جراحی اقتصادی دولت حال بازار مسکن را ناخوش کرد

جراحی اقتصادی دولت حال بازار مسکن را ناخوش کرد

جراحی اقتصادی دولت حال بازار مسکن را ناخوش کرد


 


املاک صدف  :    بانک مرکزی در آخرین گزارش خود که در خصوص تغییرات قیمت مسکن در اردیبهشت ماه منتشر کرده از افزایش معاملات و رشد ۱.۶ درصد قیمت‌ها نسبت به ماه قبل خبر داده است
میانگین قیمت هر متر مربع ملک در تهران به ۳۶ میلیون ۳۵۰ هزار تومان رسیده است در واقع بازار مسکن در یک ماه اخیر تحت تاثیر اصلاحات اقتصادی دولت و گرانی اکثر کالاهای اساسی که همزمان با حذف ارز ترجیحی رقم خورده است با تورم انتظاری مواجه بوده و از سوی دیگر سایه پررنگ دلالان و بنگاه‌‌های مسکن در این بازار که برای سود بیشتر بر آتش التهابات بازار می‌دمند باعث شده تا ضمن افزایش تقاضای خرید و کاهش عرضه قیمت‌ها نیز در مسیر صعود لحظه‌ای قرار گیرند.
البته این روند در بازار اجاره بها با شیب بیشتری همراه بوده به گونه‌ای‌که آمار بانک مرکزی نرخ تورم این حوزه را بیش از ۴۶ درصد عنوان کرده است موضوعی که کارشناسان تاثیرپذیری قیمت مسکن از تغییرات قیمت کالاها را اجتناب ناپذیر دانسته و معتقدند این شاخصه به‌همراه روال هر ساله که در اردیبهشت ماه بازار با رونق همراه می‌شود باعث شده تا صعود قیمت‌ها با شیب بیشتری صورت گیرد اگرچه که به گفته تحلیلگران تداوم این رشد با توجه به اینکه بازار مسکن در چند سال اخیر رشد سنگینی را داشته دور از انتظار است.


رشد قیمت‌ها قابل پیش بینی بود


در این رابطه سعید لطفی کارشناس مسکن می‌گوید: معمولا در ماه‌های پایانی و ابتدایی هر سال بازار مسکن رونق می‌گیرد و غالبا با مقداری افزایش قیمت همراه است. به همین خاطر رشد معاملات مسکن در اردیبهشت ۱۴۰۱ قابل پیش‌بینی بود. امسال یک عامل محرک در هیجان بازار تاثیرگذار بود.

وی افزود: با توجه به تغییر قیمتی که در کالاهای اساسی ایجاد شد و انتظارات تورمی، قیمت مسکن در تهران به‌طور میانگین ۶. ۱ درصد نسبت به فروردین افزایش پیدا کرد. البته نرخ‌های پیشنهادی بالاتر از این رقم بود اما لزوما قیمتی که مدنظر فروشنده است در معاملات تحقق پیدا نمی‌کند. این کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه به نظر نمی‌رسد رشد هیجان‌گونه بازار در ماه‌های آینده ادامه یابد، گفت: چیزی که ما از کف بازار مشاهده می‌کنیم در خردادماه بازار افت کرده است. با توجه به جهش سنگین قیمت خانه طی چهار سال گذشته بازار ملک ظرفیت افزایش شدید قیمت را ندارد. به گفته لطفی، نرخ رشد قیمت مسکن کمتر از تورم عمومی است.

تورم نقطه به نقطه مسکن شهر تهران در اردیبهشت ماه ۲۶ درصد اعلام شد در حالی که تورم عمومی در محدوده ۴۰ درصد قرار دارد. در واقع مسکن ۱۴ درصد بازدهی منفی را تجربه می‌کند و به‌رغم رشد قیمت اسمی مسکن، قیمت واقعی آن ۱۴ درصد کاهش یافته است. وی درباره عوامل محرک بازار مسکن اظهار کرد: تورم عمومی، هزینه‌های ساخت، توان طرف تقاضا و تغییرات بازارهای موازی می‌تواند بر بازار مسکن تاثیرگذار باشد. به هر حال وقتی با تورم مواجهیم نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم رشد قیمت مسکن صفر شود. فقط به دلایل متعدد ممکن است سرعت رشد آن کاهش یابد که از سال گذشته تاکنون این روند بر بازار مسکن حاکم بوده است.

این کارشناس بازار مسکن تصریح کرد: قیمت نهاده‌های ساختمانی نسبت به اواخر سال گذشته مقداری افزایش یافته است. این مساله به رشد قیمت واحدهای نوساز یا پروژه‌های در حال ساخت می‌انجامد، اما همان‌طور که گفتم بازار ظرفیت افزایش سنگین ندارد.

لطفی درخصوص پیش‌بینی بازار مسکن در سال‌جاری خاطرنشان کرد: از سال گذشته تاکنون قیمت‌ها به ثبات رسیده و احتمالا همین روند در سال ۱۴۰۱ نیز ادامه می‌یابد. نوسانات ماهیانه دور از انتظار نیست اما در روند کلی انتظار یک بازار باثبات را در مقایسه با تورم عمومی و دیگر بخش‌های اقتصادی داریم.


‍ تغییرات قیمت خانه در مناطق ۲۲ گانه پایتخت


بر این اساس بررسی آمارها در خصوص میزان تغییرات نرخ رشد مسکن در اردیبهشت ماه نشان می‌دهد، متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران طی اردیبهشت ماه به ۳۶ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان رسیده که نسبت به ماه قبل و مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۶. ۱ و ۲۶. ۲ درصد افزایش یافته است. همچنین، تعداد معاملات انجام شده در این ماه حدود ۱۰. ۵ هزار فقره بوده که در مقایسه با ماه قبل ۲۰۶. ۱ درصد زیاد شده است که در این بین، بررسی جزئیات متوسط قیمت هر متر خانه و تعداد معاملات انجام شده در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران نشان می‌دهد که بیشترین قیمت هر متر خانه ۷۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان در منطقه ۱ و کمترین آن با ۱۸ میلیون و ۳۶۳ هزار تومان در منطقه ۱۸ بوده است.

علاوه براین، در اردیبهشت ماه امسال در مناطق ۱ و ۱۸ تهران به ترتیب معادل ۴۲۸ و ۲۵۳ فقره خانه معامله شده که نسبت به ماه قبل با افزایش قابل توجه مواجه شده است. از سوی دیگر به لحاظ تفاوت متوسط قیمت مسکن در مناطق ۲۲ گانه تهران در اردیبهشت ماه نسبت به فروردین ماه سالجاری بیانگر این است که ۲۰ منطقه از تهران با افزایش قیمت مسکن در ماه موردنظر مواجه شده‌اند.

علاوه براین، مسکن در اردیبهشت ماه سالجاری فقط در دو منطقه از تهران نسبت به فروردین ماه کاهش قیمت داشته‌ که شامل مناطق ۱ و ۲۲ می‌شود. از سوی دیگر، تعداد معاملات مسکن در اردیبهشت ماه سالجاری نسبت به فروردین ماه در ۲۲ منطقه تهران افزایش قابل توجه داشته است که کمترین تعداد معامله مسکن به منطقه ۱۹ با ۷۳ معامله و بیش‌ترین تعداد معامله نیز به ترتیب به مناطق ۵، ۱۰، ۲ و ۴ مربوط می‌شود که هر یک به ترتیب ۱۶۸۲، ۱۰۵۳، ۹۷۲ و ۸۱۲ معامله مسکن داشته‌اند.

 

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 (1 رای)