چشم انداز جهانی بازار مسکن

چشم انداز جهانی بازار مسکن
  • منتشر شده در : ۰۸ بهمن , ۱۳۹۶
  • نویسنده :
  • تعداد بازدید : 653
  • 0

براساس مطالعاتی که در یکی از سه موسسه معتبر جهانی در زمینه «رتبه‌سنجی»،بر روی بازار املاک مسکونی ۲۲ کشور صورت گرفته ، در سال‌جاری میلادی، قیمت مسکن در کشورهایی مانند آمریکا رشد سریع داشته و در دسته ای دیگر از کشورها مانند چین افزایش ملایم تری را تجربه میکند.  تداوم کاهش بدهی‌‌‌های معوق مربوط به وام‌های رهنی، یک نکته مشترک بازار مسکن اکثر کشورها در سال ۲۰۱۸ است . با این حال پیش‌بینیها نشان میدهد که نرخ تسهیلات خرید مسکن در بسیاری از بازارها افزایش میابد.

املاک تهران

موسسه اعتبارسنجی «فیچ» جدیدترین گزارش خود را درباره «چشم‌انداز جهانی مسکن و وام‌های رهنی» برای سال ۲۰۱۸ منتشر کرد . این موسسه یکی از سه موسسه اعتبارسنجی معتبر در جهان به حساب می آید. به گزارش دنیای اقتصاد،  انتظار میرود در ۱۹ بازار از ۲۲ اقتصاد مورد بررسی در سال ۲۰۱۸ قیمت مسکن، افزایشی باشد. این موسسه برای بسیاری از بازارهای مسکن در سال ۲۰۱۸ چشم‌انداز مثبت و   باثبات پیش‌بینی کرده است. البته در بسیاری از بازارها رشد قیمت مسکن  ملایم خواهد بود و ریسک نیز تحت تاثیر افزایش تدریجی نرخ‌ وام‌های رهنی افزایش خواهد یافت. طبق پیش‌بینی‌هایی که در سال ۲۰۱۸ درباره قیمت در بازارهای مسکن انجام شده است ،در این بازار  قیمت‌ها بیش از حد بالا، باثبات یا کاهشی خواهند بود. بر اساس تخمین‌های این نهاد، در سال ۲۰۱۷ بسیاری از بازارهای مسکن رشد قیمتی مثبت را تجربه کردند. البته نرخ رشد قیمت مسکن در این سال در بازار کشور نروژ و برزیل بدون تغییر و در یونان کاهشی بود. اما در سال ۲۰۱۸ در میان ۲۲ کشور بازار مسکن انگلیس – تنها بازار با نرخ رشد قیمت صفر – آرام‌ترین وضعیت را خواهد داشت.

رشد قیمت مثبت در ۱۹ بازار مسکن

موسسه اعتبارسنجی «فیچ» در گزارش «چشم‌انداز جهانی مسکن و وام‌های رهنی ۲۰۱۸» خود، وضعیت بازار مسکن ۲۲ کشور را مورد بررسی قرار داده است. این موسسه در شرح گزارش خود بازارهای مسکن را بر اساس رشد قیمتی در سال ۲۰۱۸ در چهار گروه دسته بندی کرده است. براساس این گزارش در سال ۲۰۱۸ در کشورهای ایرلند(۱۰ درصد)، آلمان (۵ درصد)، اسپانیا (۴درصد)، هلند (۵درصد)، آمریکا (۶/ ۴درصد)، پرتغال (۵درصد)، سنگاپور (۴درصد) و مکزیک (۴ درصد) و برزیل (۴درصد) رشد قیمت مسکن سریع خواهد بود. انتظار می‌رود فروش و وام‌های پرداختی جدید افزایش، حجم وام‌های معوق کاهش و انگیزه ساخت‌وساز در این ذسته از کشورها بهبود یابد. در گروه دوم هم که بازار مسکن کشورهای چین (یک درصد)، فرانسه (۲درصد)، کانادا (۵درصد)، دانمارک (۵/ ۴ درصد)، بلژیک (یک درصد)، ژاپن (۲‌درصد)، کره‌جنوبی (۸/ ۰درصد)، استرالیا (۲ درصد)، نیوزیلند (۳درصد) و ایتالیا (یک درصد) قرار دارد رشد قیمت‌ها در سال ۲۰۱۸ ملایم تر خواهد بود. از مهم‌ترین ویژگی‌های بازار مسکن کشورهای این گروه در سال ۲۰۱۸ نگرانی در خصوص توانایی خرید مسکن، بهبود عملکرد وام‌های رهنی، محدودیت‌های وام‌دهی و کاهش مشوق برای مالکان است. در بین این بازارهایی که بررسی شده است، تنها دو کشور نروژ (منفی ۵/ ۰ درصد) و یونان (منفی ۲/ ۰ درصد) نرخ رشد منفی را در سال ۲۰۱۸ تجربه خواهند کرد. طبق گزارش «فیچ» بازار مسکن انگلیس با نرخ رشد صفر، آرام‌ترین وضعیت را در سال ۲۰۱۸ خواهد داشت. در این کشور به دلیل نااطمینانی‌ در حوزه اقتصادی، سیاست پولی انقباضی و کاهش دسترسی به تامین مالی ارزان سطح بدهی‌های معوق در بخش مسکن افزایش خواهد یافت. به علاوه مثبت‌ترین چشم‌انداز در سال ۲۰۱۸ به ناحیه یورو تعلق دارد . به‌دنبال رشد اقتصادی قدرتمند و تداوم سیاست‌ تسهیل مقداری در سال۲۰۱۸، برای ۷ بازار از ۹ اقتصاد مورد بررسی این ناحیه، چشم‌انداز مثبت/  باثبات پیش‌بینی شده است.

املاک تهران

بر اساس آمارهایی که موسسه اعتبارسنجی «فیچ» در گزارش  ارائه کرده است، از سال ۲۰۱۰ قیمت در ۱۰ مورد از ۱۸ بازار مسکن گران‌تر شده است (بر مبنای دو معیار «قیمت به اجاره» و «قیمت به درآمد»). در این‌باره  ناحیه یورو پس از کاهش قیمتی که از سال ۲۰۱۰ تجربه کرد، به یکی از ارزان‌ترین بازارهای مسکن جهان تبدیل شده است (به جز آلمان). وضعیت وام‌های معوق کشورها  یکی دیگر از موضوعات مورد بررسی در این گزارش است. در حال حاضر در بسیاری از بازارهای مسکن بدهی‌های معوق در سطح پایینی قرار دارد. انتظار می‌رود این وضعیت در سال ۲۰۱۸ نیز ادامه پیدا کند؛ در ۱۴ بازار مسکن نرخ بدهی‌های معوق کمتر از یک درصد باقی خواهد ماند. براساس گزارش این موسسه ، البته پیش‌بینی می‌شود نرخ وام‌های رهنی به آرامی در بسیاری از بازارها افزایش یابد. یکی از اصلی‌ترین نگرانی‌های بازارهای مسکن نسبت بالای بدهی نیز هست. در واقع نسبت بالای بدهی خانوار به تولید ناخالص داخلی، باعث به خطر افتادن نظام مالی کشورها میشود. چین را میتوان به عنوان یکی از کشورهایی که وضعیتی نگران‌کننده در این زمینه دارد، نام برد. از سال ۲۰۱۵، نرخ بدهی خانوار به تولید ناخالص داخلی در چین به شدت افزایش یافته است، روندی که به گزارش «فیچ» در سال ۲۰۱۸ نیز ادامه خواهد یافت. بر این اساس، در پایان فصل سوم سال گذشته نرخ رشد وام‌های رهنی چین ۲۶ درصد بود، این در حالی است که بر اساس پیش‌بینی‌ها این نرخ در سال ۲۰۱۸ تحت تاثیر رشد آهسته قیمت مسکن چین، به ۱۷ درصد خواهد رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *