فاز بعدی مسکن ملی در سال ۹۹ چه خواهد بود؟

فاز بعدی مسکن ملی در سال ۹۹ چه خواهد بود؟

دومین مرحله ثبت نام مسکن ملی به اتمام رسید و پرونده بزرگ‌ترین پروژه مسکن در سال ۹۸ بسته شد


طرح دولت در ساخت و ساز مهم ترین اتفاق در سال 98 بود که این طرح با نام طرح اقدام ملی تولید مسکن با ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکن راه اندازی شد.

اسلامی وزیر راه و شهرسازی طرحی به نام مسکن امید را در اواسط سال ۹۷ مطرح کرد.

مدیر کل برنامه‌ریزی، تحقیقات مسکن شهری بنیاد مسکن کشور در اوایل شهریور ماه سال ۹۸ در کرمان از آغاز طرح اقدام ملی بنیاد مسکن به صورت پایلوت خبر داد و در ۲۱ آبان ماه ثبت نام این طرح به صورت کشوری آغاز شد. دولت و وزارت راه و شهرسازی به عنوان متوالی این طرح شروطی را برای متقاضیان در نظر گرفتند

در اولین شرط این ثبت نام ذکر شده که متقاضی و افراد تحت تکفل، فاقد زمین مسکونی یا واحد مسکونی (از ۱۳۸۴/۰۱/۰۱ به بعد) بوده و از تاریخ ۱۳۵۷/۱۱/۲۲ از هیچ یک از امکانات نهادهای عمومی غیردولتی مربوط به تأمین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه‌ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشد.

متقاضی باید متاهل یا سرپرست خانوار باشد و برای زنان سرپرست شرط ۳۵ سال لازم است، همچنین باید پنج سال اخیر را در شهر مورد ثبت نام، سکونت داشته باشد.

نداشتن منع قانونی برای دریافت تسهیلات بانکی، توانایی تأمین هزینه ساخت مسکن مازاد بر تسهیلات بانکی، امکان سپرده‌گذاری حداقل سی درصد هزینه ساخت مازاد بر تسهیلات بانکی و توانایی پرداخت اقساط تسهیلات نیز از دیگر شروط است.

بیش از ۲۴۰ هزار واحد در مرحله اول مسکن ملی ثبت نام کردند و ۲۰ هزار واحد نیز در بافت‌های فرسوده ثبت نام کردند و حدود ۱۴۰ هزار نفر در کل کشور واجد شرایط شناخته شده‌اند.و از طریق پیامک به متقاضیان واجد شرایط اطلاع رسانی شد و از روز 16 بهمن ماه بارگزاری مدارک آغاز شد.

بنابراین ۴۲ درصد ظرفیت واحدهای این طرح خالی ماند و دومین مرحله ثبت نام از روز ۱۷ اسفند ماه آغاز شد. این مرحله از نام نویسی متقاضیان در ساعت ۲۴ روز سه‌شنبه ۲۷ اسفند ماه به پایان رسید و تمام استان‌های کشور در پنج گروه تقسیم‌بندی شدند. 

در مرحله دوم محدودیت ظرفیت برداشته شد در حالی که در مرحله اول به محض تکمیل شدن ظرفیت شهر ها سامانه بسته می شد

به نحوی که پس از اتمام زمان ثبت‌نام و پایان پالایش متقاضیان بر اساس شرایط طرح، متقاضیان نهایی مطابق ظرفیت احصاء شده برای هر شهر، از طریق قرعه کشی انتخاب می‌شوند.

بنابراین پرونده مسکن ملی در سال ۹۸ بسته شد و تصمیم‌گیری در خصوص ثبت‌نام کنندگان مرحله دوم به سال آینده موکول شد.

محمود محمودزاده، معاون وزارت راه و شهرسازی در خصوص طرح ملی گفت:به دلیل شیوع ویروس کرونا،نام نویسی مرحله دوم مسکن ملی از طریق پیامک انجام شد تا متقاضیان برای ثبت نام به کافی نت ها و مکان های شلوغ نروند.

وی افزود: بعد از ،از بین رفتن ویروس کرونا شروع به بارگزاری مدارک متقاضیان خواهیم کرد. بعداز پایان بارگزاری مدارک،یک فرصت ۴۵ روزه لازم هست تا متقاضیانی که در مرحله دوم ثبت نام کرده اند مورد بررسی قرار بگیرند و نتایج اعلام شود.

بنابر این اظهارات ابتدا باید تهدید بیماری کرونا برای سلامت جامعه برطرف شود، سپس وزارت راه وشهرسازی زمان‌بندی را برای بارگزاری مدارک متقاضیان مسکن ملی که در مرحله دوم ثبت‌نام کرده‌اند، اعلام خواهد کرد و پس از اتمام بارگزاری مدارک وزارت راه پس از گذشت ۴۵ روز نتایج این مرحله را اعلام می‌کند.

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 (11 رای)

فریماه 1 هفته قبل

سلام بند در طرح مسکن ثبت نام کردم و کد تاییدیه برام اومد حالا رفتم بنیاد مسکن میگن سهمیه ی دماوند نیستین سعمیه ی پردیسین بخش نامه جدید تور خدا کمکم کنید هفده سال مستا جرم خسته شدم

نوروز 1 ماه و 3 هفته قبل

سلام،خیلی از مردم ماندن برای نام نویسی،از جمله خودم،نام‌نویسی بعدی کی هستش؟نوروز هستم از اسلامشهر

افسون 2 ماه و 3 هفته قبل

سلام ممنون میشم جواب بدین
در سالِ ۹۹ هم ثبت نام مجدد هست؟