شتاب افزایش ماهانه قیمت مسکن گرفته شد

شتاب افزایش ماهانه قیمت مسکن گرفته شد
  • منتشر شده در : 18 بهمن , 1397
  • نویسنده :
  • تعداد بازدید : 206
  • 0

بر مبنای تازه ترین آمار و اطلاعاتی که از سوی وزارت راه و شهرسازی منتشر شده است، بالا رفتن قیمت ماهیانه مسکن که در سال ۹۷ به میزان ۹.۳ درصد رسیده بود، در ماه دی امسال به میزان ۱.۵ درصد کاهش پیدا کرد.

بر مبنای گزارشات به دست آمده، دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، گزارش تجزیه و تحلیل بازار مسکن در ماه دی سال ۱۳۹۷ را انتشار داد. بر مبنای این گزارش قیمت مسکن از آغاز سال ۹۶  سرعت کمی را شروع کرده بود، اما در نیمه دوم سال قبل، شتاب این روند بیشتر شد.

املاک تهران

این آمارها نشان دهنده ی این است که در ماه اردیبهشت امسال، شیوه بالا رفتن قیمت مسکن سرعت بیشتری داشت و ماهیانه ۷ تا ۸ درصد با رشد قیمت ها مواجه بوده است، ولی نقطه اوج بالا رفتن و افزایش قیمت ها در سال ۹۷ مربوط به ماه مرداد با عدد ۹.۳ بوده است. اما از آن به بعد، روند بالا رفتن قیمت ها در هر ماه نسبت به مدت مشابه سال های گذشته، قابل توجه بوده است. به صورتی که در قیاس با ماه های گذشته از مرداد امسال، این روند با سرعت کمتری پیش رفته است. به صورتی که در ماه آذر امسال نسبت به ماه آبان به میزان ۴.۹ درصد و در ماه دی نسبت به ماه آذر امسال فقط ۱.۵ درصد با افزایش قیمت مسکن روبرو بودیم.

بر مبنای گزارشاتی که از سوی دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی انتشار یافته است به این نکته اشاره شده است که بالا رفتن قیمت نقطه به نقطه در ماه های آذر و دی ۹۷( رشد قیمت مسکن در قیاس با ماه های مشابه سال پیش از آن) به ترتیب ۹۲.۶ و ۸۹.۹ درصد بوده است.

اما از دیگر اتفاقات صورت گرفته در بازار مسکن در ده ماهه آغازین سال ۹۷ نسبت به همین مدت در سال گذشته، شیوه و مسیر پایین آمدن تعداد معامله های مسکن بوده است. به این شکل که در این ۱۰ ماه، کاهش معامله های مسکن ۲۹.۵ درصد بوده است. اما در ماه های آخر این دوره ی زمانی نسبت به مقطع مشابه در سال گذشته، کاهش معامله های مسکن به بیشتر از ۶۰ درصد رسیده است.

به صورتی که دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی تجزیه کرده است، ۵۳.۱ درصد معامله هایی که در ماه قبل در شهر تهران صورت گرفته است، به واحدهای مسکونی ۴۰ تا ۸۰ متر مربعی(کوچک متراژ) مختص بوده است. ضمن این که ۵۷ درصد از معامله های مسکن در ماه دی هم به واحدهایی که کمتر از هر متر مربع ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان (به عنوان متراژ متوسط ماه قبل) بوده اند، متعلق خواهد بود.

در نهایت در ماه دی امسال در شهر تهران، فقط ۶ هزار و ۸۵۶ واحد مسکونی معامله شده است که رشد منفی ۱.۲ درصدی نسبت به ماه آذر امسال و منفی ۶۴.۴ درصد نسبت به ماه دی سال گذشته را تجربه کرده است. به همین شکل متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در ماه مورد اشاره، ۹ میلیون و ۷۸۰ هزار تومان بوده است که این میزان نسبت به ماه آذر امسال با افزایش ۱.۵ درصدی و نسبت به ماه دی سال گذشته با افزایش ۸۹.۹ درصدی مواجه شده است.

املاک تهران

بر مبنای این گزارش، منطقه یک شهر تهران با متوسط متری ۲۲ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان، به عنوان گران ترین منطقه شهر تهران و منطقه ۱۸ با متری ۴ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان، ارزان ترین منطقه تهران در معامله های مسکن در ماه دی بودند. منطقه های ۱،۲،۳، ۶ و ۵ هم به ترتیب از منطقه های گران شهر تهران هستند که از متوسط قیمت مسکن در این شهر، بالاتر بودند.

با این وجود، منطقه های ۱۹،۱۷،۱۲،۱۶،۲۰ و ۱۸ تهران هم از ارزان ترین منطقه های شهر تهران به حساب می آیند که این موضوع به ترتیب قیمت آن ها از متری ۵ میلیون تومان کمتر بود اند. همین طور در این دوره زمانی ذکر شده در سال ۹۷، تعداد معامله های مسکن ۱۰۷ هزار و ۸۳۲ فقره بود که این شاخص در همین دوره زمانی در سال گذشته یعنی در ده ماهه سال ۹۶، با میزان رقم ۱۵۳ هزار و ۱۳ فقره معامله مسکن را نشان می دهد که این موضوع بیانگر این است که معامله های مسکن در سال ۹۷ به میزان ۲۹.۵ درصد کم شده اند.

میانگین قیمت مسکن در این مقطع زمانی در سال ۹۷ و در ۱۰ ماهه ابتدایی این سال، متری ۷ میلیون و ۷۸۲ هزار تومان بوده است که این شاخص در بازه زمانی مشابه در سال گذشته، متری ۴ میلیون و ۷۶۷ هزار تومان بوده است که رشدی ۶۶.۴ درصدی داشته است.

منبع: اقتصاد آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *