تحصیل در قبرس شمالی

دسته بندی ها: قبرس شمالی

تحصیل در قبرس شمالی

در این مقاله خواهید خواند:


چرا تحصیل در قبرس شمالی ؟

قبرس شمالی که به خاطر زیبایی های طبیعی غنی، پوشش گیاهی منحصر به فرد، سواحل طلایی و آب های شفاف، هتل های مجلل و خدمات گردشگری بی عیب و نقصش شناخته شده است، ثروت خود را در یک سیستم آموزشی اروپایی با کیفیت بالا، با هزینه های دانشگاهی مقرون به صرفه و امکانات و مزایای فراوان سرمایه گذاری کرده است .
قبرس شمالی دارای سیستم گسترده آموزش در مقطع متوسطه و عالی است. با این حال، آموزش عالی به طور ویژه ای در بین خارجی ها محبوبیت دارد. هزاران دانشجو در دانشگاه های قبرس شمالی تحصیل می کنند که افراد خارجی حداقل یک سوم آنها را تشکیل می دهند. 

دلایل زیادی برای انتخاب قبرس شمالی به عنوان مقصدی برای آموزش و ادامه تحصیلات وجود دارد که به طور خلاصه در زیر به آن ها اشاره شده است:

 • اولین کشور کوچک امن در جهان
 • دومین آب و هوای برتر جهان با 340 روز درخشش در سال
 • پنجمین مقصد برتر جابجایی در جهان
 • بیشترین سواحل با پرچم آبی در هر خط ساحلی
 • تاریخ و قدمت 12000 ساله و قابل کاوش در موزه ها، مکان های باستانی و مذهبی
 • بالاترین درصد تحصیلات عالی در اتحادیه اروپا (54.6%)
 • قدرتی رو به رشد در آموزش بین المللی 
 • جاذبه گردشگری محبوب برای اروپایی ها 
 • 80 درصد جمعیت دو زبانه (ترکی و انگلیسی) هستند.

سیستم آموزشی در قبرس شمالی

تحصیل در قبرس شمالی بین سنین 5 تا 15 سال اجباری است. پس از 1 سال پیش دبستانی اختیاری، کودکان 6 ساله به مدت 6 سال وارد دبستان می شوند و در پایان آن، گواهی حضور به آن ها داده می شود. سپس وارد دوره متوسطه شده و در آنجا نیز به مدت 6 سال دوره های رایگان آموزشی را سپری می کنند. مدارس بین المللی مختلفی در قبرس شمالی وجود دارد که بسته به اینکه دولتی هستند و یا خصوصی، شهریه های متفاوتی دارند. لازم به ذکر است که برخی از مدارس قبرس شمالی بین المللی بوده و زبان تدریس در آن ها انگلیسی می باشد.

برخی از مدارس بین المللی قبرس شمالی در زیر لیست شده اند:

 1. British Culture College (لفکوشا منطقه)
 2. Doğa International Schools (گیرنه منطقه)
 3. Doğu Akdeniz Doğa İlkokulu (منطقه فاماگوستا)
 4. Final İlkokulu (منطقه فاماگوستا)
 5. Future Amerikan İlkokulu (لفکوشا منطقه)
 6. Girne Amerikan İlkokulu (گیرنه منطقه)
 7. Levent İlkokulu (لفکوشا منطقه)
 8. Yakın Doğu İlkokulu (لفکوشا منطقه)

شرایط ورود دانشجویان بین المللی ها به دانشگاه های قبرس شمالی

شرایط ورود به موسسات آموزش عالی در قبرس شمالی مانند دیگر موسسات اروپایی است. داوطلبان باید گواهی تحصیلات متوسطه کامل (گواهی ترجمه شده با جزئیات دوره ها و تعداد ساعات) و همچنین سطح خوبی از زبان انگلیسی (TOEFL یا IELTS) داشته باشند. علاوه بر این، کالج ها طیف گسترده ای از دوره های زبان را برای کسانی که به دلایل مختلف نتوانستند نمره لازم را در زبان انگلیسی کسب کنند، ارائه می دهند. 

معرفی برترین دانشگاه های قبرس شمالی

دانشگاه مدیترانه شرقی (EMU)

دانشگاه مدیترانه شرقی واقع در شهر فاماگوستای قبرس شمالی، با ارائه آموزش عالی از سال 1979 با کلیه برنامه های معتبر توسط شورای آموزش عالی ترکیه (YÖK)، تنها دانشگاه دولتی در قبرس شمالی است.
دانشگاه EMU با زیرساخت های بسیار توسعه یافته، 1100 عضو هیات علمی برجسته از  و 16000 دانشجو به ترتیب از 35 و 110 کشور مختلف، با برنامه های با کیفیت به زبان انگلیسی، فرصت یادگیری زبان خارجی دوم، برنامه های تبادل دانشجو، ورزش غنی، فرصت فعالیت های اجتماعی و فرهنگی، اعتبارنامه های بین المللی، زمینه تدریس بین المللی و مدرکی که در سراسر جهان به رسمیت شناخته شده است، دانشجویان خود را برای مشاغل بین المللی و آموزش آنها برای تبدیل شدن به افراد خلاق و با مهارت های کارآفرینی آماده می کند. در دانشگاه مدیترانه شرقی 12 دانشکده،  107 رشته در مقطع کارشناسی و 103 رشته در مقطع تحصیلات تکمیلی و دکترا در 12 دانشکده، 4 کالج و زبان های خارجی و مدرسه مقدماتی انگلیسی ارائه شده است. همچنین دانشگاه مدیترانه شرقی (EMU) عضو کامل انجمن بین المللی دانشگاه ها، انجمن دانشگاه های اروپا، جامعه دانشگاه های مدیترانه ای و فدراسیون دانشگاه های جهان اسلام است. با توجه به اهمیت ویژه به رسمیت شناختن بین المللی، EMU اعتبار موسسات معتبر بین المللی مختلف را دریافت کرده است. جالب است بدانید دانشگاه EMU تنها یکی از پنج دانشگاه در منطقه است که موفق به دریافت جایزه معتبر ABET (هیئت اعتباربخشی مهندسی و فناوری) در زمینه مهندسی شده است.
در رتبه بندی جهانی، دانشگاه مدیترانه شرقی در جایگاه 801 قرار دارد.

دانشگاه بین المللی قبرس (CIU)

دانشگاه بین المللی قبرس دانشگاهی خصوصی در مرکز این کشور یعنی نیکوزیای شمالی و منطقه لفکوشا می باشد. زبان تحصیل در این دانشگاه زبان انگلیسی است. این دانشگاه فعالیت خود را در سال 1997 با 81 دانشجو و 45 کارمند آغاز کرده و در حال حاضر به 22000 دانشجو و 1000 کارمند در مدت زمان فقط 24 سال رسیده است. وجود انواع بورسیه در مقاطع مختلف تحصیلی از دلایل محبوبیت این دانشگاه در بین دانشجویان بین المللی می باشد.
این دانشگاه دارای رتبه 2100 در رتبه بندی برترین دانشگاه های جهان می باشد.

دانشگاه خاور نزدیک قبرس شمالی (NEU)

این دانشگاه که یکی از قدیمی ترین دانشگاه های قبرس شمالی می باشد، در منطقه لفکوشا در نیکوزیای شمالی پایتخت قبرس شمالی، واقع شده است. بنا به قدمت دانشگاه خاور نزدیک قبرس شمالی، از نظر تنوع رشته های دانشگاهی بیشترین فراوانی را در بین دانشگاه های قبرس شمالی دارد. دانشگاه خاور نزدیک قبرس شمالی به عنوان یک موسسه آموزش عالی بین المللی با استخدام کارکنان بسیار ماهر، گسترده ترین فرصت های تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را به 26 هزار دانشجو از بیش از 100 کشور جهان ارائه می دهد. دانشگاه خاور نزدیک قبرس شمالی دارای 20 دانشکده شامل 220 دپارتمان و برنامه، 8 دانشکده تحصیلات تکمیلی با حدود 218 برنامه کارشناسی ارشد و دکترا، 3 دبیرستان، 28 موسسه تحقیقاتی و دارای چندین عضویت بین المللی است.
دانشگاه خاور نزدیک قبرس شمالی در رتبه بندی جهانی توانسته رتبه 2600 را در بین دانشگاه های برتر جهان کسب نماید.

برترین دانشگاه های قبرس شمالی

تحصیل در قبرس شمالی در مقطع کارشناسی

در قبرس شمالی دانشگاه های زیادی وجود دارد که سالانه دانشجویان بین المللی زیادی را به خود جذب می کنند اما همه آن ها از کیفیت و اعتبار بالای آموزشی برخوردار نیستند. در این بین سه دانشگاه مطرح دولتی و خصوصی در قبرس وجود دارد  که برنامه های تحصیلی مختلفی در زمینه تجارت و پزشکی گرفته تا علوم کامپیوتر و مدیریت گردشگری ارائه می دهند. ارائه دروس به زبان انگلیسی بوده و مقطع کارشناسی در این دانشگاه ها و موسسات 4 ساله می باشد. علاوه بر این، بسیاری از این دانشگاه‌ها با دانشگاه‌های آمریکا، بریتانیا و اروپای شمالی همکاری می‌کنند و محیطی پر از ایده و ایده‌آل برای دانشجویان ایجاد می‌کنند.

تحصیل در قبرس شمالی درمقطع کارشناسی ارشد 

مدرک کارشناسی ارشد (M.Sc) یک مدرک تحصیلی تحصیلات تکمیلی است که توسط اکثر دانشگاه ها، کالج ها و مدارس تحصیلات تکمیلی در سراسر جهان اعطا می شود. کلاس ها معمولاً جنبه فنی دارند و بر توسعه مهارت های تحلیلی و حل مسئله از طریق کار آزمایشگاهی و تحقیقات علمی تمرکز دارند. همانند سیستم ایران، دوره کارشناسی ارشد در قبرس شمالی 2 ساله می باشد. با این حال، برخی از برنامه های کارشناسی ارشد در علوم و مهندسی کامپیوتر 3 تا 5 سال طول می کشد، و کارشناسی ارشد پزشکی بسته به تخصص شما می تواند تا 6 سال به طول بیانجامد. برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد از یک دانشکده فنی بین المللی، معمولاً باید یک پایان نامه علمی در پایان تحصیلات آکادمیک خود ارائه داده و از آن دفاع کرده و نمره قبولی کسب نمایید. از رشته های ارائه شده در دانشگاه های قبرس شمالی و در مقطع کارشناسی ارشد می توان به علوم طبیعی، علوم اجتماعی (مانند مالی، روانشناسی)، بازرگانی، مهندسی و فناوری، پزشکی و بهداشت، ریاضیات، انفورماتیک و غیره اشاره کرد.

تحصیل در قبرس شمالی در مقطع دکترا 

دلایل زیادی برای تحصیل در مقطع دکترا در قبرس شمالی وجود دارد، از تمایل به مشارکت در رشته خود و دستیابی به فرصت های شغلی گرفته تا اشتیاق به تحقیق و میل به انجام کارهای بزرگ. قبرس شمالی می تواند به عنوان سکوی پرتابی برای ورود به دنیای کار در معتبرترین مراکز شغلی دنیا در نظر گرفته شود. مدت زمان تحصیل دکترا در قبرس شمالی 3 تا 5 سال می باشد که در سال آخر ارائه پایان نامه ضروری است. زبان تحصیل در این مقطع نیز انگلیسی می باشد اما ارائه مدرک زبان الزامی نیست. از مهم ترین رشته های ارائه شده در مقطع دکترای دانشگاه های قبرس شمالی می توان به رشته های مدیریت جهانگردی، مدیریت مالی، دکترای پیوسته داروسازی، پزشکی، مهندسی مکانیک، ریاضیات، فیزیک، تدریس زبان انگلیسی، مهندسی الکترونیک، علوم آموزشی و مهندسی کامپیوتر اشاره کرد.

تحصیل در قبرس شمالی

اقدام جهت اخذ ویزای تحصیلی قبرس شمالی

پس از اخذ پذیرش از دانشگاه های قبرس، برای دانشجویان غیر از اتحادیه اروپا نیاز است تا مدارک لازم را به سفارت قبرس در کشور خود ارسال کنند و نسب به اخذ ویزای دانشجویی اقدام نمایند. لازم به ذکر است که ویزای دانشجویی مجوز اقامت ددر قبرس شمالی نمی باشد، با این ویزا شما به مدت 90 روز اجازه اقامت در قبرس شمالی را دریافت می کنید. پس از ورود به قبرس شمالی نیاز است تا نسبت به دریافت اقامت موقت قبرس شمالی در اداره مهاجرت قبرس درخواست دهید.

 مدارک لازم جهت دریافت ویزای دانشجویی:

 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • مدارک تحصیلی و ریزنمرات به صورت ترجمه شده
 • پاسپورت
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • ارائه 4 قطعه عکس رنگی 
 • ارائه گواهی تمکن مالی
 • تاییدیه پزشکی و انجام آزمایشات لازم

آزمون ورودی دانشگاه های قبرس شمالی

برای دانشجویان بین المللی که موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه های قبرس شمالی شده اند، آزمون ورودی وجود ندارد، بلکه برای تعیین سطح دانش زبانی دانشجویان در بدو ورود، آزمون زبان انگلیسی از دانشجویان گرفته می شود واگر دانشجویی موفق به کسب نمره قبولی در این آزمون نشود، مجبور به گذراندن چند واحد زبان انگلیسی می باشد.  

زبان تدریس در دانشگاه های قبرس شمالی

زبان تدریس در دانشگاه های قبرس شمالی، زبان انگلیسی می باشد اما برخلاف بسیاری از دانشگاه های اروپایی و آمریکایی و ... ارائه مدرک زبان جزء ضروریات نبوده و اگر فرد در آزمونی که در بدو ورود توسط دانشگاه برگزار می شود نمره قبولی را کسب کند می تواند تحصیلات خود را در دانشگاه مربوطه آغاز نماید. با این حال با ارائه مدارک زبان نیاز به شرکت در این آزمون نمی باشد.

مدارک زبان مورد قبول توسط دانشگاه های قبرس شمالی عبارتند از:

 • PTE آکادمیک
 • تافل
 • آیلتس
 • C1 Advanced یا C2 Proficiency

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش در دانشگاه های قبرس شمالی

هر دانشگاه در قبرس شمالی سیستم خاص خود را برای پذیرش دانشجو دارد که در سایت خود توضیح داده است. این موضوع به دانشجویان اجازه می دهد برای برنامه های تحصیلی خود به سایت دانشگاه ها درخواست داده و ثبت نام نمایند. بنابراین، هنگامی که دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کردید، می توانید به قسمت درخواست سایت دانشگاه مورد نظر رفته و موارد مورد نیاز جهت ثبت نام و پذیرش را در آن قسمت وارد نمایید.

برخی از الزامات اساسی جهت اخذ پزیرش در زیر لیست شده است:

 • اسکن دیپلم (دبیرستان یا لیسانس)
 • کارنامه/ سوابق دوره های قبلی متقاضی
 • اسکن پاسپورت و/یا شناسنامه 
 • CV 
 • ترجمه ریزنمرات کارشناسی و کارشناسی ارشد (مورد نیاز برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا)
 • ترجمه مدرک موقت و یا دانشنامه مقطع کارشناسی
 • ارائه بورسیه تحصیلی در صورت وجود و نامه تمکن مالی
 • توصیه نامه (بین 2-3 عدد)
 • نمونه کارها و/یا مقالات نوشتاری

اخذ پذیرش در دانشگاه های قبرس شمالی

مزایا و معایب تحصیل در قبرس شمالی

قبرس، جزیره زیبای مدیترانه ای با توجه به جاذبه های توریستی فراوانی که دارد، علاوه بر اینکه به عنوان یک مقصد گردشگری شناخته شده است با توجه به پتانسیل بالای آن در حوزه آموزش، به یک مرکز مطالعاتی برای دانشجویان بین المللی تبدیل شده است. همه چیز در قبرس شمالی برای یک دانشجوی بین المللی عالی است. اما مطمئنا مانند هر مکان دیگری در این کره خاکی زندگی در قبرس شمالی مزایا و معایب مخصوص به خود را دارد.

از مزایای تحصیل در قبرس شمالی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم اهمیت وجود گپ تحصیلی در رزومه
 • عدم نیاز به ارائه مدرک بین المللی زبان
 • هزینه های پایین تحصیل در قبرس شمالی
 • هزینه مناسب زندگی در قبرس شمالی
 • نبود محدودیت سنی برای ویزای تحصیلی قبرس شمالی
 • عدم وجود آلودگی شهرهای بزرگ و صنعتی به دلیل جمعیت پایین قبرس شمالی

اما در کنار نکات مثبت ذکر شده در بالا، سختی قبولی و استخدام در کارهای اداری و به اصطلاح یقه سفید و مرتبط با رشته و تخصص پس از تحصیل یکی از جنبه های منفی تحصیل در قبرس شمالی می باشد،  البته اگر در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه های قبرس شمالی تحصیل کرده باشید، شانس یافتن کار مناسب برای شما وجود خواهد داشت. 
از دیگر معایب تحصیل در قبرس شمالی می توان به محدودیت در ساعات کار دانشجویی اشاره کرد. هر دانشجو فقط به میزان 20 ساعت در هفته اجازه کار کردن در قبرس شمالی را دارد که با توجه به مزد کار ساعتی که 5 یورو می باشد، این مبلغ بسیار کم بوده و نمی توان برای زندگی دانشجویی به آن اکتفا کرد.

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 بدون امتیاز