بازار های مسکن جهان در چه شرایطی است؟

وضعیت بازار های مسکن جهان

وضعیت بازار های مسکن جهان

اوضاع بازار های مسکن جهان چگونه است؟

بازار های مسکن جهان

بازار های مسکن جهان

همانطور که میدانید بازارهای مسکن جهان همیشه دستخوش تغییرات کوتاه و ناگهانی هستند به گونه‌یی که بازار‌های پر رونق هم اینک شامل بازارهای اروپا، امریکا شمالی و برخی بخش‌های آسیا نیز میباشد.

 از ۵‌بازار ملک قدرتمند در پیمایش جهانی یک موسسه معتبر، سه بازار در اروپا (ایرلند با ۱۰/۸۱درصد افزایش قیمت، استونی با ۸/۹۹ درصد و ایسلند با ۶/۱۹درصد افزایش قیمت) هستند و دو بازار دیگر (هنگ کنگ با ۱۶/۴۳درصد و فیلیپین با ۶/۶۱درصد افزایش قیمت) در آسیا واقع شده‌اند.

بیشترین کاهش سالانه قیمت املاک در امارات متحده عربی (۱۱/۷۲-) و اوکراین (۱۰/۴۶-) رخ داده است.

طی یک ساله منتهی به ابتدای فصل سوم ۲۰۱۵ قیمت تعدیل شده با تورم املاک و مستغلات در ۲۴بازار از ۳۹ بازار مسکن مورد بررسی در پژوهش موسسه «گلوبال پراپرتی گاید» افزایش داشته است. آمارهای اسمی که بیشتر مورد توجه مردم هستند، نشان می‌دهد که قیمت مسکن در ۲۸کشور از ۳۹کشور افزایش یافته و در ۱۱بازار (کشور) کاهش داشته است.

در فصل دوم سال ۲۰۱۵، ۲۲بازار مسکن شتاب صعودی قدرتمندانه‌تری از خود نشان دادند درحالی که ۱۷بازار مسکن شتاب ضعیف‌تری را ثبت کرده‌اند.

گفتنی است در سراسر این پژوهش از آمارهای تعدیل شده با تورم استفاده شده ‌است. آمارهایی که تا انتهای فصل دوم سال ۲۰۱۵ را پوشش می‌دهند.

  بازار صعودی ملک اروپا
قیمت‌های دارایی‌های غیرمنقول ایرلند همچنان درحال صعود هستند به گونه‌یی که طی یک سال منتهی به پایان فصل دوم ۲۰۱۵ به ۱۰/۸۱درصد رشد یافته است.

استونی در جایگاه دومین دارنده بهترین عملکرد بازار مسکن در اروپا و سومین بازار درحال رشد سریع مسکن- برخلاف کند شدن شتاب روند صعودی قیمت در قیاس با سال قبل- در پیمایش جهانی ما باقی مانده است. در تالین (پایتخت استونی) قیمت متوسط مسکن طی سال منتهی به اول فصل سوم ۲۰۱۵ تا ۸/۹۹درصد افزایش یافت که به طور قابل توجهی کمتر از افزایش ۱۶/۱درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل و کمترین رشد از فصل دوم ۲۰۱۳ است. قیمت املاک تالین در فصل دوم ۲۰۱۵ نسبت به فصل قبل ۰/۸۱درصد افت کرده است.

قیمت املاک ایسلند در فصل دوم ۲۰۱۵ نسبت به دوره مشابه سال قبل- پس از افزایش‌های سالانه ۶/۰۹درصد طی دوره مشابه سال قبل- تا  ۶/۱۹درصد افزایش داشت. قیمت ملک تقریبا در فصل دوم ۲۰۱۵ از فصل قبل آن تغییر نیافته است.

طی یک سال منتهی به اول فصل سوم ۲۰۱۵ رومانی با افزایش قیمت تا ۴/۸۳درصد، نروژ (با ۴/۲۶درصد)، بریتانیا (با۴/۱۱درصد)، آلمان (با۳/۹۳درصد)، سوییس (با ۲/۷۶درصد) و هلند (با۲/۱۱درصد) سایر بازارهای مسکن پر قدرت اروپا به شمار می‌روند. همه این بازارها به غیر از بازار مسکن بریتانیا و هلند در فصل دوم ۲۰۱۵ در قیاس با یک سال پیش عملکرد بهتری داشته‌اند. افزون بر این طی آخرین فصل مورد بررسی همه این کشورها رشد فصلی بهتری نسبت به فصل قبل تجربه کردند.

پرتغال طی یک سال منتهی به ابتدای فصل سوم ۲۰۱۵ با قیمت‌های فزاینده تا ۱/۵۳درصد، لیتوانی (۱/۱۵درصد)، جمهوری اسلواکی (۰/۹۲درصد) و لتونی (۰/۶۵درصد) برخی از بازارهای مسکن اروپا هستند که با قیمت‌های اسمی شاهد رشد بوده‌اند. این درحالی است که تنها پرتغال رشد فصلی مثبتی را طی آخرین فصل تجربه کرده است. افزون بر این تنها پرتغال و جمهوری اسلواکی در فصل دوم ۲۰۱۵ نسبت به دوره مشابه سال قبل عملکرد بهتری را تجربه کرده است.

  روسیه بزرگ‌ترین بازنده اروپایی
برخی از بازارهای اروپایی کاهش قیمت را تجربه کردند. روسیه هم اینک در جایگاه دوم ضعیف‌ترین بازار مسکن در پیمایش جهانی ما قرار دارد و بزرگ‌ترین کاهش قیمت سالانه مسکن در اروپا را تجربه کرده است. بازار املاک روسیه در سال منتهی به فصل سوم ۲۰۱۵ در قیاس با دوره مشابه سال قبل ۱۱/۱۳درصد افت کرد و به این ترتیب شاهد رشدی بدتر از کاهش ۵/۹۶ درصد در پایان فصل دوم ۲۰۱۴ و بزرگ‌ترین افت سالانه از فصل چهارم ۲۰۱۱ بود. در فصل دوم ۲۰۱۵ قیمت مسکن در روسیه به ۲/۹۲درصد کاهش یافت.

بازار مسکن اوکراین در میانه بحران‌های سیاسی و اقتصادی به تنازع ادامه می‌دهد. در کی اف طی یک سال منتهی به ابتدای فصل سوم ۲۰۱۵ متوسط قیمت واحدهای مسکونی نوساز تا ۱۰/۴۶درصد فرو غلتید. همچنین در فصل دوم ۲۰۱۵ نسبت به فصل قبل از آن قیمت ملک تا ۱/۶۱درصد افت کرد. این کاهش‌های تند قیمت مسکن به طور عمده به نرخ‌های سود بالا تحمیل شده برای مبارزه با ابرتورم مرتبط هستند.

طی یک سال منتهی به ابتدای فصل سوم ۲۰۱۵ یونان با قیمت‌های کاهشی مسکن تا ۳/۸۸درصد، قبرس (۳/۱۸- درصد)، زاگرب- پایتخت کرواسی- (با۲/۴۲-درصد) و فنلاند (۰/۷۹-درصد) سایر بازارهای مسکن ضعیف اروپایی به شمار می‌روند. همه این بازارها به غیر از فنلاند طی آخرین فصل مورد بررسی افت قیمت‌ها را تجربه کرده‌اند. در عوض طی سال منتهی به ابتدای فصل دوم ۲۰۱۵ قیمت‌های مسکن در یونان، قبرس و فنلاند بیشتر از سال گذشته افزایش یافت. افت قیمت در اسپانیا و کرواسی که بیشتر از سال گذشته بوده، مایوس‌کننده است.

  نیمه پرقدرت بازارهای آسیایی
هنگ‌کنگ در پیمایش جهانی ما درباره قیمت مسکن، برترین عملکرد را به خود اختصاص داده است. قیمت واحدهای مسکونی هنگ‌کنگ طی یکی سال منتهی به ابتدای فصل سوم ۲۰۱۵ تا ۱۶/۴۳درصد نوسان صعودی داشت که به مثابه یک برگشت تند از افتی ۰/۶۶درصدی در یک سال منتهی به ابتدای فصل سوم ۲۰۱۴ به شمار می‌رود.

بازار مسکن هنگ‌کنگ در روندی با شیب تند در نیمه اول ۲۰۱۴ کاهشی شد اما سپس با قدرت بازگشت به گونه‌یی که در فصل دوم ۲۰۱۵ نسبت به فصل قبل قیمت‌های مسکن تا ۳/۸۳درصد افزایش یافت. در فیلیپین متوسط قیمت یک واحد آپارتمانی ۳خوابه در ماکاتی (واقع در کلان‌شهر مانیل) طی یک سال منتهی به فصل سوم ۲۰۱۵ تا ۶/۱۶درصد افزایش یافت.

همچنین بازار مسکن ژاپن طی یک سال منتهی به ابتدای فصل سوم ۲۰۱۵ به دلیل بسته سیاست‌های اقتصادی شینزوآبه نخست‌وزیر این کشور به ‌شدت بالا رفت. در این دوره زمانی در توکیو متوسط قیمت واحدهای آپارتمانی موجود تا ۶/۱۳ درصد یعنی بالاتر از رشد ۲/۶۸درصدی سال گذشته افزایش یافت. هر چند قیمت‌ دارایی‌های طی فصل دوم ۲۰۱۵ تا ۰/۵درصد افت کرد.

در تایلند قیمت‌های مسکن طی یک سال منتهی به ابتدای فصل سوم ۲۰۱۵ تا ۳/۲۷درصد رشد کرد و با شیب ملایم بالاتر از میزان رشد سالانه ۲/۲۸درصدی سال گذشته ایستاد. هر چند قیمت‌های مسکن تایلند طی آخرین فصل تا ۱/۱۲درصد افت کرد.

  نیمه ضعیف بازارهای آسیایی
قیمت‌های ملک همچنان در ۵ بازار از ۱۰بازار مسکن آسیایی درحال کاهش است. عملکرد ۴ بازار بدتر از عملکرد سال گذشته آنهاست. بازار مسکن سنگاپور طی یک سال منتهی به ابتدای فصل سوم ۲۰۱۵ به مبارزه با کاهش قیمت‌های مسکن به ۳/۳۸درصد ادامه می‌دهد. این هفتمین فصل پیاپی افت قیمت‌های مسکن در این کشور است به گونه‌یی که در فصل دوم ۲۰۱۵ قیمت‌های مسکن نسبت به فصل قبل از آن ۰/۶۹درصد افت کرد.

قیمت‌های مسکن تایوان طی یک سال منتهی به ابتدای فصل سوم۲۰۱۵، ۲/۱۶درصد  افت را شاهد بوده که بازگشتی با شیب تند از افزایش ۵/۲درصدی سال گذشته به شمار می‌رود. طی فصل دوم ۲۰۱۵ قیمت‌های مسکن تایوان تا ۱/۶۷درصد افزایش یافت. در اندونزی قیمت واحدهای مسکونی در ۱۴شهر بزرگ این کشور طی یک سال منتهی به ابتدای فصل سوم ۲۰۱۵ به ۱/۷۴درصد– بر خلاف رشد ۰/۷۴درصدی دوره مشابه سال قبل از آن – افت کرده است.

  تشدید افت قیمت مسکن دوبی
پس از افزایش‌های چشمگیر قیمت مسکن دوبی از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ قیمت واحدهای مسکونی دوبی طی یک سال منتهی به ابتدای فصل سوم ۲۰۱۵ به ۱۱/۷۲درصد سقوط کرد. این سقوط دومین فصل پیاپی افت قیمت‌ها به شمار می‌رود و بزرگ‌ترین افت سال به سال از فصل اول ۲۰۱۱ محسوب می‌شود. قیمت‌های مسکن دوبی طی آخرین فصل به ۴/۲۸درصد نزول کرده است.

املاک تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *