وام مسکن ملی 1400 و 18 نکته ای که باید بدانید

وام مسکن ملی 1400 و 18 نکته ای که باید بدانید

وام مسکن ملی 1400 و 18 نکته ای که باید بدانیدقانون جهش تولید مسکن پس از روی کار آمدن دولت سیزدهم از سوی مجلس به تصویب رسید و اکنون جزییات ثبت‌نام دریافت تسهیلات آن هم اعلام شد.
به گزارش املاک صدف ، براساس طرح پیشنهادی دولت ابراهیم رئیسی قرار است طی چهار سال، چهار میلیون واحد مسکونی در کشور ساخته شود. قرار است این واحدهای مسکونی به صورت مجتمع‌های بزرگ، شهرهای جدید یا تک واحد توسط افراد حقیقی ساخته شده و با پرداخت تسهیلات بانکی به متقاضیان واگذار ‌شود.
در ادامه مهم‌ترین نکات و چالش‌های دریافت وام مسکن ملی بررسی شده‌اند؛

1- این تسهیلات مطابق با پیشرفت پروژه به صورت تدریجی، معادل پرداخت ۱۰ درصد در مرحله پی‌کنی و فنداسیون، ۴۰ درصد در مرحله اسکلت و سقف، ۲۵ درصد در مرحله سفت‌کاری و ۲۵ درصد در مرحله نازک‌کاری، پرداخت می‌شود.

2- متقاضیان می‌تواند از طریق سامانه جامع طرح‌های حمایتی مسکن، بانک‌های عامل یا دستگاه‌های ذی‌ربط برای ثبت‌نام اقدام کنند.

۳- وام مسکن ملی فقط به متقاضیان با داشتن شرط تأهل یا سرپرست خانوار بودن تعلق می‌گیرد.

4- در این طرح دختران مجرد بالای ۳۵ سال سرپرست خانوار لحاظ می‌شوند.

5- دولت قرار است به‌زودی برای ثبت‌نام پسران مجرد بالای ۴۰ سال نیز تصمیم‌گیری کند.

6- حداقل سابقه پنج سال سکونت در شهر مورد تقاضا از شروط لازم است. افراد با مشاغل دارای جابه‌جایی سالانه در شهرهای مختلف در این طرح دیده نشده‌اند.

7- تسهیلات نهضت ملی مسکن در تهران ۴۵۰ میلیون تومان، دیگر کلانشهرها ۴۰۰ میلیون تومان، سایر شهرها ۳۵۰ میلیون تومان و روستاها ۲۵۰ میلیون تومان است. عددی که به گفته بسیاری از کارشناسان با هزینه‌های حقیقی ساخت یک واحد مسکونی حتی در روستا فاصله معناداری دارد.

8- دولت ۳۶۰ هزار میلیارد تومان به عنوان تسهیلات ساخت مسکن در نظر گرفته است.

9- افراد دارای هر گونه مالکیت خصوصی یا بهره‌مندان از امکانات دولتی حوزه مسکن، مشمول پرداخت این تسهیلات نمی‌شوند.

10- زندگی در خانه‌های سازمانی دولت در شمول بهره‌مندی از امکانات مسکن دولتی نیست.

11- این تسهیلات با هدف تامین ۵۰ تا ۷۰ درصد هزینه ساخت یک واحد مسکونی پرداخت شده و مابقی هزینه باید از سوی سازنده تامین شود.

12- سازندگانی که در این طرح ثبت‌نام کرده‌اند مشمول تخفیف ۳۰ تا ۱۰۰ درصدی دریافت پروانه هستند.

13- این تسهیلات برای انبوه‌سازان یا ساختمان‌سازانی که در ساخت مجتمع‌های این طرح با دولت همکاری می‌کنند صدق نمی‌کند.

14- حدود ۶۰ هزار هکتار از منابع طبیعی و ۶۰ هزار هکتار از سوی سایر دستگاه‌ها برای ساخت مسکن ملی اختصاص یافته است.

15- در شرایط اعلام شده برای دریافت این تسهیلات، احراز هویت قید شده است اما پیش‌بینی برای تقاضای اتباع خارجی دارای شهروندی ایران ذکر نشده است.

۱۶- در صورت عدم بازپرداخت اقساط، ملک به مالکیت بانک عامل در خواهد آمد.

17- بازپرداخت این تسهیلات بر مبنای سود ۱۸درصد محاسبه می‌شود.

18- بنا به اعلام وزارت راه و شهرسازی دولت نیمی از اقساط دهک‌های ۱ تا ۵ را می‌پردازد.

نهضت جهش تولید مسکن ملی، درحالی از یک وعده انتخاباتی شروع و به یک قانون تبدیل شد که دولت‌ طی ۴۰ سال گذشته، تجربه موفقی را در زمینه ساخت مسکن‌ ملی و انبوه ندارد. ساخت، اتمام و پس از آن سکونت در پروژه‌های «مهر»، بعد از گذشت سال‌ها هنوز هم یکی از استخوان‌های لای زخم مانده مسکن کشور است. تجربه تلخ تخریب صد درصدی مسکن مهر سرپل ذهاب بر اثر زلزله، رانش مسکن مهر کلاله، معضل عمومی دفع فاضلاب در طرح‌های مسکن مهر بسیاری شهرها، نداشتن پروانه ساخت و عدم حضور تعداد قابل توجهی از این طرح‌ها در محدوده شهری، درس آموخته‌ای است که نشان می‌دهد تعجیل در اجرای طرح جهش تولید مسکن ملی می‌تواند مخرب نیز باشد. با این حال پس از ۲ ماه از استقرار دولت سیزدهم این طرح به قانون تبدیل و در مهر ماهی که گذشت به همه استان‌های کشور ابلاغ شد.

 

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 (1 رای)