آیا وام ۲۰۰ میلیونی برج مرجان به صرفه است؟

آیا وام ۲۰۰ میلیونی برج مرجان به صرفه است؟
  • منتشر شده در : 02 آبان , 1396
  • نویسنده :
  • تعداد بازدید : 2366
  • 1

چند روزی است که بین اعضای تعاونی مسکن معاونت مهندسی و پدافند غیرعامل نیروی دریایی ارتش خبری غیررسمی و در حد شایعه دهان به دهان می چرخد و منبع آن نیز به درستی مشخص نیست. خبر این است؛ وام پروژه برج مرجان جور شده است. برای هر واحد ۲۰۰ میلیون تومان با سود سالیانه ۱۲ درصد و بازپرداخت ۱۵ ساله پس از تحویل پروژه.

خب خیلی وقت بود که هیئت مدیره محترم تعاونی نداجا به دنبال سرمایه گذاری بود که بتواند آنطور که شایسته پروژه عظیم و پیچیده ای- از نظر طراحی و سازه- مانند برج مرجان باشد، دست یاری به آنها داده و از نظر مالی پروژه را تقویت کند تا همچنان مطابق جدول زمانبندی، مراحل ساخت یکی پس از دیگری اجرا شود و برج مرجان همان برجی شود تعاونی سازنده از روز نخست وعده داده بود ؛ برجی مدرن و لوکس مطابق با استانداردهای روز دنیا.

اما سوال اصلی که ذهن بسیاری از مشتریانی که قصد پیش خرید از پروژه مرجان را دارند، به خود مشغول کرده است؛ شرایط این وام چیست و اصلا آیا استفاده از این وام ۲۰۰ میلیونی به صرفه است؟

نگارنده بر این عقیده است که ابتدا باید شرایط و مختصات وام مورد نظر را واکاوی نموده و در قدم بعدی به بررسی و وزن کشی مزایا و معایبش بپردازیم.

همانطور که می دانیم برج مرجان دارای ۵ متراژ مختلف است؛ ۸۰ ، ۱۰۵ ، ۱۲۰ ، ۱۳۰ و ۱۵۰ متری. در همین نگاه اول اینکه برای هر واحد ۲۰۰ میلیون تومان وام در نظر گرفته شود جای ایراد دارد. به این معنی که بطور مثال مجموع ۷ قسط باقیمانده یک واحد ۸۰ متری مبلغی در حدود ۱۲۰ میلیون تومان می شود حال آنکه مجموع ۷ قسط باقیمانده برای یک واحد ۱۵۰ متری مبلغی در حدود ۲۶۰ میلیون تومان را می طلبد.  البته از این موضوع نمی توان به عنوان یک ایراد خیلی جدی یاد کرد چرا که مطمئنا مبلغ کل دریافتی عددی بزرگ بوده است در حدود ۱۰۰ میلیارد تومان که با یک حساب سرانگشتی و تقسیم کردن این مبلغ بر تعدداد ۴۷۴ واحد احتمالا به نتیجه ی کلی هر واحد ۲۰۰ میلیون تومان رسیده اند که موقع حساب و کتاب کردن مطمئنا هر عضوی بسته به متراژی که انتخاب کرده است وام دریافت می کند.

حال می رسیم به درصد سود و موعد بازپرداخت وام. اینطور که اعلام شده است درصد سود وام ۱۲ درصد به صورت سالیانه است که اگر از یک بانکی سوال کنید، با تعجب خواهد گفت که این درصد خیلی زیاد است و سودش بسیار زیاد می باشد. به طوریکه مبلغ ۲۰۰ میلیون را پس از این مدت باید به صورت دو برابر بازپرداخت نمود. البته ۳ سال ابتدایی پس از تحویل تنفس خواهد بود و از سال چهارم بازپرداخت شروع خواهد شد.  همانطور که مشاهده نمودید اگر کسی تمایل داشته باشد که از وام پروژه استفاده نماید دیگر قیمت تمام شده هر متر مربع ۲.۸ یا ۳ میلیون تومان نخواهد بود بلکه با احتساب سود ۱۵ ساله وام، قیمت تمام شده هر متر مربع بالای ۴ میلیون خواهد شد که برای یک پروژه پیشفروش این عدد به هیچ عنوان منطقی و به صرفه نمی باشد.

بنابراین فروشندگانی که به دلیل احتمال واقع شدن چنین وامی، قیمت امتیاز واحدهای برج مرجان را بالا برده اند شاید به چنین نتیجه ای که ما رسیده ایم یا نرسیده اند، یا رسیده اند و فکر می کنند چنین درصد سودی اگر طی ۱۵ سال مستهلک شود ارزش آن را دارد که از آن استفاده کنند.

به هر حال وام ۲۰۰ میلیونی برج مرجان، اگر تعاونی محترم موفق شود که آن را به سرانجام برساند، اما و اگرهای زیادی برای استفاده یا عدم استفاده از آن وجود دارد و مطلبی که بسیار مهم است؛ طبق استعلامی که از مدیرعامل محترم تعاونی انجام دادم احتمال اینکه وام صد درصد شود وجود دارد اما هنوز قطعی نشده است و مثل سرمایه گذار قبلی که تا مراحل پایانی پیش آمدند اما پا پس کشیدند، شاید- تاکید می کنم- شاید این دفعه نیز داستان وام به سرانجام نرسد. بنابراین برای حباب ساختن و بازار سیاه درست کردن از امتیازهای برج مرجان هنوز خیلی زود است-قابل توجه برخی واسطه های محترم که منتظر هستند تا برای هر پروژه ای بهانه ای بتراشند و قیمت امتیازهای آن را به التهاب بکشانند- بنابراین به نظر نگارنده بهترین و بایسته ترین کار این است که فعلا درگیر احساسات سازی کذب نشویم و برای خرید از پروژه مرجان زمان بهتری را انتخاب کنیم. زمانی که داستان وام قطعی شده باشد، حال چه کار وام انجام شده باشد چه انجام نشده باشد. زمانی که فرجام این خبر به قطعیت برسد قیمتها نیز به ثباتی نسبی خواهند رسید و آن زمان است که بالا یا پایین اما با قیمتی واقعی و بدور از هرگونه حباب سازی می توان یک پیش خرید اصولی و بدون حاشیه انجام داد.

 

نگارنده ؛ بزرگمهر کیانی

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *