ثبت نام املاک و اسکان amlak.mrud.ir : آیا ثبت نام در سامانه کد یکتا مسکن اجباری و ضروری است ؟

ثبت نام املاک و اسکان amlak.mrud.ir : آیا ثبت نام در سامانه کد یکتا مسکن اجباری و ضروری است ؟

ثبت نام املاک و اسکان amlak.mrud.ir : آیا ثبت نام در سامانه کد یکتا مسکن اجباری و ضروری است ؟ : نحوه ثبت اطلاعات در سامانه املاک کشور | سایت اصلی ثبت نام املاک و اسکان amlak.mrud.ir  : تمدید مهلت ثبت اطلاعات در سامانه املاک کشور,آخرین مهلت ثبت اطلاعات در سامانه املاک کشور, سامانه ثبت اسناد و املاک کشور,سامانه ثبت املاک مستاجران,سایت سامانه املاک و اسکان کشور,ثبت نام در سامانه املاک و اسکان کشور,چه کسانی باید در سامانه املاک ثبت نام کنند,ورود به سامانه املاک و اسکان,سامانه ثبت املاک خالی,سایت سامانه ملی املاک و اسکان کشور


 

 •  سامانه ثبت اسناد و املاک کشور

 • سامانه ثبت املاک مستاجران

 • سایت سامانه املاک و اسکان کشور

 • ثبت نام در سامانه املاک و اسکان کشور

 • چه کسانی باید در سامانه املاک ثبت نام کنند

 • ورود به سامانه املاک و اسکان

 • سامانه ثبت املاک خالی

 • سایت سامانه ملی املاک و اسکان کشور

 • نحوه ثبت اطلاعات در سامانه املاک کشور

 • تمدید مهلت ثبت اطلاعات در سامانه املاک کشور

 •  

آخرین مهلت ثبت اطلاعات در سامانه املاک کشور سال 1400

 

 

  مهلت ۲ ماهه برای خوداظهاری اطلاعاتی ملی در سامانه ملی املاک و اسکان کشور از پنجشنبه هفته جاری آغاز می‌شود و ضروری است همه مالکان و سرپرستان خانوار (اعم از مالک یا مستاجر)، املاک تحت‌تملک و محل اقامت خانوار خود را با مراجعه به این سامانه ثبت کنند.

به گزارش  گروه املاک صدف، از امسال به بعد، خانه‌هایی که ۱۲۰ روز معادل ۴ ماه در سال خالی باشند، مشمول قانون پرداخت مالیات بر خانه‌های خالی می‌شوند و باید مبالغ کلانی به‌عنوان مالیات به دولت بپردازند.

 

 وزارت راه و شهرسازی می‌گوید تاکنون یک میلیون و ۳۰۰ هزار خانه خالی به سازمان امور مالیاتی معرفی شده و این سازمان نیز وعده داده است طبق قانون، فاز اول تنبیه مالیاتی این خانه‌ها، از ابتدای پنجمین ماه از سال ۱۴۰۰ آغاز شود.

 

اطلاعات واحد‌های مسکونی مشمول قانون مالیات بر خانه‌های خالی از طریق تجمیع داده‌های موجود در بانک‌های اطلاعاتی حوزه مسکن و ثبت اسناد، شهرداری‌ها و سازمان‌های آب و برق و…پایش و استخراج می‌شود، اما همان‌گونه که در متن قانون نیز تصریح شده، وزارت راه و شهرسازی در تلاش است تا آخرین حلقه از زنجیر اطلاعات بازار مسکن را از طریق خوداظهاری اطلاعات ملکی در سامانه ملی املاک و اسکان تکمیل کند.

 
مهلت ۲ ماهه خوداظهاری املاک

وزارت راه و شهرسازی در چندین نوبت فراخوان پیامکی و رسانه‌ای، به همه مالکان و سرپرستان خانوار ۲ ماه مهلت داده است تا از ۱۹ فروردین برای ثبت اطلاعات املاک و محل سکونت خود اقدام کنند.

 

وزیر راه و شهرسازی می‌گوید: بانک اطلاعاتی این وزارتخانه کامل است و اگر خوداظهاری انجام نشود نیز مشخص است که هر فرد چه تعداد املاک در اختیار دارد؛ اما این فراخوان طبق الزام قانون و برای تایید گرفتن از مردم انجام می‌شود. مهلت ۲ ماهه برای خوداظهاری اطلاعاتی ملی در سامانه ملی املاک و اسکان کشور از پنجشنبه هفته جاری آغاز می‌شود و ضروری است همه مالکان و سرپرستان خانوار (اعم از مالک یا مستاجر)، املاک تحت‌تملک و محل اقامت خانوار خود را با مراجعه به این سامانه به نشانی   amlak.mrud.ir  ثبت کنند.

 

محمد اسلامی با اشاره به این مهلت دوماهه، می‌گوید: داشتن مسکن برای زندگی و همچنین یک اقامتگاه در شهر دیگر برای هر سرپرست خانوار مجاز است؛ اما افزون بر آن، مشمول مالیات مضاعف خواهد شد. او هدف اصلی طرح مالیات بر خانه‌های خالی را در این نکته می‌داند که مالکان خانه‌های خالی یا واحد خود را به بازار اجاره بیاورند یا با فروش آن، برای سرمایه‌گذاری به بخش‌های دیگر مانند سایر بازار‌ها منتقل کنند؛ به‌گونه‌ای که درنهایت سرمایه‌گذاری در بخش مسکن، صرفا به سمت تولید برود. اسلامی در مورد کسانی که واحد مسکونی خالی زیادی دارند نیز می‌گوید: درصورت عرضه این واحد‌ها به بازار، وزارت راه و شهرسازی آمادگی دارد در مقابل آن، زمین مرغوب شهری برای ساخت‌وساز اختصاص دهد. البته او جزئیات بیشتری از این طرح تشویقی ارائه نداده است.

 
راهنمای ثبت اطلاعات در سامانه املاک

سامانه ملی املاک و اسکان کشور برای دریافت خوداظهاری اطلاعات ملکی و اقامتی اشخاص راه‌اندازی شده و برای ورود به این سامانه باید شماره تلفن همراه مالک با کدملی دارنده ملک و صاحب سیم‌کارت مطابقت داشته باشد. همچنین مستاجران نیز باید با استفاده از سیم‌کارت به نام خود وارد این سامانه شوند و اطلاعات محل اقامت خود را ثبت کنند.

 

البته سامانه املاک و اسکان با اتکا به بانک اطلاعاتی وزارت راه و شهرسازی، پس از درج کدملی فرد، لیست املاک متعلق به او را نمایش می‌دهد؛ اما احتمال نمایش املاک واگذار یا فروخته شده و حتی تکراری نیز در این سامانه وجود دارد که کاربر می‌تواند با انتخاب گزینه‌های موجود، این اطلاعات را اصلاح کند.

 

مستاجران نیز برای ثبت اطلاعات محل اقامت به مشخصات اصلی ملک نظیر متراژ دقیق، کد نوسازی ملک، کد‌ملی و شماره تلفن همراه مالک نیاز دارند که بخشی از آن‌ها در اجاره‌نامه رسمی نوشته شده و مابقی از طریق سند، قبض عوارض سالانه ملک یا با سوال از مالک قابل دریافت است.

 

در سامانه ملی املاک و اسکان، انتخاب کاربری ملک اعم از مسکونی، تجاری و اداری نیز به اظهارکننده واگذار شده است و باید مطابق با عنوان ملک در سند اصلی ثبت شود. در بخش دیگری، اگر مالک در واحد مسکونی تحت تملک خود سکونت نداشته باشد، باید گزینه «شخص دیگری در آن ساکن است» را انتخاب کرده و مشخصات ساکنان ملک را در سامانه درج کند. همچنین اگر فردی، املاکی دارد که در لیست ارائه شده از سوی سامانه درج نشده، باید با انتخاب گزینه افزودن ملک جدید، مشخصات آن را ثبت کند.

حساب سرانگشتی مالیات خانه‌های خالی

مجلس یازدهم وقتی طرح اصلاح ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم را با هدف نظام‌مند کردن مالیات‌ستانی از خانه‌های خالی و کارآمد کردن این ابزار ارائه داد، پیشنهاد کرد خانه‌های خالی در ماه‌اول دو برابر اجاره ماهانه مشمول مالیات شوند و این مبلغ به‌صورت پلکانی در سال دوم و سوم نیز هر بار دوبرابر شود، اما در متن نهایی این طرح که به تایید شورای نگهبان نیز رسید، فرمول مالیات‌ستانی با تغییراتی مواجه شد که البته از نظر مبلغ و رقم تغییر چندانی با نظر اولیه مجلس ندارد، اما با، اما و اگر کمتری قابل اجراست.

 

در متن نهایی اصلاحیه ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم آمده است: واحد‌های مسکونی واقع در شهر‌های با جمعیت بیش از صد هزار نفر که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور به‌عنوان واحد خالی شناسایی می‌شوند (یعنی بیش از ۱۲۰ روز خالی بمانند) به ازای هر‌ماه خالی ماندن، در سال اول معادل ۶ برابر مالیات متعلقه به اجاره ملک، در سال دوم ۱۲ برابر و در سال سوم معادل ۱۸ برابر مالیات متعلقه به اجاره آن مشمول پرداخت خواهند شد. در این شرایط با توجه به جدول تعیین ضرایب مالیاتی درآمد اجاره، ابتدای مالیات متعلقه به اجاره هر ملک (با کسری ۲۵ درصد از درآمد بابت هزینه‌ها و استهلاکات و تعهدات مالک نسبت به مورد اجاره) مشخص می‌شود و پس از آن به ازای زمان خالی بودن ملک و بر اساس ضرایب ۶، ۱۲ و ۱۸ برابری مورداشاره در قانون مشمول پرداخت مالیات خواهند شد.

 
معافیتی برای خانه خالی وجود ندارد

در مورد مالیات بر خانه‌های خالی ذکر این نکته ضروری است که طبق قانون جدید، معافیت‌های قبلی برای درآمد اجاره، شامل حال خانه‌های خالی نخواهد شد و مالکانی که بدون عذر قانونی، املاک خود را به بازار عرضه نکنند باید ضمن محرومیت از درآمد معمول اجاره‌بها، مبالغ کلانی نیز به‌عنوان مالیات بپردازند؛ مبالغی که در سال اول نزدیک به دوبرابر کل درآمد اجاره ملک است و در سال‌های بعدی به چندین برابر خواهد رسید. نکته قابل‌توجه این است که بر اساس تبصره ۱۱ ماده ۵۳ قانون مالیات‌های مستقیم، درآمد اجاره اشخاص در تهران تا ۱۵۰ مترمربع زیربنای مفید و در سایر نقاط شهری تا ۲۰۰ مترمربع زیربنای مفید معاف از مالیات است، اما در اصلاحیه ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم، این معافیت برای خانه‌های خالی حذف شده و مالکان این خانه‌ها باید در ازای خالی نگه‌داشتن هر میزان از املاک خود، مالیات متعلقه را تمام و کمال بپردازند.

 
مبنای مالیات خانه‌های خالی

برای محاسبه مالیات بر درآمد اجاره، جمع ۱۲ ماه اجاره ملک منهای ۲۵ درصد (بابت هزینه استهلاک و…) مبنا خواهد بود. چنانچه تمام یا بخشی از اجاره ملک از طریق رهن پرداخت شده باشد، برای تعیین مبلغ اجاره ماهانه این ملک، مبلغ رهن طبق سود بانکی مصوب به اجاره نقدی تبدیل می‌شود و پس از کسر ۲۵درصد بابت هزینه استهلاک و… مبنای تعیین مالیات قرار می‌گیرد. در این شرایط چنانچه رهن یک ملک استیجاری، مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان باشد، اجاره سالانه آن معادل ۱۵ میلیون تومان مدنظر قرار خواهد گرفت و چنانچه این ملک اجاره ماهانه یک‌میلیون تومان نیز داشته باشد، جمع کل درآمد اجاره آن به ۲۷ میلیون تومان خواهد رسید. از سوی دیگر درآمد اجاره به‌صورت پلکانی مشمول مالیات خواهد شد و این ضرایب پیکانی برای تعیین مالیات بر خانه‌های خالی نیز استفاده می‌شود.

 

طبق دستورالعمل‌های سازمان امور مالیاتی، درآمد سالانه حاصل از اجاره، تا سقف ۳میلیون تومان مشمول مالیات ۱۵ درصدی خواهد شد و مالیات درآمد مازاد بر آن تا سقف ۱۰میلیون تومان با ضریب ۲۰درصد محاسبه خواهد شد. بر اساس جداول سازمان امور مالیاتی، درآمد سالانه اجاره مازاد بر ۱۰ میلیون تومان تا سقف ۲۵ میلیون تومان با نرخ ۲۵ درصد و مازاد آن تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان با نرخ ۳۰ درصد مشمول مالیات می‌شود و ضریب تعیین مالیات درآمد‌های اجاره بالای ۱۰۰ میلیون تومان در سال نیز ۳۵ درصد تعیین شده است.

 
مالیات یک خانه خالی در سال 1400 چند؟

با توجه به ماده ۵۳ قانون مالیات‌های مستقیم، درآمد مشمول مالیات املاکی که به اجاره واگذار می‌شود عبارت است از کل مال‌الاجاره، اعم از نقدی و غیرنقدی که پس از کسر ۲۵ درصد به‌عنوان هزینه استهلاک، نگهداری و… از دریافت‌کننده درآمد اجاره دریافت خواهد شد. براساس قانون، کسی که یک واحد استیجاری کمتر از ۱۵۰ مترمربع داشته و آن را به بازار اجاره عرضه کند از مالیات بر اجاره معاف است، اما اگر همین واحد بیش از ۴‌ماه بدون عذر موجه خالی نگه داشته شود، مالیات سنگینی به آن تعلق خواهد گرفت.

 

به‌عنوان مثال اگر مجموع درآمد اجاره این واحد استیجاری در شهر تهران ۱۰۰ میلیون تومان در سال باشد، طبق قانون پس از کسر ۲۵ درصد هزینه استهلاک و…، ۷۵ میلیون تومان از این درآمد به‌صورت پلکانی و براساس جدول مربوط به نرخ‌ها، مشمول مالیات بر اجاره می‌شود که مبلغ آن به ۲۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان می‌رسد. البته اگر این واحد دارای مستاجر باشد، مالک از پرداخت این مالیات معاف است، اما چنانچه بدون دلیل محکمه‌پسند، این واحد بیش از ۴ ماه خالی بماند، در سال اول باید ۶ برابر مالیات تعلق گرفته به اجاره یعنی رقم ۱۲۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان، در سال دوم ۱۲ برابر یعنی ۲۴۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و در سال سوم ۱۸برابر یعنی ۳۷۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان مالیات بپردازد.

سوالات متداول درباره سامانه ملی املاک و اسکان

روز از آغاز ماراتن ثبت اطلاعات سکونتی در سامانه ملی املاک و اسکان می‌گذرد و در این مدت پرسش‌های متعددی درباره نحوه ثبت این اطلاعات برای مردم به وجود آمده است.

به گزارش گروه املاک صدف :  ، از پنجشنبه گذشته 19 فروردین برنامه ثبت اطلاعات املاک مسکونی در سامانه ملی املاک و اسکان با هدف اولیه عرضه خانه‌های خالی به بازار و هدف ثانویه درآمدزایی برای دولت توسط وزارت راه و شهرسازی اجرایی شد. طی 2 روز اول (پنجشنبه و جمعه 19 و 20 فروردین 1400) سرپرستان خانواری که آخرین رقم کد ملی آنها 9 بوده بایستی به سایت سامانه مذکور مراجعه می‌کردند.

امروز و فردا یعنی 21 و 22 فروردین نیز سرپرستان خانواری که آخرین رقم کد ملی آنها 8 است برای ثبت اطلاعات اقدام می‌کنند. در ادامه به برخی پرسش‌های احتمالی در رابطه با سامانه ملی املاک و اسکان و نحوه ثبت اطلاعات در آن پاسخ داده شده است؛

سئوال: برای خوداظهاری اطلاعات مالکیت و سکونت به چه سامانه‌ای مراجعه کنم؟

پاسخ: سامانه ملی املاک و اسکان کشور با آدرس amlak.mrud.ir جهت دریافت خوداظهاری اطلاعات مالکیت و سکونت توسط وزارت راه و شهرسازی طراحی شده و دارای اعتبار است.

سئوال: بار اول ورود، سامانه پیغام می دهد کد ملی با شماره همراه سازگار نیست. چه کار باید بکنم؟

پاسخ: برای ورود به سامانه لازم است با یک شماره همراه که مالکیت آن برای کدملی شما ثبت شده باشد وارد سامانه شوید.

سئوال: برای ثبت واگذاری ملک خود در سامانه چه کاری باید انجام دهم؟

پاسخ: لطفا در کنار اطلاعات ملک خود در لیست املاک تحت مالکیت، گزینه ثبت واگذاری ملک را انتخاب کنید.


سئوال:خانه به نام من است، اما مستاجر در آن سکونت دارد. چگونه این مورد را ثبت کنم؟

پاسخ: در قسمت افزودن ملک بعد از ورود اطلاعات ملک، در قسمت اطلاعات سکونت، گزینه "شخص دیگری ساکن است." را انتخاب کرده و اطلاعات مستاجر خود را در آن وارد کنید.

سئوال: در سامانه نشان می دهد خانه من خالی است، اما خالی نیست. چه کار کنم؟

پاسخ: لطفا وضعیت اقامت ملک خود را با انتخاب گزینه ثبت یا تغییر ساکن مشخص کنید.

سئوال: ملک را فروخته ام یا  فرد دیگری در ملکم سکونت دارد، اما کد رهگیری ندارم. برای ثبت آن چه کنم؟

پاسخ: وارد  کردن کد رهگیری برای ثبت فروش یا سکونت ملک الزامی نیست.

سئوال: در ثبت ملکم اشتباها اطلاعات نادرستی وارد کرده ام و ثبت نهایی هم کرده ام. برای ویرایش آن چه کنم؟

پاسخ: امکان ویرایش اطلاعات بعد از ثبت نهایی وجود ندارد. لازم است در وارد کردن اطلاعات خود دقت لازم را به عمل آورید.

سئوال: منظور از اقامتگاه اصلی و فرعی چیست؟

پاسخ: اقامتگاه اصلی اقامتگاهی است که در آن زندگی می کنید و اقامتگاه فرعی اقامتگاه دوم خانواده شماست.

سئوال: اولین بار است که می خواهم وارد سامانه بشوم (یا رمز عبور خود را فراموش کرده ام). در صفحه سماوا می‌خواهم کد ملی خود را وارد کنم، اما کد ملی وارد نمی شود. در این باره چکار باید کرد؟

پاسخ: لطفا اطمینان حاصل کنید از مرورگرهای به روز Google Chrome یا Mozilla Firefox استفاده می کنید.

سئوال: چگونه مشخصات ملکم را در سامانه اضافه کنم؟

پاسخ: لطفا در قسمت املاک تحت مالکیت روی گزینه افزودن ملک کلیک کرده و مشخصات آن را ثبت کنید.

سئوال: وضعیت سکونت ملکم تغییر کرده است. برای ثبت آن چه کار کنم؟

پاسخ: لطفا در قسمت املاک تحت مالکیت در کنار ردیف ملک خود روی گزینه ثبت یا تغییر ساکن کلیک کرده و وضعیت جدید سکونت ملک خود را ثبت کنید.

سئوال: اقامتگاه خود را در سامانه نمی بینم. چه کار کنم؟

پاسخ: لطفا در قسمت اقامتگاه ها روی گزینه افزودن اقامتگاه کلیک کرده و مشخصات آن را ثبت کنید.

سئوال: می خواهم اقامتگاه خود را تغییر دهم. چگونه اقامتگاه قبلی خود را حذف کنم؟

پاسخ: لطفا در قسمت اقامتگاه ها در کنار ردیف اقامتگاه قبلی خود روی گزینه اتمام سکونت کلیک کرده و تاریخ پایان سکونت در آن را درج کنید. سپس مشخصات اقامتگاه جدید خود را ثبت کنید.

سئوال: آیا واحد مسکونی بایستی 120 روز به صورت متوالی خالی باشد یا اینکه خالی بودن به صورت غیرمتوالی نیز مشمول مالیات خواهد بود؟

پاسخ: در صورتیکه ملک به مدت 120 روز غیر متوالی در طول سال مالیاتی خالی باشد، باز هم مشمول مالیات بر خانه خالی خواهد شد.

سئوال: در خصوص افرادی که بیش از 5 واحد مسکونی خالی دارند، آیا بایستی تمامی املاک در یک شهر واقع باشند؟

پاسخ: مهم نیست که واحدهای مسکونی در یک شهر باشد یا در شهرهای مختلف، به هر حال در صورتیکه مالک بیش از 5 واحد مسکونی خالی باشد، مشمول مالیات 2 برابری می شود.

سئوال: اگر ملکی در طول سال، 120 روز خالی بماند، اما مالک آن را فروخته باشد، به طوریکه بخشی از 120 روز زمان خالی ماندن، در اختیار مالک اول و مابقی در اختیار مالک دوم باشد، در این صورت آیا مشمول مالیات می گردد؟ اگر بله چه کسی بایستی مالیات را پرداخت کند؟

پاسخ: اگر 120 روز از زمان خالی بودن در اختیار یک مالک باشد، مشمول مالیات می‌شود.

سئوال: چنانچه ملکی به دلیل فرسودگی قابلیت اجاره دادن نداشته باشد، آیا مشمول مالیات خانه خالی می‌شود؟

پاسخ: فرسودگی، ملاک عدم شمولیت در مالیات نیست و به هر حال ملک مشمول مالیات خانه خالی است.

سئوال: پس از اینکه، مالک اخطار مربوط به مشمول مالیات خانه خالی بودن را دریافت کرد، چه کاری باید انجام دهد؟

پاسخ: به سامانه جهت خوداظهاری مراجعه کند.


سئوال: 2 واحد مسکونی که دارای سند مجزا هستند و تجمیع شده و توسط یک خانوار استفاده می‌ شوند، آیا بایستی به صورت مجزا در سامانه ثبت شوند و خانه خالی تلقی می گردند؟

پاسخ: بله بایستی به صورت مجزا ثبت شوند و اگر یکی از املاک اقامتگاه دوم تلقی نشود، مشمول مالیات خانه خالی است.

سئوال: حکم ملکی که خریداری شده اما هنوز به مالک جدید تحویل نشده و در فاصله زمان بین خرید تا تحویل نهایی خالی بوده، چیست؟

پاسخ: اگر به میزان 120 روز خالی باشد و در اختیار یک مالک باشد، مشمول مالیات خانه خالی می گردد.

سئوال: برای معافیت واحدهای وقفی که مشمول مالیات نیست، چه مدارکی موردنیاز است؟

پاسخ: ملاک استعلام از سازمان اوقاف و امور خیریه است.

سئوال: آیا واحدهای مسکونی در شهرهای زیر یکصد هزار نفر جمعیت مشمول مالیات خانه خالی می گردند؟

پاسخ: خیر، مشمول مالیات نمی گردند اما چنانچه اطلاعات آنها در سامانه اظهار نشوند، مشمول جریمه خواهند شد.

سئوال: در چه صورت واحدهای مسکونی مشمول جریمه مربوط به عدم ثبت ملک می شوند و این جریمه در شهرهای کمتر و بیشتر از یکصد هزار نفر جمعیت به چه صورت خواهد بود؟

پاسخ: واحدهای مسکونی واقع در کلیه شهرهای زیر یکصدهزار نفر جمعیت و روستاهای کشور که هریک از مالک یا بهره‌بردار آن‌ها در سامانه ملی املاک و اسکان کشور ثبت نشده باشد در حکم خانه‌ خالی تلقی شده و مشمول جریمه‌ای معادل بیست درصد(20%) مالیات سال اول موضوع ماده (54 مکرر) قانون مالیات های مستقیم و واحدهای مسکونی واقع در شهرهای بالای یکصدهزار نفر جمعیت که هریک از مالک یا بهره‌بردار آن‌ها در سامانه ملی املاک و اسکان کشور ثبت نشده باشد، در حکم خانه خالی موضوع ماده (54 مکرر) این قانون محسوب می‌شوند.

سئوال: درصورتیکه بهره بردار اطلاعات ملک را در سامانه درج نکند، تکلیف مالک چیست؟

پاسخ: می تواند با درج کد رهگیری اجاره نامه یا شناسه سند و رمز تصدیق اجاره نامه رسمی خود از شمول مالیات خارج شود.

سئوال: اگر محل سکونت فرد تغییر کرد، چه کاری باید انجام دهد؟

پاسخ: ظرف مدت حداکثر یک ماه بایستی اطلاعات محل سکونت جدید را در سامانه ثبت نماید.

سئوال:مهلت خوداظهاری برای اشخاص حقیقی و حقوقی چه مدت است؟

پاسخ: اشخاص حقیقی و حقوقی از زمان اعلام رسمی خوداظهاری حداکثر دو ماه برای درج اطلاعات فرصت دارند.

سئوال: مالک اقامتگاه اصلی یکی از اعضای خانوار (مثلا همسر یا یکی از فرزندان سرپرست خانوار) است. نحوه ثبت ملک چگونه است؟

پاسخ: در این حالت سرپرست خانوار لازم است در قسمت مالکیت ملک آن عضو خانوار را به عنوان مالک معرفی کند. این عضو خانوار نیز لازم است به صورت جداگانه وارد سامانه شده و ملک خود را ثبت کند. دقت شود در هنگام ثبت ملک لازم است وی در قسمت اطلاعات سکونت گزینه "خودم ساکن هستم" را انتخاب کند.

سئوال: خانه ای خریدم، اما هنوز سند به نامم نشده. چگونه ملکم را ثبت کنم؟

پاسخ: در این موارد لازم است در قسمت نوع سند گزینه "عادی" را انتخاب شود.

به گزارش گروه املاک صدف  ؛ مطابق قانون اصلاح موادی از قانون مالیاتهای مستقیم مصوب 5 آذرماه 1399 هر واحد مسکونی واقع در شهرهای بالای یکصد هزارنفر جمعیت که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور موضوع تبصره 7 ماده 169 مکرر این قانون، در هر سال مالیاتی در مجموع بیش از 120 روز ساکن یا کاربر نداشته باشد به عنوان خانه خالی شناسایی شده و به ازای هرماه بیش از زمان مذکور، بدون لحاظ معافیت تبصره 11 ماده 53 این قانون ماهانه مشمول مالیاتی بر مبنای مالیات بر درآمد اجاره به شرح ضرایب زیر می شود:

سال اول- معادل شش برابر مالیات متعلقه

سال دوم- معادل دوازده برابر مالیات متعلقه

سال سوم به بعد- معادل هجده برابر مالیات متعلقه

واحدهای نوساز پس از دوازده ماه و درطرح (پروژه) های انبوه سازی پس از هجده ماه از زمان صدور گوهی اتمام عملیات ساختمانی (موضوع ماده 100 قانون شهرداری مصوب 11/04/1334 با اصلاحات و الحاقات بعدی آن) مشمول مالیات موضوع این ماده می شوند.( ماده 54 مکرر اصلاحیه قانون مالیاتهای مستقیم)

مالکان واحدهای مسکونی تمام کشور اعم از شهری و روستایی موظفند اطلاعات املاک تحت تملک خود را با تعیین نوع بهره برداری، حداکثر ظرف مدت دوماه پس از انتشار دستورالعمل مربوطه، درسامانه ملی املاک و اسکان کشور ثبت کنند. ثبت واحدهای مسکونی دارای جهات امنیتی، براساس دستورالعمل مصوب شورای عالی امنیت ملی انجام می شود.( جزء (1) تبصره 8 ماده 169 مکرر اصلاحیه قانون مالیاتهای مستقیم)

 پس از پایان مهلت خوداظهاری موضوع تبصره (1) این ماده، دستگاههای اجرایی مکلفند خدمات خود ازقبیل افتتاح حساب بانکی و صدور دسته چک، خدمات ناشی از اعمال سیاست های حمایتی، یارانه ای و کمک معیشتی، تعویض پلاک خودرو، فروش انشعاب آب، برق، تلفن و گازطبیعی، ارسال اسناد و مدارک مانند گواهینامه، گذرنامه، مدارک خودرو، اخطاریه، ابلاغیه، ثبت نام مدارس در منطقه محل اقامت، استحقاق دریافت خوابگاه دانشجویی و امثال آن را صرفاً با اخذ کدملی و براساس کدپستی یا شرح نشانی یکتای درج شده مربوط به اقامتگاه اصلی آنان در سامانه املاک و اسکان کشور ارائه کنند. همچنین حداکثر ظرف مدت شش ماه پس از لازم الاجرا شدن این تبصره، کلیه ارائه دهندگان خدمات عمومی از قبیل آب و فاضلاب، برق، گاز و تلفن مکلفند قبوض مصرفی را براساس اطلاعات مندرج در سامانه املاک و اسکان کشور، مطابق باکدپستی یا نشانی یکتا و به نام مالک یا بهره بردار صادر نمایند.( جزء(7) تبصره 8 ماده 169 اصلاحیه قانون مالیاتهای مستقیم)

آثار مالیات خانه های خالی بر بازار مسکن چگونه است ؟


 یک کارشناس بازار مسکن معتقد است که جریمه‌های مالیاتی برای واحدهای خالی از سکنه ممکن است در کوتاه مدت منجر به عرضه این واحدها و کنترل نسبی قیمتها شود اما در بلندمدت تاثیر منفی بر حوزه ساخت و ساز دارد و به رشد قیمتها منجر خواهد شد.
حسن محتشم در خصوص آثار مالیات خانه های خالی بر بازار مسکن گفت : دولت برای اعمال مالیات واحد‌های خالی دلایلی دارد؛ در صورت اعمال مالیات بر خانه‌های خالی، نگه داشتن واحد‌ها مقرون به صرفه نخواهد بود و سازندگانی که موفق به فروش واحد‌های خود نمی‌شوند آن‌ها را به اجبار وارد بازار اجاره می‌کنند. این موضوع ممکن است در کوتاه مدت به کنترل قیمت‌ها در بخش اجاره یا خرید و فروش منجر شود. اما تاثیر منفی در تولید مسکن خواهد داشت. سازندگان اگر ببینند ساخت و ساز صرفه اقتصادی ندارد از این حوزه خارج می‌شوند و با کمبود عرضه، قیمت‌ها افزایش می‌یابد.
وی افزود: هر هزینه‌ای از قبیل عوارض صدور پروانه، خدمات نظام مهندسی، قیمت نهاده‌های ساختمانی یا مالیات به مالکان تحمیل شود نهایتا به مصرف کننده منتقل خواهد شد. دولت به جای تنبیهات مالیاتی باید کاری کند که کسی سود اضافه از بازار مسکن برداشت نکند. در واقع با اقدامات تشویقی، تولید مسکن را افزایش دهد و از طرف دیگر جلوی خرید و فروش‌های سفته بازانه را بگیرد.
این کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه بخش مسکن از قبل انقلاب دچار مشکلاتی بوده که هنوز رفع نشده است گفت: با توجه به رشد روزافزون مهاجرت به شهر‌های بزرگ همواره طی دهه‌های اخیر با مشکل کمبود مسکن مواجه بوده ایم. طی حدود ۵۰ سال گذشته نیز بجز یکی دو مقطع، هیچگاه قیمت مسکن کاهش نیافته است. علت اصلی این است که ساخت و ساز در هیچ سالی جوابگوی تقاضا نبوده است. افت ارزش پول ملی و تورم سایر بازار‌ها نیز تاثیرات منفی در بخش مسکن داشته و هرگاه قیمت کالا‌ها و نرخ ارز افزایش پیدا کرده شاهد رشد قیمت مسکن بوده ایم.
محتشم تاکید کرد: در چنین شرایطی مصرف کننده آسیب می‌بیند؛ چرا که درآمدش تکافوی قیمت مسکن را نمی‌دهد. حتی نمی‌تواند از وام استفاده کند؛ زیرا امکان پرداخت اقساط را ندارد.
عضو هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران با بیان اینکه هم اکنون قیمت مسکن مقداری حباب دارد گفت: رشد قیمت مسکن در یک سال اخیر بیش از نرخ رشد دلار بوده و به نظر می‌رسد بازار مسکن مقداری حباب دارد. علتش هم این است که با توجه به افت شاخص بورس و کنترل نسبی قیمت طلا و ارز، سرمایه‌ها به بازار مسکن سرازیر شد.
وی آرامش بازار مسکن را منوط به تصمیمات سیاسی ـ اقتصادی دولت دانست و گفت: در ماه‌های اخیر نشانه‌های مثبتی در مذاکرات سیاسی دیده می‌شود. اگر تحریم‌ها برداشته شود درآمد‌های ارزی افزایش می‌یابد و دولت بهتر می‌تواند بازار‌ها را کنترل کند. اما به نظر من قیمت دلار از محدوده ۲۰ هزار تومان پایینتر نخواهد رفت. دولت هم با حجم سنگین نقدینگی اگر نرخ دلار را پایین بیاورد دچار مشکلاتی خواهد شد؛ بنابراین هم بالا رفتن قیمت ارز و هم بیش از حد پایین رفتن آن تبعات دارد.
این کارشناس بازار مسکن اظهار کرد: اگر دولت به مالیات خانه‌های خالی ورود کند ممکن است بعدا وسوسه شود که در قیمت مسکن و اجاره بها نیز دخالت کند. اتفاق بد در این فرآیند آن است که سازندگان نمی‌توانند با سود متعارفی واحد‌های خود را بفروشند، بنابراین از گردونه خارج می‌شوند. خروجی این وضعیت به ضرر دولت و کسانی است که فاقد مسکن هستند.
محتشم همچنین با اشاره به طرح جهش تولید مسکن که توسط مجلس به تصویب رسیده است گفت: کشور ما سالیانه به احداث یک میلیون واحد مسکونی نیاز دارد که در طرح جهش تولید و تامین مسکن نیز به آن اشاره شده است. طبق این طرح قرار است ۴۰۰ هزار واحد توسط بخش خصوصی و ۶۰۰ هزار واحد توسط دولت ساخته شود. البته در حال حاضر نیز بخش خصوصی همین میزان حدود ۴۰۰ هزار واحد تولید را دارد، اما دولت نمی‌تواند ۶۰۰ هزار واحد بسازد.
این کارشناس بازار مسکن یادآور شد: تجربه مسکن مهر و مسکن ملی نشان داد که دولت‌ها توانایی ساخت و ساز ندارند. حدود دو سال از طرح ۴۰۰ هزار واحدی اقدام ملی مسکن می‌گذرد، اما تعداد افتتاحات بسیار اندک بوده است؛ در حالی که وزارت راه و شهرسازی بنا داشت دو ساله کل پروژه را به اتمام برساند. وزارت راه و شهرسازی می‌تواند هرچقدر که دلش می‌خواهد قرارداد برای ساخت مسکن ملی ببندد، اما در مقام اجرا ممکن است به اهداف خود دست پیدا نکند. تنها راهکار این است که ساخت و ساز را به بخش خصوصی بسپارد.
وی درباره پیش بینی از بازار مسکن در سال جاری گفت: اگر دولت اجازه ندهد سرمایه‌های سرگردان به قصد بخر و بفروشی وارد بازار مسکن شود ممکن است مقداری بازار به ثبات برسد. آنچه مسلم است در سه ماهه ابتدای سال جهش قیمت مسکن نخواهیم داشت و رکود فعلی ادامه پیدا می‌کند.

مسکن در تهران متری ۳۰ میلیون تومان

بنابراین گزارش، اسفند سال گذشته متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی در تهران ۳۰ میلیون و ۲۷۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۶.۶ و ۹۳.۷ درصد افزایش دارد. گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد همچنین تعداد معاملات انجام شده در اسفند ماه سال ۱۳۹۹ معادل ۵۳۰۰ فقره بود که نسبت به ماه قبل ۳۴.۶ درصد افزایش و در مقایسه با ماه مشابه سال قبل ۴۸.۴ درصد کاهش نشان می‌دهد.

 

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 (1 رای)