وضعیت بازار املاک تهران در وضعیت پایدار |

وضعیت بازار املاک تهران در وضعیت پایدار

وضعیت بازار املاک تهران در وضعیت پایدار
  • منتشر شده در : ۰۱ تیر , ۱۳۹۴
  • نویسنده :
  • تعداد بازدید : 1279
  • 0

وضعیت بازار املاک تهران در وضعیت پایدار

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران با بیان اینکه، معاملات املاک تهران در حال حاضر یکی از با ثبات‌ترین شرایط را در مقایسه با زمان‌ مشابه سال‌های گذشته تجربه می‌کند، اعلام کرد: بعد از افت‌وخیزهای مکرر قیمت املاک تهران در نیمه اول سال۹۳، بازار در این مقطع زمانی به پایداری نسبی رسیده است و اگر مشاوران املاک و همینطور متقاضیان مسکن بتوانند این وضعیت را مدیریت کنند، دست‌کم تا پایان پاییز شاهد ثبات در قیمت خواهیم بود.

به گزارش روابط عمومی اتحادیه مشاوران املاک تهران، حسام عقبایی شرط تداوم رشد صفر درصدی در قیمت مسکن طی نیمه دوم سال جاری را مقاومت بازاریاب‌ها در پذیرش قیمت‌های حبابی از سوی فروشنده‌ها عنوان کرد و گفت: جنس معاملات مسکن حکایت از پاکسازی بازار از تقاضاهای سفته‌بازانه و مصرفی‌شدن خرید‌ها دارد. این نوع معاملات قطعاً در برابر افزایش قیمت، واکنش نشان می‌دهند و مانع حرکت صعودی نرخ‌ها می‌شوند.

عقبایی توضیح داد: اگر چه قیمت مسکن در شش ماه اول سال ۹۳، در برخی ماه ها چند درصد افزایش داشت اما در ماه های بعد به همان نسبت کاهش یافت  و در مجموع می‌توان گفت، متغیرهای بازار مسکن طی سال های اخیر هیچ گاه به اندازه امسال به هم نزدیک نبوده و بازار مسکن تا این حد ثبات نداشته است.

وی با اشاره به نقش کلیدی مشاوران املاک در بهبود و ادامه روند ثبات در بازار مسکن خاطرنشان کرد: مشاوران املاک باید هر بیشتر تلاش کنند تا معاملات مسکن در مسیری روان تر به جریان بیفتد و فضای سوداگری در معاملات از بین برود، همچنین بنگاه‌های مسکن باید با هرگونه افزایش نامتناسب یا نامتعارف قیمت مسکن مقابله کنند و اجازه نشستن نرخ‌های حبابی از سوی طرف عرضه را سلب نمایند.

توصیه به مشاوران املاک

عقبایی تصریح کرد: منطق اقتصادی و تمایل حرفه ای مشاوران املاک حکم می کند هر زمانی که حجم معاملات افزایش می یابد درآمد بنگاه های مسکن نیز بیشتر است بنابراین مشاوران املاک باید با تلاش در جهت ثبات هر چه بیشتر و رونق غیر تورمی مسکن، زمینه کسب و کار پررونق و سالم را برای خود فراهم کنند.

وی ادامه داد: در حال حاضر با توجه به خروج از دوران رکود در معاملات مسکن و قرار گرفتن در ابتدای مسیر رونق، همزمان با کاهش رشد قیمت مسکن، پیش بینی می شود حجم معاملات مسکن افزایش پیدا کند.

رییس اتحادیه مشاوران املاک شهر تهران افزود: همچنین با کاهش قیمت مسکن طی ماه های گذشته و فراهم شدن شرایط ثبات در بازار معاملات مسکن، هم اکنون اغلب متقاضیان مصرفی بازار مسکن که به صورت موقت خرید خود را به تاخیر انداخته بودند به تدریج در حال ورود به بازار مسکن هستند.

وی تاکید کرد: در چنین شرایطی مشاوران املاک باید تلاش کنند متعاملین به خصوص فروشندگان مسکن را نسبت به کاهش ۷ دهم درصدی قیمت ها طی شش ماهه اول امسال توجیه و از این طریق سطح قیمت ها را به روند واقعی قیمت نزدیک کنند.

عقبایی با اشاره به کاهش محسوس رویکردهای سوداگرانه در بازار مسکن طی ماه های اخیر، خاطرنشان کرد: کاهش هجمه خریدهای سرمایه ای در بازار مسکن، باعث شده در حال حاضر زمینه خرید مناسب برای متقاضیان مصرفی در بازار مسکن فراهم شود.

نحوه محاسبه قیمت واقعی مسکن

وی ادامه داد: با این وجود هنوز هم در برخی مناطق رویکردهای سودجویانه از سوی برخی مالکان و فروشندگان مسکن به چشم می خورد که لازم است با همکاری مشاوران املاک و آگاهی خریداران، اقدامات لازم به منظور واقعی سازی این قیمت ها هم صورت بگیرد.

عقبایی به طرف تقاضا توصیه کرد: با توجه به قیمت زمین و هزینه های ساخت با در نظر گرفتن میزان سود معقول برای سازنده یا مالک در حد متوسط ۲۰ درصد، می توان تخمین نسبتا درستی از واقعی بودن یا نبودن قیمت های پیشنهادی مالکان یا مشاوران املاک به دست آورد.

وی پیش بینی کرد: ثبات قیمت مسکن تا اواخر پاییز ادامه پیدا کند و در صورتی که اتفاق به خصوصی در بازار مسکن نیفتد می توان به ادامه این روند تا پایان سال نیز امیدوار بود.

به گزارش روابط عمومی اتحادیه مشاوران املاک، آخرین آمارهای رسمی از وضعیت معاملات مسکن حاکی است: طی شش ماه اول سال ۹۳، متوسط قیمت مسکن ۷ دهم درصد کاهش یافت و اگر چه در برخی ماه ها تا شش درصد رشد را تجربه کرد اما در مجموع، این شش ماه، نرخ رشد قیمت مسکن زیر صفر بود و عملا رشد منفی داشت.

هم اکنون متوسط قیمت واحد مسکونی در شهر تهران مترمربعی ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است.

املاک تهران

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *