وام 200 میلیون تومان ساخت مسکن روستایی چه موقع واریز می شود ؟

وام 200 میلیون تومان ساخت مسکن روستایی چه موقع واریز می شود ؟

 وام 200 میلیون تومان ساخت مسکن روستایی چه موقع واریز می شود ؟رئیس بنیاد مسکن با بیان اینکه بانک مرکزی وام ۲۰۰ میلیونی مسکن روستایی را به بانک ها اباغ کرده است گفت: بانک ها در استانها اعلام کرده اند که پرداخت را بعد از تعطیلات آغاز می کنند.


به گزارش املاک صدف در حالیکه وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی به بانک های عامل از سوی بانک مرکزی ابلاغ شده و رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز تضمین نامه پرداخت آن را صادر کرده است اما هنوز این وام به دست متقاضیان که همانا روستاییان هستند نرسیده است.

نکته ای که سال گذشته باعث شد تا وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی در پرداخت به مشکل بخورد این بود که سقف وام مسکن روستایی بر خلاف قانون همه ساله که نسبت به سال گذشته باید ۱۵ درصد افزایش می یافت، افزایش بیش از ۵۰ درصدی یافت و همین موضوع ابتدا با مخالفت بانک مرکزی در خصوص نرخ سود آن و سپس با مخالفت سازمان برنامه و بودجه همراه شد.

مخالفت این دو سازمان و دستگاه دولتی بر سر مابه التفاوت نرخ سود این وام بود. صدور تضمین نامه برای وام مسکن روستایی هر ساله و همزمان با ابلاغیه بانک مرکزی انجام می شد اما پارسال به دلیل اینکه سازمان برنامه و بودجه باید مابه التفاوت نرخ سود ۱۸ درصد تا ۵ درصد را تضمین کند این موضوع تا حدودی موجب تردید سازمان برنامه و بودجه شده است. به عبارتی می توان گفت که مابه‌التفاوت این مبلغ یعنی حدود ۱۳ درصد دیگر را تضمین کند تا بانک مرکزی آن را به بانک‌های عامل ابلاغ کند.

در اواخر روزهای سال ۱۴۰۰، نیکزاد رئیس بنیاد مسکن  با بیان اینکه میر کاظمی با صدور این ضمانت نامه عملیات پرداخت را اجرایی کرده است گفته بود که بزودی پرداخت این تسهیلات آغاز می شود.

اکبر نیکزاد رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در پاسخ به این پرسش که ضمانت نامه مابه التفاوت نرخ سود وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی از سوی سازمان برنامه و بودجه صادر شده است پس مشکل چیست؟ گفت: بانک مرکزی سال گذشته وام ۲۰۰ میلیونی مسکن روستایی را ابلاغ کرد و یارانه مربوطه نیز در مجلس مصوب شد. حال ما مانعی در پرداخت تسهیلات نمی بینیم و باید بانک ها عملیات اجرایی کار را آغاز کنند.

وی با اشاره به اینکه وقتی عملیات اجرایی پرداخت تسهیلات را می توان گفت آغاز شده است که این وام به دست متقاضیان رسیده باشد ادامه داد: با پیگیریهایی که از استان ها انجام شده است ما هنوز پرداخت تسهیلات را ندیده ایم اما همانطور که اعلام کردم ما مانعی در برابر آغاز تسهیلات نمی بینیم.

در بودجه ۱۴۰۱ یارانه تسهیلات مسکن روستایی در مجلس تصویب شده است بنابراین باید این وام و این مبالغ به دست مردم برسد. پس زمانی این وام اجرایی می شود که متقاضیان در روستاها آنرا دریافت کنند

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در پاسخ به این پرسش که مجلس هم که یارانه مورد نظر را تصویب کرده است پس دلیل این همه دست دست کردن پیست؟ اظهار داشت: در بودجه ۱۴۰۱ یارانه تسهیلات مسکن روستایی در مجلس تصویب شده است بنابراین باید این وام و این مبالغ به دست مردم برسد. پس زمانی این وام اجرایی می شود که متقاضیان در روستاها آنرا دریافت کنند.

در سال جاری از مدیران بنیاد مسکن استان ها این موضوع را پیگیری کردیم که آنها نیز با پیگیری ها لازم از بانک ها و مدیران بانک ها به این پاسخ رسیدند که بانک ها علاقمند هستند که پرداخت ها از بعد از تعطیلات نوروز یعنی احتمالا ۱۴ فروردین آغاز شود

وی در پاسخ به این پرسش که آیا از مدیران بنیاد مسکن استان ها و مدیران بانک ها این موضوع را پیگیر نشده اید که مشکل چیست و چرا پرداخت آغاز نمی شود؟ افزود: در سال جاری از مدیران بنیاد مسکن استان ها این موضوع را پیگیری کردیم که آنها نیز با پیگیری ها لازم از بانک ها و مدیران بانک ها به این پاسخ رسیدند که بانک ها علاقمند هستند که پرداخت ها از بعد از تعطیلات نوروز یعنی احتمالا ۱۴ فروردین آغاز شود.

نیکزاد در پاسخ به این پرسش که با توجه با نامگذاری سال جدید از سوی مقام معظم رهبری با نام «تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین» آیا بنیاد مسکن از شرکت های دانش بنیان استفاده خواهد کرد؟ گفت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مجموعه ای به نام پژوهشکده سوانح طبیعی از چند سال قبل تقویت کرده است و از سال ها قبل به سمت مطالعات قوی و انجام کار بر اساس پژوهش را سرلوحه کار خود قرار داده است.

او  افزود: اما امسال که با نامگذاری سال جدید از سوی مقام معظم رهبری با نام «تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین» مسئولیت بنیاد مسکن استان ها و شرکت ها برای استفاده از این ظرفیت و ظرفیت دانشگاه ها و مراکز علمی بیشتر خواهد شد.

نیکزاد خاطر نشان کرد: امسال هم پژوهشکده سوانح طبیعی برنامه ریزی لازم را انجام داده و فعال تر خواهد شد.

 

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 (1 رای)