افزایش ۱۷ درصدی معاملات مسکن در آذر ماه

افزایش ۱۷ درصدی معاملات مسکن در آذر ماه
  • منتشر شده در : 18 آذر , 1396
  • نویسنده :
  • تعداد بازدید : 1173
  • 0

آمار خام معاملات نشان می دهد که از از تاریخ اول تا شانزدهم آذر ماه امسال تعداد ۵۵۴۶ خرید و فروش مسکن در کلانشهر تهران ثبت شده است که نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل ۱۷ درصد افزایش داشته است.

گزارش ها حاکی از قرار گرفتن بازار مسکن تهران در مسیر پیش رونق و افزایش نسبی معاملات آن می باشد.

بعد از آنکه نرخ سود بانکی به ۱۵ درصد کاهش یافت شاهد افزایش ورود خانه اولی هایی که تسهیلات ۱۶۰ میلیون تومانی دریافت کرده بودند به بازار مسکن شدیم. همچنین قیمت مسکن به کف بازار نزدیک شد که خودجذابیت بازار مسکن را بالا برد، بعد از این اتفاقات شاهد افزایش ۷.۷ درصدی معاملات مسکن شهر تهران نسبت به مدت مشابه سال گذشته بودیم. این آمار در حالی است که از اول پاییز این رقم از میانگین هشت ماهه بالاتر قرار گرفته است.

املاک تهران

خرید و فروش مسکن در مهر ماه امسال ۳۴ درصد و در آبان ماه ۱۰.۹ درصد نسبت به ماه مشابه سال گذشته افزایش داشت. همچنین تعداد معاملات مسکن تا ۱۶ آذر ماه نیز افزایش ۱۷ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می دهد.

با وجود اینکه تعداد معاملات مسکن شهر تهران افزایش را نشان می دهد اما کارشناسان معتقدند این آمار با شرایط ایده آل فاصله دارد و هنوز تعداد زیادی از سرمایه داران سرمایه گذاری در بانک را به سرمایه گذاری در بخش مسکن ترجیح می دهند. البته افزایش معاملات مسکن نشان دهنده این است که کاهش نرخ سود سپرده های بانکی تاثیر زیادی بر رغبت مردم برای خرید و فروش مسکن داشته است.

از دیگر سو آمار مهر ماه معاملات مسکن شهر تهران نشان می دهد واحدهایی که کمتر از ۴۹۰ میلیون تومان ارزش دارند ۶۷.۹ درصد از معاملات را مختص خود نموده اند.

این آمار نشان دهنده آن است که اقشار متوسط ساکن در دو منطقه شمال شرق و شمال غرب تهران در حال رقم زدن پیش رونق مسکن هستند. همچنین بازوی دوم این پیش رونق توسط ساکنان مناطق ۱۰، ۱۴ و ۱۵ در حال شکل گیری است.

منطقه ۵ در مهر ماه سال جاری ۱۷.۳ درصد از کل معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده است. در رتبه های بعدی منطقه چهار با ۱۱.۲ درصد، منطقه دو با ۱۰ درصد، منطقه هشت با ۶.۵ درصد، منطقه ۱۴ با ۶.۲ درصد و در آخر منطقه ۱۰ با ۵.۳ درصد قرار دارند. همچنین دو منطقه ۱۴ و ۱۵ در مهرماه سال جاری مجموعا توانستند ۱۰.۵ درصد از کل معاملات تهران را در برگیرند.

لازم به ذکر است که تعداد معاملات منطقه یک نسبت به پارسال نسبتا بیشتر شده است. در حال حاضر منطقه یک با افزایش ۸. درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴.۶ درصد از کل معاملات شهر تهران را در برگرفته است. همچنین این منطقه از لحاظ تعداد معاملات شهر تهران در رتبه هشتم قرار گرفته است.

املاک تهران

بررسی تعداد معاملات بر اساس ارزش واحدها مشخص کرد که ۶۷.۹ درصد از کل معاملات در رده قیمتی پایین تر از ۴۹۰ میلیون تومان انجام شده است که در این بین بالاترین سهم معاملات مربوط به خانه های ۱۶۰ تا ۱۹۰ میلیون تومانی با ۷.۳ درصد است.

در رتبه های بعدی ۷ درصد مربوط به آپارتمان های ۱۳۰ تا ۱۶۰ میلیون تومانی و ۵.۵ درصد مربوط به واحدهای ۱۰۰ تا ۱۳۰، ۲۲۰ تا ۲۵۰، ۲۵۰ تا ۲۸۰ میلیون تومانی می باشد. کمترین میزان سهم ۲. درصد است که به آپارتمان های کمتر از ۷۰ میلیون تومان اختصاص دارد.

منبع : ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *