روند تغییر فاز بازار مسکن شدت یافته است

روند تغییر فاز بازار مسکن شدت یافته است

نیمه اول امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته شاهد افزایش معاملات در بازار مسکن بوده ایم که همین امر سبب شده پس از تقریباً دو سال تثبیت نرخ رهن و اجاره آپارتمان در مناطق مختلف پایتخت، امسال شاهد رشد اجاره بهاری آپارتمان های مسکونی در تهران باشیم.

این افزایش دما در بازار معاملات مسکن، باعث شده تا خیلی از مالکان آپارتمان های مسکونی که از سه سال قبل تاکنون، واحدهای خود را برای اجاره به بازار عرضه کرده بودند، فرصت کنونی را برای حضور در بازار فروش آپارتمان مسکونی خود مناسب ببینند. بدین ترتیب، این گروه از افراد که نسبت به بازار مسکن دلسرد شده بوده و از فروش واحدهای خود منصرف شده بودند و به بازار اجاره روی آورده بودند، اکنون به فروش ملک مسکونی خود و بازار مسکن دلگرم شده اند.

املاک تهران

طبق گفته های مشاوران املاک بازار مسکن، این تغییر رویه در موجران و برگشت تصمیم آنها از اجاره واحد به فروش، سبب شد تا در تابستان امسال در بازار مسکن، تعداد واحدهای فروش با مستأجر در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، رشد چشمگیری داشته باشد و همچنین موجب شد خریداران مسکنی که به نیت سرمایه گذاری وارد بازار شده اند، سریع تر و راحت تر صاحب ملک شوند. در واقع به عبارتی دیگر، بر خلاف گذشته، در تابستان امسال، حضور یک مستأجر در واحدهای فروشی، از نظر اکثریت خریداران امتیاز منفی تلقی نشده بلکه فرصتی بود تا بتوانند نقدینگی خود را برای خرید واحد مورد نظر تأمین کنند.

املاک تهران

تغییر فاز بازار مسکن از پیش رونق به رونق، سرعت گرفته و رشد معاملات مسکن در نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل نیز این نکته را ثابت می کند. همین امر موجب شده تا طرفین معاملات و تقاضای خرید و فروش بالقوه متقاعد شوند که فرصت حضور در بازار فراهم شده است. به همین سبب، آمار واحدهای استیجاری در بازار مسکن در چند ماه اخیر، روند رو به کاهشی داشته و جای خود را به بازار فروش داده است. در نتیجه همین کاهش واحدهای استیجاری، نرخ رهن و اجاره پس از ثبات نسبی دوساله، با افزایش محسوسی روبرو شده است. این افزایش 10 تا 15 درصدی برای مستاجران هم محسوس بوده و موجب شده در طی یک ماه گذشته با مراجعه به واسطه های ملکی، خود را به عنوان متقاضی خرید معرفی کرده و در لیست انتظار قرار گیرند تا واحد متناسب با بودجه خود را پیدا کنند. بدین ترتیب، انتظار آن است که در آینده ای نزدیک ، کاهش تقاضا در بازار املاک اجاره ای را شاهد باشیم و از طرفی دیگر، شاهد افزایش تقاضای خرید باشیم که امید است با توجه به حضور فروشنده ها که از قبل در بازار حضور داشته اند، شاهد رونق گرفتن بازار مسکن باشیم.

منبع: دنیای اقتصاد

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 بدون امتیاز