قولنامه خرید و فروش ملک

دسته بندی ها: اموزشی

قولنامه خرید و فروش ملک

در این مقاله خواهید خواند:

خرید و فروش ملک

خرید و فروش ملک یکی از گزینه های پرطرفدار میان افراد به منظور سرمایه گذاری بوده و افراد بسیاری را با اهداف مختلف به بازار مسکن جذب کرده است. خرید و فروش ملک بایستی با دقت و حوصله بسیار صورت گیرد تا نتیجه قابل قبولی با توجه به معیارهای فردی داشته و بتواند پاسخگوی نیازهای شخصی ساکنین باشد. در زمان خرید ملک بایستی به معیارهای فردی و نیازهای تمامی افراد خانواده توجه شده و بسته به مبلغ مورد نظر برای سرمایه گذاری اقدام به خرید کرد. پیش از اقدام به خرید ملک توصیه می شود تمامی نکات کلیدی خرید خانه، خرید خانه ویلایی و یا آپارتمان، خرید زمین، معاملات وکالتی، نکات مربوط به سند زدن ملک و.... را  که در بخش آموزش سایت بصورت مقاله و تحت عنوان های مشخص ارائه شده اند را مطالعه کرده و با اطلاعات کافی در این زمینه به بازار مسکن وارد شوید.

مشاورین املاک

خرید و فروش ملک به دلیل هزینه های بالا می بایست بصورت قانونی و با مشورت افراد متخصص در این حوزه انجام شود تا از ضرر و زیان های احتمالی افراد پیشگیری شود. در این میان مشاورین املاک به سبب تخصص در این زمینه و اطلاعات کافی در مورد املاک مختلف گزینه ای بسیار مناسب بوده و با مشورت آنها می توان تصمیمی درست در زمان و مکان مناسب اتخاذ کرد. گروه مسکن صدف با هدف ارائه تمامی خدمات مربوط به خرید و فروش ملک، رهن و اجاره، پیش فروش مسکن و امتیاز تعاونی های مختلف مشغول به کار بوده و آماده ارائه مشاوره های تخصصی برای سرمایه گذاری مناسب در منطقه 22 تهران می باشد. 

مشاورین املاک

مبایعه نامه

مبایعه نامه به معنی قراردادی است که بین خریدار و فروشنده بسته می شود و به موجب آن ملکی خرید و فروش شده و توافقاتی به صورت مکتوب بین طرفین معامله شکل گرفته است. بر اساس این قرارداد هر یک از طرفین بایستی به توافقات انجام شده و ذکر شده در قرارداد پایبند باشد. باید توجه داشت که در صورت عدم تعهد هر یک از طرفین قرارداد، تعهدات ذکر شده و حقوق شخص مقابل، قابل پیگیری است.

قولنامه

قولنانه بسیار مشابه مبایعه نامه می باشد با این تفاوت که یکی از طرفین معامله شرایط لازم جهت انجام و به پایان رساندن آن را ندارد به همین سبب طرفین بر اساس قولنامه با یکدیگر توافق می کنند تا در زمان مناسب و با فراهم شدن شرایط اقدام به انجام معامله کنند. با اینکه تفاوت بسیاری بین قولنامه و مبایعه نامه دیده می شود اما به موجب آن هر یک از طرفین موظف به انجام تعهدات ذکر شده می باشد و در صورت عدم پایبندی به آنها هر یک از طرفین می تواند با مراجعه به مراجع قانونی حق خود را طلب کند.

برای کسب اطلاعات کافی در خصوص قولنامه های مریوط به خرید و فروش ملک با ما همراه باشید

قولنامه

قولنامه خرید و فروش ملک

قولنامه خرید و فروش ملک یکی از مواردی است که بایستی در زمان خرید و فروش ملک با کمک مشاورین املاک صادر شود. قولنامه ها برای اطمینان از خرید و فروش ملک در زمان هایی که شرایط لازم برای به اتمام رساندن معامله محیا نمی باشد، بسته می شوند و دارای مفادی هستند که بایستی در زمان تنظیم آن ها، به نکاتی که در ادامه شرح داده می شود توجه داشت.

 • مهمترین نکته ای که بایستی در زمان معاملات ملکی در بنگاه ها مد نظر داشت، اطمینان از اعتبار دفتر مربوطه می باشد. بطوری که تنها به دفاتری که تحت نظارت اتحادیه فعالیت می کنند اطمینان کرده و به کمک آنها معاملات را پیش ببرید. 
 • در قولنامه مربوطه تمامی قول و قرارهایی که با مشاور مربوطه گذاشته اید را ذکر کرده و تمامی مدارک تحویل داده شده را نیز قید کنید.
 • در صورتی که در زمان معامله با وکیل فروشنده و یا خریدار طرف هستید همان ابتدای کار وکالت نامه مربوطه را بررسی و از صحت آن مطمئن شوید.
 • در صورت وراثتی بودن ملک گواهی انحصار وراثت را از فروشنده درخواست کرده و بررسی های لازم را انجام دهید.
 • در زمان تنظیم قولنامه از حضور تمامی وراث و یا نماینده آنها مطمئن شوید. چرا که معامله بایستی با رضایت تمامی وراث صورت گرفته و به امضای آنها برسد.
 • سند ملک را پیش از انجام معامله بررسی کرده و از آزاد بودن سند اطمینان حاصل کنید. چرا که ممکن است سند ملک به دلایلی مانند رهن و ضمانت بانکی، ضمانت محکومان و یا بازداشت بودن سند، غیر قابل خرید و فروش باشد.
 • پس از بررسی سند، تمامی جزئیات مربوط به ساختمان مانند پارکینگ، انباری و مشاعات مربوطه و قید شدن آنها در سند را نیز بررسی کنید
 • زمان و تاریخ انتقال سند و همچنین دفتر خانه ای که باید به آن مراجعه شود را در متن قولنامه ذکر کنید.
 • در صورت تحت اجاره بودن ملک قرارداد اجاره را مطالعه کرده و در صورت نیاز برای تخلیه ملک زمانی را مشخص کنید.
 • در زمان تنظیم قولنامه بایستی دو شاهد حضور داشته و برای تایید تمامی موارد ذکر شده قولنامه را امضا کنند.
 • از آنجایی که قولنامه تنها به معنای وعده ای مطمئن برای خرید و یا فروش ملک می باشد گاهی شاهد بر هم زدن معامله توسط یکی از طرفین بوده ایم لذا برای جلوگیری از این امر بایستی عبارت اسقاط کافه اختیارات را در قولنامه ذکر کنید تا امکان برهم زدن معامله وجود نداشته باشد. 
 • توجه داشته باشید که علاوه بر مورد قبلی بایستی در یکی از مفاد قولنامه برای اطمینان از پرداخت پول، اجازه بر هم زدن قرارداد، در صورت عدم پرداخت به موقع مبلغ توافق شده، به فروشنده داده شود.
 • نکته ای دیگر که باید برای اطمینان فروشنده در قولنامه ذکر شود، منتفی بودن قولنامه در صورت عدم حضور به موقع خریدار در زمان مقرر برای اتمام معامله می باشد.
 • باید توجه داشته باشید که در صورت ذکر شدن در قولنامه، فروشنده می تواند ملک خود را در صورت عدم حضور خریدار و یا عدم پرداخت به موقع پول توسط وی، به شخص دیگری واگذار کند.
 • از تنظیم قولنامه ها بصورت دستی خودداری کرده و از قولنامه های آماده که توسط اتحادیه ها در اختیار مشاورین املاک قرار می گیرد استفاده کنید.
 • به عنوان نکته پایانی باید ذکر کرد که قولنامه تنظیم شده مانند هر سند دیگری قابل پیگیری بوده و طرفین قرارداد بایستی به تعهدات خود پایبند باشند.

قولنامه خرید و فروش ملک

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 (5 رای)