بی پولی عامل اصلی حاشیه نشینی مستاجران !

بی پولی عامل اصلی حاشیه نشینی مستاجران !

بی پولی عامل اصلی حاشیه نشینی مستاجران !


 


املاک صدف  :   منوچهر بهرویان گفت: یکی از راهکارهای کارآمد برای ساماندهی بازار مسکن این است که دولت در نقاط مناسب و قابل زیست زمین های قابل استفاده را شناسایی و کارشناسان شهرسازی با تعریف این زمین ها اقدام به شهرسازی کنند.
تزلزل اقتصادی کشور تمام بخش های جامعه را تحت تاثیر قرار داده و مشکلات زیادی را برای اقشار جامعه به بار آورده است. بازار مسکن نیز با توجه به اهمیت ویژه ای که دارد، از این تاثیرات منفی بی بهره نمانده و تقریبا یکه تاز است. همچنین راهکارهایی که دولت برای ساماندهی بازار مسکن در پیش گرفته است تا کنون به بهبود وضع موجود کمکی نکرده است.

حال باید دید با توجه به منابع و قابلیت های مختلفی که کشور در بحث ساخت مسکن دارد، چرا تا به امروز راهکاری موثر برای خروج این بازار پر طرفدار از بن بست اقتصادی پیدا نشده است؟
منوچهر بهرویان، کارشناس مسکن در رابطه با این موضوع می‌گوید: در سال های اخیر بیشتر تمایل مردم برای سرمایه گذاری به سمت بازار مسکن رفته است، زیرا سایر بازارها با ریسک های مختلفی روبرو بوده و گاها باعث جرائم می شوند. افزایش چشمگیر قیمت مسکن در سال های اخیر باعث شده است که این بازار برای متقاضیان سرمایه گذاری جذابیت زیادی پیدا کرده و بازاری مطمئن برای حفظ ارز پول افراد شود.


 نقش بنگاه های املاک در گرانی مسکن

بهرویان افزود: با افزایش روز افزون قیمت مسکن در کشور کمسیون دریافتی مشاوران املاک نیز با رشد قابل توجهی روبرو شد، چرا که اگر معاملات مسکن کاهش پیدا کند در عوض بازار رهن و اجاره رونق می گیرد و همچنان تعداد معاملات پا برجا می ماند.از این رو ناخواسته انگشت اتهام گرانی مسکن در کشور به سمت مشاوران املاک نشانه می رود. باید در نظر گرفت جای اتهام زنی به بخش های مختلف، اقدامات موثر برای ساماندهی بازار مسکن صورت بگیرد و زیر ساخت های اقتصادی کشور اصلاح شود وگرنه اینکه بخواهیم نهاد یا سازمان خاصی را مقصر مطلق کنیم اشتباه است.اتحادیه املاک هم شاید در سال های اخیر اقدامات مخرب در جهت گرانی مسکن انجام داده باشد ولی این اقدامات تاثیر چشمگیری در گرانی مسکن نداشته است و مشکل اصلی باید ریشه یابی شود.


راهکار اساسی برای ساماندهی بازار مسکن

 

بهرویان خاطر نشان کرد: دولت در سال های اخیر سیاست های مختلفی برای ساماندهی بازار مسکن در نظر گرفته است که اکثرا غیر اصولی بوده اند. برای مثال مسکن مهر ایده بسیار کارآمدی به نظر می رسید که کشورهای سوسیالیستی در گذشته از آن نتیجه گرفته بودند و دولت ها با تحویل زمین های مناسب به پیمان کارها،واحد دریافت می کردند و در روند ساخت و ساز  دخالت نمی کردند. ولی در کشور مابه شدت این طرح باعث رواج کلاهبرداری‌ و نابسامانی شد و مشکلات بسیار زیادی در تامین مصالح ،کنترل نظارت،کلاهبرداری و... به وجود آورد .

وی گفت: یکی از راهکارهای کارآمد برای ساماندهی بازار مسکن این است که دولت در نقاط مناسب و قابل زیست زمین های قابل استفاده را شناسایی و کارشناسان شهرسازی با تعریف این زمین ها اقدام به شهرسازی کنند. دولت باید زمین های مناسب و ارزان را در اختیار پیمانکاران قرار دهد و در زمان مقرر و طبق برنامه ریزی واحدهای با کیفیت و استاندار تحویل بگیرد، که اگر این اتفاق صورت بگیرد عرضه و تقاضا بازار مسکن تا حدودی به تناسب رسیده و بازار مسکن به تعادل می رسد، در غیر این صورت با رشد روز افزون تورم و بستر اقتصادی متزلزل، خرید خانه برای بیشتر افراد جامعه به رویا تبدیل می شود.


معضل بزرگ مستاجران برای خانه دار شدن

 

بهرویان بیان کرد: با افزایش قیمت مسکن بسیاری از اقشار جامعه که دیگر توانایی خرید خانه را نداشته و  مجبور به اجاره نشینی می شوند، با این حال اجاره نشینی نیز به یک معضل شهری تبدیل شده است و این پدیده در کلانشهر ها شدت بیشتری گرفته است. در حال حاضر طبق آمار ها بسیاری از افرادی که در مناطق شمالی و برخوردار تهران سکونت داشته اند به فکر خرید یا اجاره خانه در منطقه ۲۲ بوده و عدم تناسب درآمد با گرانی اجاره‌بهای مسکن خیلی از خانوارهای ساکن جنوب تهران را به شهرک نشینی وادار کرده است. در نتیجه با افزایش حاشیه نشینی دولت به مشکل بر خواهد خورد زیرا تامین رفاه و امکانات برای ساکنان جدید این شهرک ها و مناطق کار اسانی نبوده و تبعاتی زیادی در پیش دارد.

بهرویان در پایان گفت: متاسفانه کشور در بخش های مختلف درگیر مافیای گستره ای شده است که با کارشکنی و سنگ اندازی در مسیر اقتصاد ،به فکر کسب سود های هنگفت هستند. باید با پیگیری های مسئولین و برنامه ریزی های کارشناسانه بخش های اقتصادی کشور از دست این افراد سودجو خارج شود و با استفاده از منابع موجود بستر اقتصادی اصلاح و چرخ تولید مسکن به حرکت دربیاید.

 

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 (1 رای)