بازار مسکن در هفته اول پاییز چگونه بود؟

بررسی اوضاع بازار مسکن در هفته ابتدایی پاییز

بررسی اوضاع بازار مسکن در هفته ابتدایی پاییز

در مطلب زیر بررسی وضعیت بازار مسکن در هفته اول مهر را مشاهده میکنید

بازار مسکن

بازار مسکن

تفاوتی بین نرخ رهن و اجاره در فصل پاییز با ابتدای تابستان  نیست و تنها تفاوت در این است که به دلیل پایان فصل رهن و اجاره، اکثر مستاجران املاک خود را گرفته‌اند.

با نگاهی به قیمت مسکن در تابستان، می‌توان دریافت که بازار مسکن در اولین هفته پائیز نیز روند آرامی به خود گرفته است و هیچ تغییر قیمتی با تغییر فصل در این بازار رقم نخورده است.

گرچه برخی کاشناسان بر این باور بودند که شاید شروع نیمه دوم سال اندکی رونق به بازار مسکن وارد کند، اما هنوز با گذشت یک هفته از این فصل تغییر قیمتی ایجاد نشده است.

در این زمان برخی دیگر معتقدند که اگر قیمت خرید و فروش مسکن در نیمه اول امسال بدون تغییر بوده، قیمت‌ها در نیمه دوم سال نیز بی‌تغییر خواهد بود و این روند تا پایان سال ادامه دار خواهدبود.

البته گفته می‌شود در مدت زمان رکود مسکن، تنها خرید و فروش بوده است که در رکود کامل به سر برده و بخش اجاره به قوت خود باقی است.

قیمت مسکن در یک هفته اخیر در مناطق مختلف بررسی شده است؛ بر این اساس در میان واحدهای موجود برای رهن و اجاره در ۱۴ محله شمالی تهران، ارزان‌ترین واحد واقع در محله قیطریه و گران‌ترین واقع در محله فرمانیه است که به ترتیب با رهن کامل ۴۰ میلیون و یک میلیارد تومان آگهی شده‌اند.

همچنین روزهای پایانی شهریورماه بود که در میان واحدهای سه‌خوابه در شهر تهران که برای رهن و اجاره گذاشته شده‌اند، یکی از ارزان‌ترین‌ها واحدی ۲۰ سال ساخت در محله نظام‌آباد و یکی از گران‌ترین‌ها واحدی چهار سال ساخت در محله پاسداران است که به ترتیب با رهن کامل ۵۰ میلیون و ۱.۲ میلیارد تومان آگهی شده‌اند.

اما این روزها آپارتمان‌های با متراژهای پایین بسیار مورد استقبال متقاضیان قرار می‌گیرد و برخی افراد این ملک‌ها را برای سرمایه‌گذاری خریداری کرده و آنها را اجاره می‌دهند، و عده زیادی زندگی کردن در خانه کوچک خود را به اجاره‌نشینی در خانه‌های بزرگ‌تر ترجیح می‌دهند؛ از این رو بسیاری در جست و جوی خرید چنین ملک‌هایی هستند.

در میان واحدهای ۴۰متری در شهر تهران، ارزان‌ترین مربوط به واحدی ۱۲ سال ساخت در نظام‌آباد با قیمت هر متر مربع ۲.۲ میلیون تومان و گران‌ترین مربوط به واحدی نوساز در اختیاریه شمالی با قیمت هر متر مربع ۷.۵ میلیون تومان است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از اقتصاد، حال اینکه با فرا رسیدن فصل پاییز و پایان فصل رهن و اجاره مسکن، قیمت‌ها در جنوب تهران در مقایسه با ابتدای فصل تابستان چه تغییری کرده است؟ این سوالی است که برخی از مشاوران املاک در محله‌های جنوبی تهران به آن پاسخ داده‌اند.

با فرا رسیدن فصل پاییز و پایان فصل رهن و اجاره مسکن، قیمت‌ها در جنوب تهران چه تغییری کرده است؟ برخی از مشاوران املاک در محله‌های جنوبی تهران نظرات خود را در این باره بیان‌ کرده‌اند.

یکی از مشاوران املاک در محله یافت‌آباد گفت: در کل قیمت رهن و اجاره املاک در مقایسه با سال گذشته پایین آمده است و بسیاری از افراد با همان قیمت سال گذشته یا حتی پایین‌تر، قرارداد خود را تمدید کردند؛ برای مثال خانه‌ای ۸۰ متری و چند سال ساخت که در سال گذشته ۴۰ میلیون تومان رهن کامل داده شده است، امسال با ۳۵ میلیون تومان تمدید شده و اکنون که فصل پاییز از راه رسیده است همچنان خانه‌ها با همان قیمت‌های تابستان اجاره می‌روند.

اما در مقابل یکی دیگر از مشاوران املاک در همین محله بیان کرد: در حالی که همه می‌گویند نرخ رهن و اجاره در فصل پاییز نسبت به فصل تابستان کاهش می‌یابد، اما در حال حاضر حدود ۱۰ درصد به مبلغ رهن و اجاره‌ها اضافه شده است و اکنون رهن کامل یک واحد ۸۰متری نوساز در این محله چیزی حدود ۵۰ میلیون تومان است.

مشاور املاک دیگری در مشیریه گفت: کرایه‌ها در تمامی فصل‌ها با یکدیگر یکسان هستند و نمی‌توان گفت که با تغییر فصل، قیمت رهن و اجاره‌ها کاهش یا افزایش می‌یابد و اکنون که قیمت مسکن تغییر چندانی نکرده است؛ رهن و اجاره‌ها نیز ثابت مانده و نسبت به اوایل تابستان تغییری نکرده است و برای مثال رهن واحدی ۵۰متری در این محله از حدود ۲۵ میلیون تومان شروع می‌شود و با توجه به سن بنا، امکانات ساختمان و محیط ساختمان قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند.

یکی دیگر از مشاوران در محله منیریه بیان کرد: همه ساله نرخ رهن و اجاره در ابتدای فصل تابستان نسبت به سال گذشته کمی افزایش می‌یابد که این افزایش، امسال حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد بوده؛ اما دیگر در فصل‌های بعدی این نرخ تغییری نمی‌کند و اکنون نیز با فرارسیدن فصل پاییز قیمت‌ها تغییری نکرده است؛ برای مثال رهن کامل خانه‌ای ۶۰متری در منیریه از ۴۵ میلیون تومان شروع می‌شود و رهن واحدهای نوسازتر نیز متری یک میلیون تومان است.

مشاور املاک دیگری در افسریه گفت: نرخ رهن و اجاره در فصل پاییز با ابتدای تابستان تفاوتی ندارد و تنها تفاوت در این است که به دلیل پایان فصل رهن و اجاره، بیشتر مستاجران ملک‌های خود را گرفته‌اند و مالکان به دلیل کمبود مشتری ممکن است در قیمت‌هایشان تخفیف بیشتری دهند.

او گفت: البته امسال حتی در فصل تابستان نیز بسیاری از مالکان برای اجاره ملک‌شان تخفیف زیادی دادند و ملک خود را با قیمت پایین‌تری اجاره دادند.

 

املاک تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *