شرایط پیش خرید آپارتمان در ترکیه سال 1401

شرایط پیش خرید آپارتمان در ترکیه سال 1401

 شرایط پیش خرید آپارتمان در ترکیه سال 1401


 

پیش خرید آپارتمان در ترکیه به علت داشتن هزینه های کمتر نسبت به ملک های ساخته شده و آماده طرفداران بیشتری دارد، اما باید توصیه های حقوقی را برای پیش خرید ملک در ترکیه را حتما جدی بگیرید.

به گزارش   املاک صدف :  در سال های اخیر، تعداد ایرانیانی که مهاجرت به ترکیه را انتخاب کرده اند، رو به افزایش است. بعضی از این افراد برای اخذ اقامت در ترکیه راه های مختلفی را امتحان می کنند. یکی از این راه ها، پیش خرید خانه در ترکیه است.

اگر شما قصد خرید خانه در ترکیه را دارید اما سرمایه کافی برای خرید آن را ندارید می توانید با استفاده از امتیازات پیش خرید خانه در ترکیه صاحب خانه شوید. اما برای انجام این کار نکاتی وجود دارد که شما باید در هنگام پیش خرید خانه در ترکیه به آنها دقت کنید.

خانه دار شدن در ترکیه چه امتیازاتی برای خریدار دارد؟

بر اساس قانونی که در سال ۲۰۱۲ در ترکیه به تصویب رسید اتباع خارجی حق خرید خانه در ترکیه را دارند. بر اساس این قانون و اصلاحیه ای که در بند ۳۵ قانون ثبت اسناد و املاک قانون اساسی صورت گرفت اتباع خارجی بنا بر شرایطی که دولت تعیین کرده است با خرید خانه در ترکیه، شهروندی ترکیه را نیز دریافت می کنند. به همین دلیل تعداد افرادی که اقدام به خرید ملک در ترکیه نموده اند در سال های اخیر افزایش فراوانی داشته است.

بر این اساس اگر فردی خانه و یا ملکی به ارزش ۲۵۰ هزار دلار در این کشور خریده باشد خود و خانواده اش می توانند در عرض ۶ ماه شهروندی ترکیه را دریافت کنند.

همچنین اگر یک تبعه خارجی بتواند خانه ای به ارزش ۶۵۰ هزار لیر ترکیه، در این کشور خانه بخرد می تواند مجوز سه سال اقامت در ترکیه را دریافت کند.

اما در این میان شهرهایی هستند که بیشتر مورد توجه اتباع خارجی برای خرید خانه قرار گرفته است برای مثال شهرهای آیدین، استانبول، آنکارا، بورسا، آنتالیا تاکنون بیشتر مورد استقبال قرار گرفته اند.

خرید ملک آماده در ترکیه چه مزیت هایی نسبت به پیش خرید ملک دارد؟

بسیاری از افراد به خرید ویلا و آپارتمان نوساز و آماده‌ی تحویل در ترکیه علاقه بیشتری دارند. با توجه به این که دردسر ها و دغدغه ها در خرید ملک آماده کمتر است این روش محبوبیت بیشتری در میان سرمایه گذاران و مهاجران ایرانی دارد.

مهم ترین مزیت خرید ملک آماده در ترکیه این است که می توانید از ملک دیدن کنید و کیفیت ساخت و جزئیات دیگر بنای آن را بررسی و کارشناسی کنید. در خانه های آماده تحویل نوع متریال و اجناس استفاده شده و دکوراسیون و ساخت بخش‌های داخلی و خارجی و منظره آپارتمان یا ویلا را می بینید و با شفافیت کامل ملک را خریداری می کنید.

مزیت دیگر خرید ملک آماده در مقایسه با پیش خرید این است که بلافاصله واحد را تحویل می گیرید و می توانید هر زمانی که می خواهید در آن ساکن شوید و نیازی نیست تا منتظر ساخت و تکمیل واحد مسکونی خود شوید.

نکته دیگر این است که سند به نام شما زده می شود و به شما تحویل داده می شود. بنابراین در معرض موارد متعدد کلاهبرداری های پیش فروش املاک در ترکیه قرار نخواهید گرفت و ریسک کمتری را در معامله خواهید داشت.

پیش خرید ملک در ترکیه

چنانچه برای خرید ملک در ترکیه هزینه کافی را ندارید، می توانید با پیش خرید ملک مشکل را حل کنید. به این صورت با احتساب هزینه کمتر، صاحب ملک در ترکیه خواهید شد البته باید قبل از انجام این کار با روش های پیش خرید آپارتمان و راه های جلوگیری از کلاهبرداری در این نوع از معاملات مسکن آشنایی داشته باشید تا از مشکلات بعدی که ممکن است به وجود بیاید پیشگیری نمایید.

حال شاید بپرسید چرا کسی باید واحدهایش را پیش فروش کند؟ ساده است. برخی از شرکت های ساختمانی به جهت تامین هزینه های پروژه هایشان، اقدام به پیش فروش واحد ها می کنند. بخاطر قیمت پایین آنها و همچنین امتیازاتی که برای خریدار قائل خواهند شد، این نوع خرید مورد توجه بسیاری از مهاجران قرار گرفته است.

امروزه بسیاری از شرکت های پیمان کاری ساختمانی با وعده مسکن ارزان اقدام به پیش فروش خانه ها می کنند. اگر پیش خرید ملک در ترکیه برای شما با استفاده از وام بانکی است باید دقت کنید که امکان فروش خانه در صورت منصرف شدن از خرید را داشته باشید. بدین صورت که قبل از اینکه اقساط را پرداخت کنید اگر قصد فروش خانه را داشته باشید برای شما مشکلی به وجود نیاید.

نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که سرمایه ‌گذاری در املاک در حال ساخت یا ساخته نشده در ترکیه نیازمند صبوری است و از نوع سرمایه گذاری بلندمدت محسوب می شود. با این حال بسیاری معتقد هستند که سود نهایی ارزش صبر کردن برای چند سال را خواهد داشت.

هزینه پیش خرید آپارتمان در ترکیه چه تفاوتی با خرید ملک آماده دارد؟

این موضوع بستگی به جایی دارد که شما قصد خرید خانه را دارید. ولی معمولاً روال کار به این صورت است که شما ۲۰ تا ۳۰ درصد مبلغ یک پروژه در حال ساخت را باید پرداخت کنید و مابقی را باید به صورت اقساط پرداخت کنید.

بد نیست بدانید واحدهای پیش‌ فروش شده در استانبول ترکیه معمولا تا ۳۰ درصد قیمت پایین ‌تری نسبت به واحدهای نوساز و آماده تحویل دارند.

پس نتیجه می گیریم هر شخص از زمان پیش ‌خرید آپارتمان و ملک در ترکیه تا تحویل آن حدود ۳۰ درصد به ارزش ملکش در استانبول افزوده می شود. این کار منجر به سودآوری خوب در کمترین زمان خواهد شد. پس پیش‌ خرید واحدهای مسکونی در حال ساخت در استانبول یکی از بهترین روش های سرمایه گذاری در ترکیه است.

توافق نامه پیش خرید آپارتمان در ترکیه
قرارداد خرید مسکن یا املاک تجاری، به عبارت دیگر توافقنامه پیش خرید مسکن قراردادی است که در قانون شماره ۶۵۰۲ مالکیت نامگذاری شده است.

مطابق این قانون، قرارداد پیش خرید که در دفتر رسمی اسناد و املاک تهیه و ثبت شده است به این معنی است که ملک غیر منقول که خریدار قیمت فروش آن را به طور کامل و یا به صورت اقساطی پرداخت می کند و در مقابل آن فروشنده خانه را بعد از اینکه مبلغ تعیین شده را به صورت کامل و یا به صورت اقساطی دریافت می کند به خریدار تحویل می دهد.

در پیش خرید خانه در ترکیه آنچه که باید به آن توجه کنیم این است که سند مالکیت را حتما دریافت کرده باشیم. در بعضی از شرایط ممکن است خانه آماده شده و برای تحویل حاضر باشد اما سند هنوز حاضر نباشد. در این شرایط خریدار حق استفاده از خانه را دارد.

در مرحله تحویل سند هزینه های بنگاه و دفترخانه به عهده چه کسی است؟

در تحویل سند خانه هزینه های دفترخانه و سند به عهده هر دو طرف است مگر اینکه توافق نامه ای بین طرفین مبنی بر پرداخت هزینه ها توسط یکی از آنها وجود داشته باشد در غیر این صورت پرداخت هزینه ها به طور مساوی به عهده هر دو طرف است.

وکالت نامه خریدار چیست؟

برای انجام کارهای پیش خرید آپارتمان یک وکالتنامه از طرف خریدار به مسئول بنگاه ها داده می شود که باید به طور کامل خوانده و سپس امضا کنید. در غیر این صورت ممکن است سواستفاده های زیادی صورت بگیرد.

مزایای پیش خرید خانه در ترکیه

*  امتیازاتی که شرکت های پیمان کاری برای پرداخت مبلغ خرید خانه تا زمان تحویل برای خریداران در نظر می گیرند، سبب می شود که خریداران بتوانند این مبلغ را راحت تر پرداخت نمایند.

*  شانس انتخاب طبقه و واحد مورد نظربرای خریداران، بیشتر است.

*  امکان ایجاد تغیر در خانه قبل از اینکه تکمیل شود.

*  اگر شرکت پیمانکاری با بانک توافق نامه داشته باشد، می توانید از وام بانکی نیز استفاده کنید.

پیش خرید آپارتمان یا خرید ملک آماده در ترکیه؛ کدامیک گزینه بهتری است؟

برای اینکه بدانید آیا پیش ‌خرید ملک بهتر است یا خرید ملک آماده باید شرایط خود را بررسی کنید و توصیه هایی را که برای خریداران ملک در ترکیه می شود را حتما جدی بگیرید. برای هر فردی انتخاب یکی از این روش ها با توجه به بودجه و شرایطی که دارد بهتر است.

همانطور که در بخش های قبلی هم به آن اشاره شد خرید آپارتمان آماده یا پیش‌خرید در ترکیه هر کدام مزیت‌های خاص خودشان را دارند. شما باید با توجه به هدف خود یکی از این دو گزینه را انتخاب نمایید.

با خرید خانه و آپارتمان نوساز و آماده تحویل در استانبول ترکیه می ‌توانید در هر زمانی که خواستید ساکن شوید و با سندی که به نام شما زده شده است برای دریافت اقامت و یا شهروندی ترکیه (برای املاک با ارزش بالاتر از ۲۵۰ هزار دلار) اقدام نمایید.

برای برخی از پروژه‌های مسکونی در حال ساخت که از حمایت دولت ترکیه برخوردار می باشند، امکان اقدام برای دریافت شهروندی و اقامت ترکیه پس از امضای قرارداد پیش ‌خرید وجود خواهد داشت. با این حال اگر می‌خواهید با خرید خانه پاسپورت ترکیه را دریافت کنید، اقدام از طریق پرداخت قسطی و از طریق پیش ‌خرید توصیه نمی شود.

به عبارت دیگر حتی اگر ارزش ۲۵۰ هزار دلاری ملک را رعایت کرده باشید و از فروشنده ترک هم خرید کرده باشید، ممکن است باز هم با درخواست شهروندی شما موافقت نشود.

بنابراین اگر می‌خواهید بلافاصله در خانه ساکن شوید و اقامت ترکیه را دریافت کنید بهتر است از پیش خرید خانه صرف نظر کنید چون اگرچه برخی از شرکت های معتبر و پیمانکاران ساخت و ساز معمولا خوش قول هستند اما باز هم احتمال تأخیر در تحویل وجود دارد. بنابراین برای سکونت فوری و دریافت اقامت یا شهروندی خرید خانه ‌های پیش ‌ساخته و آماده گزینه مناسب ‌تری است.

از سوی دیگر اگر شما قصد دریافت اقامت و پاسپورت ترکیه را ندارید و یا در حال حاضر آن‌ها را دریافت کرده‌اید و نیت شما تنها سرمایه گذاری است، پیش خرید خانه در ترکیه گزینه ‌ای بسیار مناسب و سودآوری برای شما خواهد بود. همانطور که اشاره شد املاک در حال ساخت قیمت کمتری نسبت به خانه های آماده تحویل دارند.

علاوه بر این اکثر پیش فروش ها پرداخت اقساطی دارند و لازم نیست همه پول را یکجا پرداخت کنید. شما می‌توانید مبلغ خرید ملک در حال ساخت را قسط ‌بندی کنید و سود خود را در این سرمایه گذاری افزایش دهید. قیمت ملک و نحوه قسط بندی آن به موارد مختلفی بستگی دارد که مهم ترین آنها این است که پروژه چه زمانی تکمیل می شود و ملک چه زمانی برای سکونت آماده تحویل خواهد شد.

در آخر نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که پیش خرید خانه در ترکیه مانند یک شمشیر دو لبه است. پیش خرید در مقایسه با خرید ملک آماده به شما این امکان را می دهد که با مبلغی بسیار کمتر و حتی به صورت قسطی در ترکیه صاحب خانه شوید و یا از فروش ملک پس از تکمیل و تحویل سود بسیاری کسب کنید ولی از طرفی دیگر ممکن است در دام شرکت های کلاهبردار بیفتید و علاوه بر از دست دادن سرمایه درگیر فرآیند های طولانی و طاقت فرسای دادگاه و شکایت در ترکیه شوید.

 

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 (1 رای)