بیش از 60 درصد مسکن روستایی، فرسوده است

بیش از 60 درصد مسکن روستایی، فرسوده است

هم اکنون 5 میلیون 371 هزار واحد مسکن روستایی در کشور موجود است که بیش از 60 درصد آنها دوام و کیفیت مناسبی ندارند و این درصد قرار است تا سال 1405 به 50 درصد برسد. از طرفی دیگر، 6 میلیون و 55 هزار خانوار روستایی در کشور وجود دارد که نشان از کسری 680 هزار تایی واحد مسکونی روستایی دارد. تا 10 سال دیگر نزدیک به 95 هزار ازدواج در روستاها صورت می گیرد که همین امر نیاز روستاها به 770 هزار واحد مسکونی را نشان می دهد.

در همین رابطه اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور در جلسه ای پیرامون رفع موانع پرداخت تسهیلات مسکن روستایی گفت: ارائه تسهیلات برای نوسازی و مقاوم‌سازی مسکن روستایی از مهمترین اولویت‌های دولت است.

معاون اول رییس جمهوری همچنین با اشاره به نقش آفرینی روستا و روستاییان در عرصه های مختلف فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کشور، خاطرنشان کرد: اجرای طرح ویژه مسکن روستایی با هدف ارتقای سطح کمی و کیفی واحدهای مسکونی روستایی اقدامی ضروری است که باید تداوم یابد.

جهانگیری به پیامدهای منفی در خصوص عدم توجه به روستاها همچون مهاجرت بی رویه و به تبع آن افزایش آسیب های اجتماعی در کلان شهر ها اشاره کرد و گفت: ساخت مسکن مناسب و مقاوم سازی خانه ها در مناطقی از کشور که بیشتر در معرض سوانح طبیعی نظیر زلزله و سیل هستند، در دستور کار قرار گرفته و این روند تسریع خواهد شد.

معاون اول رییس جمهور، همچنین ضمن اشاره به مطالعات صورت گرفته مبنی بر لزوم نوسازی و مقاوم سازی شش میلیون واحد مسکونی، خواستار هماهنگی بیشتر سازمانهای مربوطه، از جمله بانکها، بنیاد مسکن و سازمان برنامه و بودجه برای پیگیری و یپشبرد سریعتر این طرح شد.

معاون اول رئیس جمهور تأکید کرد:: نباید در اجرای این طرح هزینه اضافی از بابت قرارداد با بانک ها به روستاییان عزیز کشور تحمیل شود.

املاک تهران

 

در جلسه مذکور که با حضور وزیر راه و شهرسازی، رییس کل بانک مرکزی، رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و همچنین روسای بانک ها برگزار شد، بحث هایی نیز در خصوص میزان پرداخت تسهیلات، نحوه بازپس گیری مطالبات و مراحل پیشرفت کار صورت گرفت.

از مشکلاتی که بخش نوسازی مسکن روستایی با آن روبرو است، عدم کفایت تسهیلات بانکی می باشد. علی رغم این مشکلات و محدودیت ها، در 12 سال گذشته تاکنون، بانک ها با وجود محدودیتهای مختلف، تا حد امکان با بنیاد مسکن همکاری داشته اند. در جلسه چند ماه پیش مسئولان بنیاد مسکن با روسای بانک ها نیز بر لزوم تسهیل در پرداخت وام تأکید گردید، چرا که در سال نود و شش، 80 هزار واحد از جمع 200 هزار واحد ابلاغ شده و بنا شد 120 هزار واحد دیگر هم ابلاغ کرده و سخت گیری را کمتر کرده و مصوب شد که بانک ها طبق مصوبه دولت یعنی سفته زنجیره ای عمل کنند.

بر اساس این گزارش، اکثریت روستاهای کشور، به دلیل بروز حوادث غیرمترقبه مثل سیل، زلزله و حوادث روزمره دیگر، در شرف حادثه هستند و خانه های روستایی به علت به کارگیری مصالح نامناسب، دچار مخاطره می شوند.

طرح جامع مسکن روستایی از سال 1384 ابلاغ و دولت تصویب کرد تا سالیانه تعداد 200 هزار مسکن روستایی با تسهیلات مناسب و ارزان ساخته شوند. طرحی که تحقق نسبتاً خوبی داشته و در حال انجام است.

 

منبع: اقتصادآنلاین

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 بدون امتیاز