آشنایی با خانه های هوشمند و امکانات آن ها

دسته بندی ها: اموزشی

آشنایی با خانه های هوشمند و امکانات آن ها

در این مقاله خواهید خواند:

منظور از خانه هوشمند چیست؟

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و نیاز بشر به آن؛ امروزه شاهد امکاناتی برای هوشمند سازی خانه ها و ساختمان ها هستیم. به طوری که به کمک این امکانات و تکنولوژی وابسته به آن ها می توانیم تمامی ابزارها و وسایل خانه را تحت کنترل داشته و با استفاده از یک سیستم مرکزی و یکپارچه بر کارکرد آن ها نظارت داشته باشیم. با هوشمند سازی خانه ها این امکان به افراد و ساکنان داده می شود که با استفاده از سیستم های پیشرفته و بروز؛ در هر جای دنیا و با استفاده از اینترنت کنترل مناسب و دلخواه را بر روی امکانات خانه از جمله امنیت درب های ورودی؛ روشنایی و همچنین سرمایش و گرمایش خانه را در اختیار داشته و با توجه به نیاز خود دستورالعمل هایی را اعمال کنند. 

به این ترتیب خانه های هوشمند می تواند در جهت آسایش و رفاه هرچه بیشتر افراد عمل کند و با امکاناتی بی نظیر شرایط مناسبی را برای آن ها فراهم آورد. از جمله امکاناتی که برای هوشمند سازی منازل و ساختمان ها استفاده نی شود می توان به موارد زیر اشاره کرد که کاربرد بسیاری داشته و کمک بسیاری به افراد کرده است.

خانه های هوشمند

امنیت خانه های هوشمند

با توجه به اهمیت امنیت منازل مسکونی برای ساکنین آن تکنولوژی های امروزی به کمک افراد آمده و با استفاده از سیستم های هوشمند این امکان را به افراد داده است تا در زمان هایی که خارج از منزل هستند بتوانند امنیت خانه را تحت کنترل داشته و هنگام در خطر بودن خانه و ورود افرادی غیر از ساکنین به فضای داخل خانه و محدوده مشخص شده؛ به آن ها هشدار های لازم را ارايه دهند. سیستم های هومند برای امنیت خانه به گونه ای عمل می کند که با فعال شدن آن در زمان خروج از خانه تمامی سنسور های بخش های تحت کنترل فعال شده و در صورت بازماندن آن ها و یا ورود افراد غیر مجاز هشدار هایی از پیش تعیین شده را به افراد اعلام می کند. 

به عنوان مثال در زمان خروج از منزل در صورت باز ماندن درب با استفاده از سیکنال هایی هشدار مربوطه فعال شده و افراد از این موضوع مطلع خواهند شد. یا در برخی موارد با فعال شدن سیستم امنیتی در زمان خروج افراد از منزل؛ در صورتی که فردی به محدوده تعیین شده نزدیک شود و یا وارد فضای داخلی خانه شود به افراد اطلاع داده و با استفاده از پیامک ورود افراد غیر مجاز را اطلاع خواهد داد. علاوه بر این تصاویر مربوط به دوربین های امنیتی در اختیار افراد بوده و می توانند با استفاده از سناریوهای ساده امنیتی با خیالی آسوده تر از خانه خارج شوند.

 به این ترتیب افراد در زمان مسافرت و دور بودن از منزل می توانند امنیت خانه را کنترل کرده و در صورت نیاز اقدامات لازم را انجام دهند.

خانه های هوشمند

روشنایی در خانه های هوشمند

یکی از رایج ترین امکاناتی که در خانه های هوشمند استفاده می شود بهره گیری از نورپردازی و روشنایی های هوشمند می باشد. به طوری که در بسیاری از خانه ها شاهد کنترل های از راه دور برای کم و زیاد کردن روشنایی های خانه هستیم که خود نوعی از سیستم های هوشمند روشنایی به شمار می رود. اما در لول های پیشرفته تر این سیستم ها به طوری طراحی می شوند که به صورت خودکار حضور افراد و همچنین شب و روز را تشخیص داده و در موقعیت های مختلف رفتار های متفاوتی را اعمال می کند. به صورتی که با خروج افراد از منزل و یا رفتن آن ها به اتاق ها سیستم های هوشمند به صورت خودکار روشنایی منزل را کم خواهند کرد. یا در موقعیت های دیگر با کم شدن روشنایی روز شاهد افزایش روشنایی به کمک سیستم های تعبیه شده در خانه های هوشمند خواهیم بود.

سرمایش و گرمایش در خانه های هوشمند

از جمله تجهیزاتی که برای سرمایش و گرمایش در خانه های هوشمند مورد استفاده قرار می گیرد می توان به اسپیلیت، فن کوئل، برخی شومینه های هوشمند و سیستم های گرمایش از کف و یکپارچه سازی آن با سیستم های مربوطه اشاره کرد که قابلیت کنترل و تنظیم از راه دور را داشته و برای زمان هایی که افراد خارج از خانه هستند و در سفر می باشند مناسب بوده و به کمک پنل های کابری تعبیه شده قابل تنظیم می باشند. این سیستم ها برای زمانی که افراد برای مدت طولانی دور از خانه هستند و هوای داخل شرایط مناسبی از نظر گرما و یا سرما ندارد بسیار مناسب بوده و افراد می توانند با وجود دور بودن از خانه با استفاده از اینترنت اقدامات لازم در جهت تنظیم دمای خانه را انجام دهند. 

این سیستم در خانه های هوشمند به گونه ای تنظیم می شوند که دمای خانه در محدوده تعیین شده قرار خواهد داشت و با کاهش و یا افزایش دما سیستم به صورت خودکار دوباره دما را تغییر خواهد داد تا به دمای مورد نظر برساند.

خانه های هوشمند

علاوه بر این سیستم ها و تجهیزات می توان موارد زیر را نیز در خانه های هوشمند شاهد بود که افراد بسته به نیاز و توام مالی خود می توانند از آن ها بهره ببرند.

 • تلویزیون و سینمای خانگی یکپارچه و تحت شبکه
 • پخش موسیقی از موبایل و یا هارد تحت شبکه به صورت یکپارچه
 • آبیاری گیاهان؛ باغچه و فضای سبز خانه
 • کنترل استخر و جکوزی(تصفیه آب؛ گرما و همچنین روشنایی فضا)
 • پرده های برقی
 • خوراک دهنده حیوانات
 • کنترل نشت آب در ساختمان

خوراک دهنده حیوانات

مزایای استفاده از سیستم های هوشمند 

با توجه به تجهیزات و سیستم های ذکر شده که رایج ترینها در خانه های هوشمند می باشند؛ آسایش بیشتری را برای افراد ساکن در این خانه ها شاهد هستیم. علاوه بر این در زمان خروج از خانه امنیت خانه به صورت کامل تر و با اطمنان بیشتر برقرار بوده و افراد می توانند اعتماد کاملی به این سیستم ها داشته باشند. 

در مجموع برای خانه های هوشمند شرایط و مزایای زیر را شاهد هستیم:

 • امنیت بالاتر با استفاده از درب و پنجره های هوشمند و همچنین دوربین های هوشمند
 • صرفه جویی در هزینه های مصرفی مانند هزینه برق و گاز
 • کنترلی شدن تجهیزات و لوکس کردن قابلیت ها
 • تحت کنترل قرار گرفتن همه وسایل خانه
 • کنترل همه تجهیزات خارج از منزل
 • استفاده ساده برای کودکان و سالمندان
به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 (4 رای)