بازار معاملات ویلا در حال رکود

بازار معاملات ویلا در حال رکود
  • منتشر شده در : 23 آبان , 1395
  • نویسنده :
  • تعداد بازدید : 743
  • 0

به گفته علی قائدی کارشناس مسکن ما در دوره ی پیش رونق آپارتمان های مسکونی  در پایتخت قرار گرفته ایم ولی بازار معاملات ویلاهای مسکونی و تفریحی در حال رکود است.

به گفته او عوامل  تاثیر گذار مشترکی که بر دو بازار مسکن و بازار ویلا اثر میگذارند عرضه وتقاضا وقیمت هستند. ویکی از این عوامل مشترک, قدرت خرید خانوار,نرخ سود بانکی و تورم عمومی است.و بازار ویلا معمولا محل تقاضای خانوارهایی با درآمد متوسط به بالا برای تفریح است. و تغییر و تحولات در این بازار را باید تا حدودی در نتیجه عوامل موثر بر شرایط اقتصادی و رفتار این خانوارها جست‌وجو کرد.

%d9%88%db%8c%d9%84%d8%a72

قائدی ادامه داد: به‌طور کلی رونق بازار ویلا در کشور به‌طور اختصاصی در سال‌های اخیر را می‌توان متاثر از شرایطی همچون تغییرات آب و هوایی و شرایط اقلیمی جدید در کشور، تبدیل اراضی کشاورزی و جنگلی به ویلاهای تفریحی به دلیل بازدهی پایین کشاورزی، شکل‌گیری طبقه مرفه جدید در کشور، شکل‌گیری فرهنگ نامناسب تملک ویلا به خصوص ویلاهای تفریحی در مناطق خوش آب و هوا و… دانست.

وی خاطرنشان کرد: در اوایل دهه جاری به دلیل شوک در بازارهای متعدد از جمله سکه، ارز و زمین و همچنین سوءاستفاده از شرایط تحریمی، طبقه نوکیسه و مرفه جدیدی در کشور به‌وجود آمد. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، این طبقه که عموما به قانون نیز پایبند نیستند و در تمامی حوزه‌ها نیز به‌صورت مخرب عمل می‌کنند، بخشی از پول خود را برای تفریح به ویلا تبدیل کردند و تقاضای زمین و ویلا را به خصوص در مناطق خوش آب و هوای اطراف پایتخت و همچنین شمال کشور افزایش دادند و به نظر می‌رسد این روند همچنان نیز ادامه دارد.

این کارشناس مسکن تاکید کرد: هرچند بازار ویلا به خصوص ساختمان‌های تفریحی طی سال‌های اخیر نسبت به گذشته‌ها در مجموع پررونق‌تر بوده است ولی این بازار نیز هم‌روند با بازار مسکن و متاثر از شرایط رکودی حاکم بر بخش مسکن، از نیمه دوم سال ۱۳۹۲ با رکود نسبی مواجه بوده است.

منبع:اقتصادآنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *