مشاوران مسکن برای سال 1401 امیدوار شدند

مشاوران مسکن برای سال 1401 امیدوار شدند

مشاوران مسکن برای سال 1401 امیدوار شدنداملاک صدف :  افرادی که می‌خواهند صاحب خانه شوند، در سال جدید چشم انتظار تمهیدات دولت برای تثبیت نرخ مسکن هستند. برنامه های جدید دولت باعث امیدواری مشاوران مسکن شده است.

همزمان با شروع سال جدید بازار مسکن هم به گفته بسیاری از کارشناسان با تحولاتی به ویژه در حوزه خرید مسکن روبه‌رو خواهد شد. دولت بنا دارد بازار مسکن را در سال جدید به سمت رونق و خروج از رکود هدایت کند.

طبق آمار‌ سالانه باید یک میلیون واحد مسکونی در کشور ساخته شود و با توجه به آنکه سالانه ۹۰۰ هزار ازدواج در کشور انجام می‌شود، بنابراین باید دولت برنامه‌ریزی لازم برای ساخت این واحد‌ها را انجام دهد.
حدود ۳۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور توسط بخش خصوصی ساخته می‌شوند، بنابراین در این زمینه ایجاد انگیزه برای ورود انبوه سازان و سازندگان بسیار موثر است.
با مجموع این اقداماتی که در بازار مسکن امسال انجام خواهد شد باید دید وضعیت بازار مسکن به چه سمت و سویی حرکت می‌کند.

طبق اعلام بسیاری از مشاوران املاک بازار مسکن در سال جدید با توجه به تحولات سیاسی و همچنین کاهش نرخ‌های بازار‌های موازی به سمت رونق و خروج از رکود هدایت می‌شوند که این امر خود می‌تواند آینده خوبی را برای بازار اجاره مسکن به همراه داشته باشد.

در همین رابطه محسنی مشاور املاک در محدوده خیابان ولیعصر گفت: بازار مسکن در آینده به سمت رونق هدایت می‌شود و ما به خریداران مسکن می‌گوییم در سال جدید بازار مسکن آینده خوبی دارد و می‌تواند یک بازار خوب برای خریداران مسکن باشد.

او گفت: با توجه به آنکه در ابتدای سال جدید ما وارد ماه رمضان می‌شویم، شاهد بازاری راکدی در حوزه خرید و فروش مسکن خواهیم بود که این خود می‌تواند فرصت خوبی برای خریداران مسکن باشد.

تسهیلات کنونی خرید مسکن جوابگوی متقاضیان نیست

همچنین حسینی یکی دیگر از مشاوران املاک در محدوده طالقانی گفت: بازار مسکن درسال جدید باتوجه به برنامه‌های دولت می‌تواند یک بازارخوب همراه با آرامش برای خریداران مسکن باشد، اما باید دید که دولت برای خرید مسکن چه تسهیلاتی را در نظر خواهد گرفت.

او گفت: با توجه به تسهیلات خرید مسکن و با توجه به افزایش نرخ اوراق خرید هنوز بسیاری از خریداران تمایل چندانی برای خرید مسکن از طر یق تسهیلات ندارند، بنابراین این افراد سعی می‌کنند یا خود از طریق تسهیلات خود مالکی اقدام به خرید مسکن کنند یا در طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام کنند.

بازار مسکن چشم انتظار افزایش تسهیلات است

در همین رابطه حسن محتشم کارشناس بازار مسکن می‌گوید، در آینده در صورتیکه دولت بتواند وعده عملیاتی ساخت یک میلیون واحد مسکونی را به مرحله اجرایی وعملیاتی برساند می‌تواند آینده خوبی را برای خریداران مسکن رقم بزند.

او گفت: دولت باید با افزایش تسهیلات بتواند بازار مسکن را به سمت رونق هدایت کند، چرا که از طریق افزایش قدرت خرید متقاضیان به طور قطع بازار مسکن در سال ۱۴۰۱ به سمت رونق و خروج از رکود هدایت می‌شود.

بازار مسکن باید با تولیدات مسکن هم سطح شود

همچنین ایرج رهبر دبیر انجمن انبوه سازان استان تهران پیش از این گفته بود: حدود یک سال است که بازار مسکن وارد رکود شده این دوره تا جایی ادامه پیدا می‌کند که به‌تدریج قدرت خرید مردم با قیمت‌ها همطراز شود.

او گفته بود: تحولات سیاسی در آینده بخشی از بازار مسکن تاثیر دارد البته بهبود وضعیت بازار مسکن در بسیاری از بخش‌ها نیازمند تقویت تولید و عرضه مسکن است.

در سال گذشته متوسط نرخ هر متر مربع مسکن به حدود ۳۰ میلیون تومان رسیده بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته یعنی سال ۹۹ به ترتیب حدود ۱۶ درصد افزایش یافت.

البته بسیاری از مسئولان و همچنین مدیران وزارت راه وشهرسازی اعلام کرده‌اند که قیمت‌های اعلامی که توسط بانک مرکزی و همچنین مرکز آمار اعلام می‌شود تنها برای چند منطقه گران نرخ تهران است و متوسط نرخ مسکن در تهران بسیار کمتر از قیمت‌های اعلام شده است.

هم اکنون بازار مسکن در سال جدید چشم انتظار تمهیدات جدیدی است که دولت در دستور کار خود قرار داده و بسیاری از خریداران مسکن منتظر هستند که ببینند وزارت راه و شهرسازی چه اقداماتی را برای تثبیت قیمت‌ها و همچنین افزایش عرضه مسکن در دستور کار خود قرار خواهد داد.

 

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 بدون امتیاز