آیا خرید خانه اکنون در دبی سودده است ؟

آیا خرید خانه اکنون در دبی سودده است ؟

 آیا خرید خانه اکنون در دبی سودده است ؟املاک صدف   :   خرید ملک از سوی سرمایه‌گذاران خارجی یکی از برنامه‌های امارات برای جذب سرمایه است. این کشور یکی از اهداف ایرانیان برای سرمایه‌گذاری در سال‌های اخیر بود. اما خرید ملک در امارات برای سرمایه‌گذاری سودده است؟
سرمایه‌گذاری در کشورهای خارجی همیشه مورد توجه سرمایه‌گذاران ایرانی است. امارات هم یکی از کشورهایی است که بخشی از سرمایه ایرانیان را در بخش مسکن جذب می‌کند. اما سرمایه‌گذاری ایرانیان در دبی برای خرید مسکن سودده است؟

از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۹ یعنی طی ۱۶ سال حدود ۱۷۰ میلیارد و ۶۱۷ میلیون دلار سرمایه از کشور خارج شد. رصدخانه مهاجرت در گزارشی با اشاره به سرمایه‌گذاری ایرانیان در کشورهای همسایه نوشت: «اوج خروج سرمایه از سوی ایرانیان در چند سال اخیر در خرید و سرمایه‌گذاری مسکن در کشور‌های همسایه مثل ترکیه، گرجستان و امارات بود.»
آمارهای جدید از قیمت مسکن در امارات نشان می‌دهد که قیمت املاک و مستغلات در شیخ‌ نشین دبی طی ماه گذشته بیش از ۱۸.۸ درصد افزایش داشت.طی ماه گذشته میلادی قیمت واحدهای مسکونی بیش از ۸.۴ درصد و قیمت ویلاهای مسکونی بیش از ۳۴.۱ درصد افزایش یافت. در پی افزایش تقاضا طی ماه گذشته میلادی قیمت املاک و مستغلات در شیخ نشین دبی بیش از ۱۸.۸ درصد افزایش یافت.
در همین حال شرکت‌های فعال در حوزه املاک دبی نیز تبلیغات گسترده‌ای برای جذب سرمایه خارجی دارند. تا جایی که پای برخی از بازیگران ایرانی نیز به این تبلیغات برای جذب سرمایه ایرانیان باز شد. اما کارشناسان درباره سرمایه‌گذاری در امارات چه می‌گویند؟
در دبی سرمایه‌گذاری کنیم؟

مسعود دانشمند، کارشناس اقتصادی در این مورد به تجارت‌نیوز می‌گوید: «بستگی به نیت سرمایه‌گذاری دارد. اگر سرمایه‌گذار بخواهد یک واحد خریداری کند به این امید که گران شود و دوباره بفروشد، توصیه نمی‌شود. زیرا که قوانین آنجا برای خودشان است. این قانون هم برای خارجیان می‌تواند تغییر کند، همانطور که ترکیه این کار را کرد.»

اخیرا وزارت کشور ترکیه اعلام کرد شرط حداقل ارزش ملکی که برای اخذ شهروندی ترکیه خریداری می‌شود از ۲۵۰ هزار دلار به ۴۰۰ هزار دلار افزایش یافت.

دانشمند می‌گوید: «دبی زمین زیادی دارد و می‌تواند برای بسیاری از ایرانیان ساخت‌وساز داشته باشد. اگر سرمایه‌گذار می‌خواهد به ازای خرید خانه اقامت بگیرد، باید گفت اقامت امارات چندان به کار نمی‌آید. فقط برای رفتن به امارات نیاز به ویزا نیست، همین.»

این کارشناس اقتصادی ادامه می‌دهد: «اما اگر هدف سرمایه‌گذار در امارات کار و فعالیت است، خانه نمی‌خرد بلکه سرمایه خود را به حوزه تولید می‌برد. خرید مسکن برای کسانی است که نمی‌توانند با پول خود کاری انجام دهند.»

او ادامه می‌دهد: «سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در امارات باید با مشاوران حقوقی مشورت کنند. معایب و مزایای آن را بدانند. مثلا وقتی شهروند امارات شوند چقدر باید مالیات دهند.»

برخی از خریداران ملک می‌گویند شرکت‌های فعال در حوزه مسکن در دبی، در برخی از پروژه‌های خود از متریال خوب استفاده نمی‌کنند.
خرید مسکن در تهران هم سودده است

مسعود دانشمند می‌گوید اگر هدف سرمایه‌گذاری است که در تهران هم خرید خانه سودده است. او می‌گوید تغییرات قیمت مسکن طی دو سال گذشته نیز گواه این موضوع است.

بر اساس داده‌های مرکز آمار ایران، متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده با میانگین مساحت ۲۵۸ مترمربع در تابستان ۱۴۰۰ در کل کشور نسبت به فصل مشابه سال قبل حدود ۴۶ درصد افزایش داشت.

همچنین متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی در همین بازه زمانی با میانگین مساحت ۵۵۹ مترمربع و متوسط عمر بنای ۵۸ سال نسبت به فصل مشابه سال قبل حدود ۵۸ درصد افزایش داشت.

اما بازار مسکن نسبت به دو سال گذشته چه تغییر کرد؟ بر اساس داده‌های مرکز آمار ایران، متوسط قیمت فروش یک مترمربع زیربنای مسکونی در بهار ۱۴۰۰ حدود ۱۰ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان بود. در حالی که در بهار ۹۸، حدود سه میلیون و ۵۳۰ هزار تومان بود.

به عبارتی قیمت فروش یک مترمربع زیربنای مسکونی طی دو سال حدود سه برابر شده است. این در حالی است که سرمایه‌گذاری ایرانیان در ترکیه طی دو سال (۹۷ تا۹۹) سه میلیارد ضرر روی دستشان گذاشت. بر اساس گزارشی که آذرماه سال گذشته منتشر شد، خریداران ایرانی ملک در ترکیه طی یک سال اخیر نسبت به فرصت مشابه سرمایه‌گذاری خرید ملک در کشورمان بیش از ۶۰ درصد ضرر کردند.

 

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 بدون امتیاز