روند افزایشی اجاره بها مسکن در بیرجند

روند افزایشی اجاره بها مسکن در بیرجند

روند افزایشی اجاره بها مسکن در بیرجند


 


املاک صدف  :  رییس اتحادیه مشاوران املاک بیرجند گفت: اجاره‌بها امسال در برخی نقاط شهر بیرجند ۴۰ تا ۵۰ درصد نیز افزایش داشته و با توجه به شروع فصل جابه‌جایی مستاجران همچنان در حال افزایش است.

علیرضا اربابی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ماه‌های فروردین و اردیبهشت امسال قیمت مسکن و اجاره‌بها در شهر بیرجند به‌طور میانگین ۳۰ درصد افزایش یافته است از طرفی مالکان به اجرای مصوبه افزایش ۱۵ درصدی اجاره‌بها قانع نیستند.

وی با اشاره به مصوبه دولت برای تمدید خودکار قراردادهای اجاره و تعیین سقف افزایش ۱۵ درصدی برای اجاره‌بها گفت: با توجه به شروع فصل جابه‌جایی مستاجران، همه بنگاه‌های املاک تنظیم قراردادها را در محدوده سقف تعیین شده پیشنهاد می‌دهند، با این حال حدود ۹۰ درصد مالکان این مصوبه را اجرا نمی‌کنند و اجاره‌بهای بیشتر از سقف تعیین شده را درخواست دارند.

رییس اتحادیه مشاوران املاک بیرجند تصریح کرد: مالکان به اجرای مصوبه ۱۵ درصدی اجاره‌بها قانع نیستند چراکه دفترچه‌ ضریب املاک در اداره کل امور مالیاتی داریم که سال ۹۵ و ۹۶ تصویب شده و امروز مالکان باید براساس ضرایب آن مالیات پرداخت کنند.

وی افزود: وقتی مالکان برای پرداخت مالیات به اداره‌ کل امور مالیاتی مراجعه می‌کنند، قیمت ضریب اجاره‌بها خیلی بالاست و باید براساس این ضرایب مالیات بالایی پرداخت کنند به همین دلیل قیمت اجاره‌بها را بالا می‌برند که این موضوع چالش جدی بین مالکان و مستاجران ایجاد کرده است.

اربابی گفت: مصوبه دولت در مقابل افزایش قیمت اجاره‌بها املاک از سوی مالک ضمانت اجرایی موثری ندارند همچنین نقش واسطه‌های ملکی برای افزایش قیمت بسیار بالاست و باید تعیین اجاره‌بها املاک از سایت دیوار بیرجند حذف شود و در اختیار اتحادیه قرار گیرد تا از افزایش خودسرانه قیمت‌ها جلوگیری شود.

وی ادامه داد: سال گذشته هم افزایش ۴۰ تا ۵۰ درصدی اجاره‌بها را در شهر بیرجند شاهد بودیم.

رییس اتحادیه مشاوران املاک بیرجند از افزایش ۳۰ درصدی قیمت مسکن در سال جاری نیز خبر داد و گفت: این در حالی است که سال گذشته قیمت مسکن ثابت بود و شاهد رکود در بازار مسکن مرکز استان بودیم.

وی خاطرنشان کرد: البته در سال جاری آهن‌آلات و مصالح ساختمانی گران شده که در افزایش قیمت مسکن تاثیرگذار بوده است.

اربابی با تاکید بر اینکه برای کنترل بازار مسکن باید تصمیم‌های کارشناسی و قانونی گرفته و اجرایی شود گفت: به عنوان مثال برای ساماندهی این موضوع دفترچه‌ ضریب املاک، اداره کل امور مالیاتی در اختیار اتحادیه‌ها قرار گیرد تا مالکان براساس مالیاتی که پرداخت می‌کنند، اجاره‌بها را از مستاجران دریافت کنند و تناقض بین دریافت مالیات و اجاره‌بها برای همیشه از بین برود.

وی ادامه داد: اگر دفترچه‌ ضریب املاک اداره کل امور مالیاتی در اختیار اتحادیه قرار گیرد ما آن را اصل و مبنای قانونی دریافت اجاره‌بها می‌گذاریم و خیلی از تناقض‌ها از بین خواهد رفت.

رییس اتحادیه مشاوران املاک بیرجند گفت: برای دریافت اجاره‌بها باید ضوابط قانونی به ما ابلاغ شود تا ملاک اجرا قرار گیرد از طرفی برخورد قانونی با واسطه‌ها و افرادی که خارج از دفاتر مشاور املاک به‌صورت دستی قول‌نامه تنظیم می‌کنند، هم صورت گیرد.

 

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 (1 رای)