قیمت سیمان دو برابر شد

قیمت سیمان دو برابر شد

 
قیمت سیمان دو برابر شد گاز واحدهای سیمانی از اواسط پاییز قطع شده بود اما از یک هفته قبل برق این صنایع هم سهمیه بندی شده است. همزمان با سهمیه‎ بندی برق این صنایع، قیمت سیمان هم در حال افزایش است.

به گزارش املاک صدف : بازار سیمان تا یک هفته پیش در ثبات بود و به گفته عبدالرضا شیخان، دبیر انجمن صنعت سیمان، بازار سیمان تنظیم شده و ثبات و تعادل در بازار به چشم می خورد. اما به نظرم می رسد ثبات فعلی مهمان کوتاه مدت بازار سیمان بود و حالا قیمت سیمان دچار نوسان شده است.

با وجود این که قیمت سیمان در بورس کالا، دستوری تغییر می کند اما بنا بر پیگیری ها قیمت هر پاکت سیمان امروز ۲۶ دی ماه در بازار آزاد، تا ۴۳ هزار تومان هم رسیده است. این در حالی است که قیمت رسمی هر پاکت سیمان ۵۰ کیلویی در کارخانه ۲۵ هزار تومان است.

قیمت سیمان پیش از این یک بار در پاییز و یک بار دیگر در زمستان ۹۹، رسما گران شده بود.

فراز و نشیب قیمت سیمان در هفته گذشته

اما چه اتفاقی در این یک هفته باعث گرانی قیمت سیمان در بازار آزاد شده است؟ یک هفته پیش دبیر انجمن سیمان گفته بود که برق صنایع سیمان سهمیه بندی شده است. پیش از این، سهمیه گاز این صنایع هم قطع شده بود؛ انجمن سیمان گزارش داده بود که هر ۱۵ روز یک بار مازوت در اختیار واحدهای سیمانی می گذارند و پس از تمام شدن ذخیره مازوت، دوباره آن را شارژ می کنند.

شیخان، دبیر انجمن سیمان همچنین هشدار داده بود که اگر قطع برق و گاز صنایع سیمان ادامه داشته باشد، قیمت سیمان حتما در زمستان بالا می رود. زیرا آنها مجبورند به جای گاز، مازوت بسوزانند و هزینه حمل ونقل مازوت برای آنان گران است.

سهمیه برق واحدهای سیمانی یک بار در تابستان همین امسال به دلیل کمبود برق قطع شده بود. آن زمان برق صنایع محدود شده بود تا برق خانگی تامین شود. جواد اوجی، وزیر نفت هم پیش از شروع زمستان اعلام کرده بود که در این فصل، روزانه ۲۰۰ میلیون متر مکعب کمبود گاز داریم و پیش بینی کمبود گاز هم خیلی دور از ذهن نبود. اما سهمیه بندی برق و گاز هر دو با هم، احتمالا اوضاع را برای تولیدکنندگان سیمان سخت کند و همان طور که شیخان اخطار داده بود باعث گرانی سیمان شود.

حالا قیمت سیمان در بازار آزاد تقریبا دو برابر شده و نگرانی ها از گرانی سیمان در بورس کالا هم افزایش یافته است. باید منتظر ماند و دید آیا سهمیه بندی برق و گاز بر قیمت رسمی سیمان هم تاثیر می گذارد یا نه.

 

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 (1 رای)