بیشترین تقاضا برای خانه‌های ۶۰تا ۷۰متر در پایتخت

بیشترین تقاضا برای خانه‌های ۶۰تا ۷۰متر در پایتخت
  • منتشر شده در : 27 دی , 1396
  • نویسنده :
  • تعداد بازدید : 1185
  • 0

خانه‌های با متراژ ۶۰ تا ۷۰ متر مربع، در هر ماه بیشترین سهم را در معاملات مسکن پایتخت به خود اختصاص می‌دهند.

از یکم تا بیست و دوم دی‌ماه امسال۱۶۴۶ مورد خرید و فروش برای خانه‌هایی با متراژ بین ۶۰ تا ۷۰ متر در پایتخت انجام شده است. این واحدهای کوچک معمولا دارای بیشترین تقاضا در شهر تهران هستند. در آذرماه امسال ۱۴.۳ درصد از معاملات شهر تهران به این سطح زیربنا مربوط بوده است. آذرماه سال گذشته هم این گونه واحدها ۱۵ درصد از خرید و فروش را به خود اختصاص دادند که بالاترین رتبه در معاملات محسوب می‌شد.

با توجه به ویژگی در استطاعت اکثریت خانوارهای ساکن تهران، مضرف پایین انرژی و ارزان قیمت بودن نسبت به واحدهایی با متراژ بزرگ‌تر، خانه‌های با متراژ ۶۰ تا ۷۰ متر معمولا در هر ماه بیشترین تقاضا را در شهر تهران دارند و متوسط ۱۵ درصد از کل معاملات را در تمام ماه‌ها به خود اختصاص می‌دهند.

املاک تهران

بازار خانه‌های ۶۰ تا ۷۰ متر پایتخت بر اساس معاملات دی‌ماه ۱۳۹۶

محله

متراژ

سن بنا

قیمت (تومان)

ازگل

۶۳ متر

۲ سال

۲۳۰ میلیون

آهنگ

۶۴ متر

۶ سال

۲۲۲ میلیون

تهرانسر

۶۷ متر

۱۶ سال

۱۳۵ میلیون

جوادیه

۶۳ متر

۲ سال

۱۶۹ میلیون

ابوذر – منطقه ۱۵

۶۶ متر

۲ سال

۱۷۴ میلیون

دروس

۶۱ متر

نوساز

۵۳۷ میلیون

ارامنه

۷۰ متر

نوساز

۲۷۵ میلیون

استاد معین

۶۸ متر

۴ سال

۱۹۵ میلیون

آبشار دمار

۶۴ متر

۱۱ سال

۱۷۲ میلیون

تهرانپارس

۶۳ متر

۱۰ سال

۲۶۵ میلیون

شمشیری

۶۱ متر

۸ سال

۱۸۰ میلیون

قاسم آباد

۷۰ متر

۳ سال

۲۷۶ میلیون

سوهانک

۶۴ متر

۳ سال

۵۳۵ میلیون

آپادانا

۶۱ متر

۶ سال

۳۴۶ میلیون

توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب سطح زیربنا در آذر ماه امسال نشان می‌دهد که بعد از واحدهای ۶۰ تا ۷۰ متر مربعی، واحدهای ۷۰ تا ۸۰ متر و ۵۰ تا ۶۰ متر به ترتیب با سهم‌های ۱۳.۲ و ۱۲.۹ درصدی رتبه‌های بعدی را به خود اختصاص داده اند. در مجموع واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از ۸۰ متر مربع در این ماه  ۴۹.۴ درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص دادند. این در حالی است که در آذر ماه پارسال این رقم  ۵۱.۵ درصد از کل معاملات بود.

 

املاک تهران

هم‌چنین آپارتمانهایی با قیمت ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان در آذرماه امسال از رتبه اول در تعداد معاملات به رتبه سوم تنزل کردند. پارسال در تهران بیشترین تقاضا مربوطه به خانه های ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومانی بود. اما آذر امسال این رتبه را واحدهای ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومانی کسب کرده اند. طبق بررسیهای انجام شده، علت این تغییر افزایش ۱۵ درصدی قیمت نقطه به نقطه مسکن و رشد تدریجی توان تقاضای مصرفی است.

کاهش ۴۲ درصدی تقاضا برای خرید خانه های ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومانی در پایتخت ، به غیر از آنکه نشان از سوق یافتن جمعیت غالب به سمت خانه های با ارزش بالاتر به دلیل افزایش میانگین قیمت مسکن داشته باشد، حاکی از آن است که مالکان واحدهای مسکونی با متراژ کم و ارزان قیمت اقدام به تبدیل به احسن کردن خانه های خود کرده اند. این نشانه از رشد معاملات در مناطق دارای سرانه خدماتی مناسب نیز قابل مشاهده است.

تعداد معاملات مسکن پایتخت در آذرماه سال جاری به ۱۷.۸ هزار واحد مسکونی رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۰.۲ درصد افزایش نشان داد. همچنین برای اولین بار میانگین قیمت مسکن با عبور از ۵ میلیون تومان به میانگین ۵ میلیون ۹۰ هزار تومان رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۴.۹ درصد رشد داشته است.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *