مستاجران با تولید مسکن صاحبخانه می‌شوند

مستاجران با تولید مسکن صاحبخانه می‌شوند

به اعتقاد یک کارشناس اقتصاد مسکن،با تولید و عرضه مسکن مستاجران می توانند صاحب خانه شوند و عرضه مسکن استیجاری نمی تواند مشکل بخش مسکن و اجاره بهارا حل کند.


افشین پروین پور در پاسخ به این سئوال که بر اساس گزارش‌های اخیر بانک مرکزی و اتاق بازرگانی نرخ اجاره بها در شهر تهران در بهمن ماه، ۲۹ درصد رشد داشته است آیا این وضعیت در فصل بدون نقل و انتقالات خطرناک نیست؟ گفت: هنوز تا فصل نقل و انتقالات مسکن فرصت باقیست، اما اینکه بگوییم رشد نرخ اجاره بها تنها منوط به این فصل از سال است، اینطور نیست، چرا که افزایش تعداد مستاجران باعث شده تا تقاضا برای اجاره مسکن همیشه وجود داشته باشد.

پروین پور تاکید کرد: تا زمانی که تولید و عرضه مسکن چه در بخش اجاره و چه در بخش خرید از تقاضا عقب است رشد قیمت را خواهیم داشت،و بازار مسکن و بازار اجاره بها متعادل نخواهد شد.و چه در زمان نقل و انتقالات مسکن و در هر موقع از سال شاهد بی ثباتی قیمت ها خواهیم بود.

پروین پور در خصوص احداث واحدهای استیجاری برای خانه دار کردن مستاجران گفت:ساخت واحدهای استیجاری نمی تواند به بازار اجاره کمک کند در صورتی که به سمت اجاره به شرط تملیک حرکت کنیم می‌توانیم تا حدودی خوشبین باشیم.

این کارشناس مسکن ادامه داد: اگر طرح ها و لوایح دولت و مجلس به سمت توسعه ساخت و ساز با رعایت اصول شهرسازی حرکت کند و بخش خصوصی را به گونه ای تقویت کند که ساخت و ساز رونق بگیرد می توانیم در طول چند سال آینده عقب ماندگی بخش تولید مسکن از تقاضا را پاسخ دهیم و این نیاز انباشت تقاضا را به گونه ای مرتفع کنیم.

پروین پور ادامه داد: تعداد مستاجران در کشور بالای ۷میلیون خانوار است، و هر سال بر تعداد مستاجران اضافه می شود.مسیری که برای احداث خانه های استیجاری برای مستاجران در پیش گرفته ایم یک روش غلط است،چرا که به دلیل رشد مداوم تورم همواره در معرض ضرر و زیان هستند، پس اگر به سمت عرضه خانه‌های استیجاری حرکت کنیم، مشکلی از مستاجران را حل نکرده‌ایم، چرا که این افراد به صرف اینکه در واحدهای استیجاری زندگی می کنند، هیچ گاه صاحب خانه نخواهند شد.

پروین پور گفت:در حالی که سالانه در کشور ۸۰۰ هزار ازدواج ثبت می رسد،تولید و عرضه مسکن برای متقاضیان واقعی مسکن و خانه اولی‌ها به فراموشی سپرده می‌شود

اتاق بازرگانی تهران طی گزارشی در خصوص تعداد معاملات مسکن انجام شده در شهر تهران اعلام کرد: تعداد معاملات واحدهای مسکونی در ۱۱ ماهه ۱۳۹۸ برابر با ۷۳ هزار و ۳۵۹ واحد بوده که از این تعداد، ۱۳ هزار و ۲۶۴ واحد در بهمن ماه معامله شده است.

در ۱۱ ماهه نخست امسال،قیمت هر متر واحد مسکونی در شهر تهران ۶۳.۵ درصد رشد نسبت به ۱۱ماهه نخست سال قبل داشته است.همچنین قیمت اجاره بها در ۱۱ماهه امسال ۲۹.۴ درصد رشد داشته است.

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 بدون امتیاز