کاهش قیمت مسکن در کشور

قیمت مسکن کاهش پیدا کرد

قیمت مسکن کاهش پیدا کرد

  در مطلب زیر توضیحاتی در  ارتباط باکاهش قیمت مسکن میخوانید.

مرکز آمار ایران ، از کاهش خفیف قیمت مسکن در سال گذشته نسبت به سال 92 خبر میدهد.

مرکز آمار در این گزارش ضمن اعلام اطلاعات مربوط به حجم معاملات و قیمت زمین و مسکن طی 6 ماه دوم سال 93 در کشور، متوسط قیمت هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های املاک طی نیمه دوم سال گذشته را معادل یک میلیون و 491 هزار تومان اعلام کرده است.

این آمار در مقایسه با نیمه اول سال 93، به میزان 3/ 4 درصد و در مقایسه با دوره مشابه سال قبل (نیمه دوم 92) برابر با 2/ 5 درصد افزایش داشته است.

با اعلام آمار مربوط به نیمه دوم سال 93 از حجم و قیمت معاملات زمین و مسکن، متوسط قیمت هر مترمربع زیربنای مسکونی طی یک‌سال 93، برابر با یک میلیون و 466 هزار تومان بوده که پیش از این، این آمار در سال 92، یک میلیون و 506 هزار تومان اعلام شده بود. به این ترتیب، قیمت مسکن در سال گذشته در مقایسه با سال 92، کاهش خفیفی را به میزان 6/ 2 درصد تجربه کرده است.

این در حالی است که آمارها نشان می‌دهد، در نیمه دوم سال 93، در مقایسه با دوره مشابه (نیمه اول 93) سطح قیمت‌ها نه تنها کاهشی نبوده بلکه 3/ 4 درصد هم افزایش داشته است. مقایسه متوسط قیمت خرید و فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی در میان استان‌های کشور نشان می‌دهد که بیشترین آن با سه میلیون و 515 هزار تومان مربوط به استان تهران و کمترین آن معادل 184 هزار و 500 تومان در استان کهکیلویه و بویر احمد بوده است. همچنین، متوسط قیمت خرید وفروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان‌های کلنگی معامله شده از طریق بنگاه‌های مسکن در نیمه دوم سال 93، معادل یک میلیون و 183 هزار تومان بوده است که نسبت به دوره قبل (نیمه اول سال 93)، 3/ 2 درصد افزایش و نسبت به دوره مشابه سال قبل (نیمه دوم 92)، 6/ 1 درصد کاهش داشته است.

به گزارش دنیای اقتصاد، بر مبنای این گزارش، متوسط اجاره ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در سطح کل کشور برابر با 6 هزار و 934 تومان بوده است که نسبت به نیمه اول سال 93، برابر با 6/ 2 درصد و نسبت به دوره مشابه سال قبل، معادل 8/ 12 درصد افزایش داشته است.

 قیمت مسکن

قیمت مسکن

 

 

 

 

 

 

املاک تهران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *