما در صورتی که پول فروش ملک صرف خرید ملک شود می توان گفت از تحولات بازار به نفع خویش استفاده کرده ایم. اما نگه داشتن لجوجانه ملک و نفروختن آن در مقابل پیشنهادهایی که هر روز بالاتر می روند به نوعی همان سیستم انبارداری قدیمی و منسوخ شده است به صورتی که هر بار موقعیتی عالی برای گردش پول را از دست می دهیم و از ترس این که ملک مان را از دست بدهیم و در این بازار دیگر نتوانیم جایی را بخریم، تنها ترسی موهوم است که ما را از حرکت در بازار باز می دارد و پول مان را فلج می کند.
نگارنده ؛ بزرگمهر کیانی

 

فروش امتیاز های منطقه ۲۲

یک دیدگاه در “زمان مناسب برای خرید و فروش امتیاز های منطقه ۲۲

  1. ناصر گفت:

    من یک سازنده هستم و با نظرآقای بزرگمهر کاملا موافقم . به نکات بسیارخوبی اشاره کردند . من در ۲ مقطع ۸۳-۸۶ و همچنین ۹۰-۹۲ در مشارکت در ساخت با مالکین به این معضل برخورد کردم . از ا«جا که اعتقاد داشتم میبایست یک سازنده همانند یک تولید کننده دائما گردش مالی و در حین کار باشد واحدهای خودرا بلافاصله فروختم ولی مالک با این اعتقاد که قیمت ها افزایش میابد(که افزایش هم داشت) از فروش سر باز زد و در انتظار سود کلان نشست ولی بازار خرید آنچنان به رکود رسید که حتی خریداری برای بازدید هم نداشت و پس از ۳ سال واحدهای خودرا بتاچار به رهن داد . برای ایشان خواب پول وافزایش سن آپارتمانها را برشمردم و به این نتیجه رسید که کاش همانند من با همان مبلغ میفروخت و با پول حاصل مجددا به کار دیگری یا حتی پس انداز در بانک مبادرت میکرد که سود آن بمراتب بهتر از رکود در مسکن بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *