قیمت سیمان در پایان اسفند 1400 افزایش می یابد ؟

قیمت سیمان در پایان اسفند 1400 افزایش می یابد ؟

 قیمت سیمان در پایان اسفند 1400 افزایش می یابد ؟ در حالی قیمت ها در بازار سیمان ثابت مانده است که قطعی‌های اخیر برق واحدهای تولیدی را با مشکلات عدیده‌ای در بحث تولید مواجه کرده است.

به گزارش   املاک صدف  ؛ بازار سیمان این روزها در آرامش نسبی به سر می برد؛ قیمت هر کیلوگرم سیمان در بورس کالا از ابتدای هفته تاکنون نوسان چشمگیری نداشته است و با قیمت ۵۳۳ تومان در بورس کالا به فروش می‌رسد.

هر پاکت ۵۰ کیلوگرمی سیمان در بورس کالا، ۲۶ هزار و ۶۵۰ تومان است و در بازار آزاد نیز هر پاکت ۵۰ کیلوگرمی سیمان در بازه قیمتی ۴۷ تا ۵۰ هزار تومان خرید و فروش می شود.
 در حالی قیمت ها در بازار سیمان ثابت مانده است که قطعی‌های اخیر برق واحدهای تولیدی را با مشکلات عدیده‌ای در بحث تولید مواجه کرده است.

گفتنی است که برق واحدهای تولیدی در حالی بدون اطلاع قبلی قطع می‌شود که مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق کشور وعده داده بود که قطعی برق صنایع از ۱۲ بهمن رفع می‌شود.
 بررسی‌ها نشان می‌دهد که قیمت سیمان امروز با سه نرخ در بورس کالا عرضه شد.

 بررسی‌ها نشان می‌دهد که قیمت سیمان امروز با سه نرخ ۳۹۶ تومان، ۵۴۱، تومان و ۵۱۶ تومان در بورس کالا عرضه شد.

بر همین اساس، قیمت هر پاکت ۵۰ کیلویی سیمان در بورس کالا، ۱۹ هزار و ۸۰۰ تومان، ۲۷ هزار و ۵۰ تومان و ۲۵ هزار و ۸۵۰ تومان است.

این قیمت‌ها در شرایطی در بورس کالا دیده می‌شود که هفته گذشته سیف‌الله امیری، مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به عرضه دی‌ماه سیمان در بورس کالا، گفته بود: قیمت‌ها در سیمان کیسه‌ای حدود ۲۵ هزار تومان و در سیمان فله تنی ۳۸۷ هزار تومان ثبات داشت و از زمان عرضه به بورس، حداکثر نوسانات قیمتی سیمان کیسه‌ای بین ۴.۵ تا ۵.۵ درصد بوده است.

به اعتقاد او، اکنون و با محدودیت‌هایی که برای برق و گاز کارخانجات اعمال شده، اما همچنان تولید با کف عرضه در بورس ارائه می‌شود.

وی متذکر شده بود: در ماه‌های اخیر با هر بار عرضه سیمان در بورس، بین یک میلیون تا ۱.۲ میلیون تن عرضه شد، در حالی که تقاضا برای آن بین ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار تن بوده است.

گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد که در حال حاضر قیمت سیمان در بازار آزاد، از پاکتی ۳۵ تا ۴۸ هزار تومان است.

برخی از فعالان بازار مسکن معتقدند از وقتی سیمان به بورس رفته، هفته‌ای نبوده که قیمت سیمان با هفته قبل از آن نوسان نداشته باشد؛ انگار که طلاست هر هفته یک قیمت.
 بازار سیمان چند هفته‌ای در ثبات بود و به گفته عبدالرضا شیخان، دبیر انجمن صنعت سیمان، بازار سیمان تنظیم شده و ثبات و تعادل در بازار به چشم می‌خورد. اما به نظر می‌رسد قیمت سیمان در هفته‌های پیش‌رو دوباره نوساناتی تجربه کند و دوباره افزایش یابد.

عبدالرضا شیخان، دبیر انجمن سیمان به تجارت‌نیوز می‌گوید: قیمت افزایشی نداشته و واحدهای سیمانی در حال تولید هستند اما قیمت تمام شده تولید سیمان برای کارخانه‌ها بسیار افزایش یافته است.

دولت پیش از این قبول کرده بود که در ازای قطع سهمیه سوخت واحدهای صنعتی، مازوت جایگزین را در کارخانه به آن‌ها تحویل دهد اما چنین نکرد و حالا به گفته دبیر انجمن سیمان، کرایه حمل مازوت برای واحدهای سیمانی از قیمت آن بیشتر می‌شود.

دبیر انجمن سیمان قبلا گفته بود که علاوه بر گاز واحدهای سیمانی، برق آن‌ها سهمیه‌بندی شده است. سهمیه برق واحدهای سیمانی یک‌بار در تابستان همین امسال به دلیل کمبود برق قطع شده بود. آن زمان برق صنایع محدود شده بود تا برق خانگی تامین شود.

برق واحدهای سیمانی، چند هفته‌ای است که نوبت‌بندی و قطع شده و تولیدکنندگان سیمان هشدار داده‌اند اگر برق واحدهای سیمانی دوباره به حالت عادی برنگردد، سیمان گران می‌شود.

پیش از این و در اواسط آذر ماه گاز صنایع سیمانی قطع و سهمیه‌بندی شده بود اما عبدالرضا شیخان، دبیر انجمن سیمان گفته بود که این سهمیه‌بندی با اطلاع قبلی انجام شده بود و پس از آن هم مازوت در اختیار واحدهای تولیدی قرار گرفت.

البته شیخان گفته بود که دولت قول داده کرایه حمل سیمان تا کارخانه‌ها را تقبل کند اما حالا از انجام این کار سر باز می‌زند و کرایه حمل مازوت تا در کارخانه هزینه‌های تولید را به شدت بالا برده است.

اما سهمیه برق واحدهای سیمانی بدون اطلاع قبلی سهمیه‌بندی شده است و نادر غفاری یکی دیگر از اعضای انجمن سیمان هم گلایه کرده بود در صورتی که برق واحدهای سیمانی به حالت عادی بازنگردد، سیمان گران می‌شود.

مصطفی رجبی مشهدی، سخنوی صنعت برق قول داده بود تا ۱۲ بهمن، برق همه واحدهای تولیدی و صنایع به حالت عادی بازگردد اما چنین نشد.

 

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 (1 رای)