نرخ جدید سود وام مسکن مهر 1401

نرخ جدید سود وام مسکن مهر 1401

نرخ جدید سود وام مسکن مهر 1401


 

 نمایندگان مجلس شورای اسلامی سازوکار تامین منابع درآمدی طرح های پیش بینی شده در قانون جهش تولید مسکن در سال ۱۴۰۱ را پیش بینی کردند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز(چهارشنبه) مجلس و در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه ۱۴۰۱، بند الف تبصره ۱۱ لایحه بودجه را بررسی کرده و آن را به تصویب رساندند.

بر اساس بند الف تبصره ۱۱ لایحه؛ به دولت اجازه داده می‌شود، برای عملیات آماده سازی، محوطه سازی، تأمین خدمات روبنایی و زیربنایی و تکمیل واحدهای مسکن مهر، طرح های باز آفرینی شهری و احیای بافت های فرسوده و تاریخی موجود در بافت فرسوده، مصلای تهران، طرح های مسکن و سایر موارد پیش بینی شده در قانون جهش تولید مسکن مصوب ۱۷/ ۵/ ۱۴۰۰ اقداماتی را به شرح زیر را به عمل آورد:

۱ -وزارت راه و شهرسازی (از طریق شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید، سازمان ملی زمین و مسکن و شرکت بازآفرینی شهری ایران) مجاز است تا سقف دویست و سی هزار میلیارد (۲۳۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰) ریال از محل منابع داخلی و یا تهاتر اراضی و املاک متعلق به شرکت های فوق الذکر را به قیمت کارشناسی یا فروش از طریق مزایده، مشروط به حفظ کاربری بعد از واگذاری و با ساز و کار گردش خزانه، از طریق صندوق ملی مسکن صرف اجرای طرح های فوق کند. بیست هزار میلیارد (۲۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰)ریال برای تکمیل عملیات اجرائی مصلای تهران و مصلاهای نیمه تمام کشور هزینه می‌شود.

۲ -در اجرای ماده(۶۸ )قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲ ) در صورت درخواست مالکان اعیانی واحدهای مسکن مهر، شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید و سازمان ملی زمین و مسکن مکلف به واگذاری قطعی زمین های اجارهای نود و نه ساله متعلق به خود می‌باشند. منابع حاصل پس از واریز به حساب صندوق ملی مسکن نزد خزانه داری کل کشور، صرفا اجرای طرح‌های فوق خواهد شد.

۳ -وزارت راه و شهرسازی مکلف است زمین های متعلق به شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید و سازمان ملی زمین و مسکن و شرکت بازآفرینی شهری را تا سقف پنج هزار میلیارد (۵,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰) ریال طی قراردادهایی با بانک های عامل و صندوق های تأمین مالی در رهن آنان قرار داده و متناسب با آن، تسهیلات لازم برای اجرای طرحهای جامع، تفصیلی، بافت های فرسوده و آماده سازی مصوب را أخذ و منابع حاصل را صرف تکمیل این طرحها نماید و از محل فروش عرصه و اعیان طرح های تکمیل شده با رعایت قوانین و مقررات و گردش خزانه، با بانکهای عامل تسویه کند و باقیمانده را به اجرای طرح های صدرالذکر این جزء اختصاص دهد.

بر اساس بخش درآمدی جزء ۴ این بند؛ بانک مسکن مجاز است در صورت عدم مراجعه مالکان فوق( مالکان واحدهای تکمیل شده مسکن مهر که دارای خدمات زیر بنایی هستند)، نسبت به افزایش نرخ سود تسهیلات این واحدها از نرخ مصوب کنونی به نرخ مصوب شورای پول و اعتبار (هجده درصد (۱۸ درصد) اقدام نماید.
۳۰۰ هزار تومان مالیات مسکن مهر

۵-مالیات مسکن مهر شامل آماده سازی، محوطه سازی، زیربنایی و روبنایی در قراردادهای سه جانبه، تعاونی و خود مالک که توسط پیمانکاران پرداخت می‌گردد، معادل سه میلیون(۳,۰۰۰,۰۰۰) ریال به ازای هر واحد مسکونی تعیین می‌گردد. سازمان امور مالیاتی موظف به صدور مفاصا حساب مالیاتی پس از دریافت این مالیات است.

 

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 (1 رای)