بهترین مکان برای خرید زمین در شمال

دسته بندی ها: اموزشی

بهترین مکان برای خرید زمین در شمال

در این مقاله خواهید خواند:

سرمایه گذاری ملکی در شهرهای شمالی

با توجه به شرایط آب و هوایی و طبیعت زیبای شمال کشور افراد بسیاری با اهداف مختلف اقدام به خرید زمین یا ویلا در شهرهای شمالی می کنند. این بخش از کشور به دلیل آب و هوای بسیار متفاوت با دیگر نقاط ایران همواره جذاب بوده و توانسته گردشگران و همچنین سرمایه گذاران بسیاری را به خود جذب کند. شهرهای شمالی کشور دارای کیفیت متفاوتی از این منظر می باشند و بسته به فاصله شهرها از تهران شاهد رشد متفاوت آن ها هستیم. به طوری که شهرهای نزدیک به تهران به سبب فاصله کمتر و دسترسی بهتر، سرمایه گذاران بیشتری را در مقایسه با شهرهای دورتر جذب کرده و به طبع رشد بالاتری را نیز تجربه کرده اند. 

به طور معمول خریداران املاک در شمال کشور با هدف سرمایه گذاری و یا داشتن مکانی مناسب برای تفریح اقدام به خرید ملک می کنند. اما آیا شهرهای شمالی برای سرمایه گذاری مناسب اند؟ کدام شهرهای شمالی برای تفریح و یا سرمایه گذاری توصیه می شوند؟ برای خرید زمین و ویلا در شمال باید چه نکاتی را رعایت کرد؟

تمامی این ها سوالاتی است که برای خریداران ملک در شمال کشور مطرح می شود لذا توصیه می شود با مطالعه مقالات مرتبط آگاهی خود را بالا برده و با اطلاع از موارد احتمالی گزینه های موجود را مورد بررسی قرار دهید.

سرمایه گذاری ملکی در شهرهای شمالی

معیارهای خرید زمین در شمال کشور

انتخاب شهر و موقعیت مناسب برای خرید زمین به هدف فرد و اولویت های وی بستگی داشته و برای تمامی افراد نمیت وان یک گزینه را پیشنهاد داد. به طور کلی برای خرید زمین در شهر های شمالی بایستی به موارد زیر برای خرید توجه کرده و براساس آن ها اقدام کرد.:

  • هدف شما از خرید زمین

به طور معمول خریداران زمین در شهرهای شمالی با دو هدف وارد این مقوله شده و بسته به هدف خود نیز باید شهرهای مورد نظر را مورد بررسی قرار دهند. اکثر افراد در زمان خرید زمین در شمال کشور با هدف ایجاد کسب و کار و یا با هدف ساخت ویلا اقدام به خرید می کنند. که هر کدام از این اهداف روند متفاوتی را برای خریدار رقم می زند. برخی از افراد با توجه به شرایط آب و هوایی شمال کشور و ظرفیت آن برای کشاورزی و دامپروری اقدام به خرید زمین و راه اندازی کسب و کار خود می کنند. برای این مورد باید شرایط مربوط به کار مورد نظر و قوانین جهادکشاورزی در آن منطقه توجه کرد و با مشاوره از بومیان منطقه اطلاعات لازم را بدست آورد.

در سوی دیگر ماجرا بسیاری از افراد با هدف ساخت و ساز و ویلاسازی اقدام به خرید زمین می کنند. این دسته از افراد با هدف تغییر کاربری زمین اقدام ب خرید کرده و با انجام مراحل مربوطه سرمایه خود را افزایش می دهند. این دسته از افراد باید توجه داشته باشند که می بایست ابتدا زمین مورد نظر را از جنبه های مختلف مورد ارزیابی قرار داد. نوع کاربری زمین‌های مازندران از سوی شهرداری و سازمان‌های مربوطه تعیین می‌شود؛ بنابراین اگر شما معامله خرید زمین در شمال را آغاز کرده‌اید برای تعیین نوع کاربری و یا آشنایی با نحوه تغییر کاربری زمین برای ساخت ویلا لزوماً باید از طریق سازمان‌‌ها و مراجع مربوطه اقدام نمایید. تعیین صلاحیت زمین‌های مازندران برای هر یک از پروژه‌ها بر عهده املاک و مستغلات نیست.

باید توجه داشت که امکان تغییر کاربری زمین در شهرهای شمالی با هر هدف و مقصدی به راحتی امکان‌پذیر نیست.

  • پتانسیل و ظرفیت شهر مورد نظر برای رشد در آینده

برخی از شهرهای شمالی دارای ظرفیت بالایی برای رشد در آینده بوده و برخی دیگر تا حد زیادی رشد کرده و دیگر ظرفیتی برای آن ها مشاهده نمی شود. اما عوامل بسیاری مانند دسترسی به تهران و رفت و آمد آسان تر بر رشد شهرهای شمالی تاثیر دارد که نباید از آنها غافل شد. با توجه به پیشرفت آزادراه تهران شمال بسیاری از شهر ها و زمین هایی که در مسیر این آزادراه قرار گرفته اند رشد بالای داشته و با تکمیل این آزادراه افزایش قیمت بالاتری را نیز تجربه کرده اند. چرا که به کمک این آزادراه فاصله تهران تا شهرهای شمالی بسیار کمتر شده و در مدت زمان کوتاه تری امکان سفر وجود دارد. 

در کنار این موضوع شهرهایی چون چمستان، فریدون کنار و محمود آباد در مقایسه با نوشهر، رامسر و آمل که جزو پرطرفدارترین شهرها می باشند، ظرفیت لازم برای رشد را داشته و در سال های آتی پیشرفت بیشتری خواهند داشت. 

  • دسترسی به دریا و جنگل

از جمله مورادی که تاثیر زیادی در پیشرفت شهرهای شمالی داشته است،می توان دسترسی آن ها به جنگل و دریا اشره کرد. این دو جاذبه پرطرفدار در شمال کشور تاثیر بسیاری بر پیشرفت و کیفیت شهرها داشته و می بایست در زمان خرید زمین و سرمایه گذاری به آن ها توجه داشت. اگر با هدف ساخت ویلا اقدام به خرید زمین می کنید توجه به این نکته اهمیت بیشتری یافته و می تواند تاثیر زیادی بر قیمت ویلای شما داشته باشد. به طور مثال نمک آبرود و یا رامسر به سبب دسترسی به دریا و همچنین جنگل طرفدار بسیاری داشته و در نتیجه مکان بهتری برای خرید زمین خواهند بود.

  • توجه به پروژه های بزرگ در حال انجام

پروژه های بزرگی همچون متل قو تاثیر زیادی بر زمین ها و ویلای اطراف دارد. به طوری که با شروع پروژه های بزرگی همچون متل قو تقاضا برای خرید در مناطق اطراف بالا رفته و به طبع افزایش قیمت دوچندانی را برای این محدوده شاهد هستیم. دلیل این افزایش قیمت، تاثیر روانی پروژه مورد نظر بر ذهن افراد می باشد. به طوری که با شروع این قبیل پروژه ها این تفکر غالب می شود که این منطقه حتما دارای پتانسیل و یا ویژگی شاخصی می باشد که سازندگان این پروژه ها با تحقیق و تفکر به آن دست یافته اند. لذا با این برداشت افراد بسیاری اقدام به خرید در زمین ها و املاک مجاور کرده و سود بالایی را نیز دریافت می کنند. لذا توصیه می شود به پروژه های در حال اجرا توجه کرده و در زمان مناسب و در ابتدای پیشرفت پروژه ها اقدام به خرید کنید. 

نکات مهم خرید زمین در شمال

نکات مهم خرید زمین در شمال

خرید زمین در شمال مانند هر سرمایه گذاری دیگری نیازمند آگاهی از منطقه و مشکلات احتمالی می باشد تا بتوان با آرامش بیشتر و دردسر  کمتری معامله کرد. اگر قصد خرید زمین در شمال کشور را دارید ابتدا موارد ذکر شده در بالا را مشخص کرده و بهد هنگام بررسی گزینه های نکاتی را که در ادامه شرح خواهیم داد مد نظر داشته باشید تا بتوانید انتخابی درست و مطمئن داشته باشید. 

استعلام زمین از شهرداری و منابع طبیعی 

زمین‌هایی که هنوز بدون دخالت انسان فرم ابتدایی و طبیعی خود را حفظ کرده‌اند، در شمار زمین‌های ملی قرار می‌گیرند. اراضی ملی که بیرون از محدوده شهری قرار گرفته باشند، متعلق به اداره منابع طبیعی هستند و آن‌هایی که داخل محدوده شهری واقع شده اند، به سازمان مسکن و شهرسازی وابسته می‌گردد. 

در این میان برخی افراد با مدارک جعلی و غیر رسمی اقدام به فروش اراضی ملی کرده و افرادی که غیر بومی بوده و آشنایی کاملی با مسائل حقوقی ندارند در دام این دسته از کلاهبردارن قرار می گیرند. در شمال کشور این دسته از اراضی بسیار دیده شده و معاملات نامعتبری را شاهد هستیم لذا توصیه می شود پیش از خرید زمین و اراضی مورد نظر به سازمان های مربوطه مراجعه کرده و زمین مورد نظر و سند آن را استعلام کنید.

بررسی مدارک و اعتبار آن ها

برخی از مواقع مالکان در زمان معامله مدارکی را ارائه می دهند که به صورت دستی و محلی تنظیم شده است. این گونه مدارک بسیار مبهم بوده و بایستی حتما پیش از انجام معامله به کمک دهیاری محل اعتبار آن ها را بررسی کرده و سپس اقدام به خرید کنید. توجه داشته باشید که اعتبار فرد در منطقه و یا گفته های اطرافیان کفایت نکرده و باید حتما مدارک را بررسی کنید.

بررسی کاربری ملک

با توجه به قیمت پایین زمین های زراعی در شمال کشور بسیاری از افراد اقدام به خرید کرده و با هدف تغییر کاربری وارد معامله می شوند. اما این امکان برای بسیاری از زمین ها فراهم نبوده و یا با دردسر های فراوانی قابل انجام خواهد بود. لذا توصیه می شود پیش از انجام معامله کابری زمین و امکان تغییر آن را پرس و جو کرده و سپس خرید کنید.

بهترین شهرهای شمال برای خرید زمین

بهترین شهرهای شمال برای خرید زمین

با توجه به نکات ذکر شده و اولویت های خود بررسی های لازم را انجام داده و سپس تصمیم بگیرید.

در حالت کلی توصیه ما برای خرید زمین در شمال کشور شهرهای لاهیجان، کیاشهر، انزلی، رودسر در شرق استان گیلان و رامسر، تنکابن، عباس‌آباد، نمک‌آبرود، کلاردشت، چالوس، نوشهر، نور، محمودآباد در غرب استان مازندران می باشد. این شهرها به سبب نزدیکی جنگل به دریا و همچنین فاصله کوتاهتر تا تهران رونق بیشتری داشته و سودآوری بالاتری نیز خواهند داشت. 

با توجه به اینکه احتمال می رود مازندران تبدیل به دو استان مجزا شود، شهرهای این استان به خصوص شهرهای نزدیک به تهران رشد بالایی خواهند داشت.

لازم به ذکر است با توجه به پروژه هایی که قرار است در آینده در شهرهای شمالی انجام شود، نوشهر یکی از گزینه های قابل توجه بوده و به سبب اینکه احتمال بالایی وجود دارد که نوشهر منطقه آزاد تجاری شود، و پروژهای رفاهی بزرگی همچون بزرگترین جزیره مصنوعی کشور قرار است در این شهر اجرا شود، مورد توجه قرار گرفته و برای بسیاری از افراد موقعیتی برای رشد فراهم خواهد کرد.

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 (12 رای)